Jak się wykonuje laparoskopię

Laparoskopia to metoda, która służy do diagnostyki i operowania

Pozwala uniknąć rozległego prze cinania powłok brzusznych. Pacjenci po takich zabiegach szybciej wracają do pełni sił.

Przebieg operacji

Po wprowadzeniu pacjenta w stan narkozy w pępku lub jego okolicy wykonuje się małe (5-10 mm) nacięcie. Wprowadza się przez nie igłę, przez którą pompuje się do brzucha dwutlenek węgla. Gaz odsuwa narządy od ściany jamy brzusznej, które normalnie ściśle do siebie przylegają. Po wyjęciu igły na jej miejsce wprowadza się laparoskop. Jeśli potrzebna jest operacja, robi się kolejne 2-3 nacięcia i umieszcza w nich tzw. trokary − rurki przez które wkłada się narzędzia chirurgiczne. Mogą one ciąć, przyżegać krwawiące miejsca, by zatamować krwawienie. Odsysają nadmiar płynu, transportują wycięte tkanki, zszywają nacięte miejsca.

Po zabiegu

Reklama

Po wycofaniu narzędzi na przecięcia zakłada się pojedyncze szwy (po operacji klasycznej szwów jest kilka czy nawet kilkanaście). Zostaną zdjęte po 5-7 dniach. Otwory w głębszych powłokach brzusznych nie wymagają szycia, bo są na tyle małe, że zasklepiają się samoistnie. Pacjent po zabiegu zwykle zostaje w szpitalu przez jedną noc (po zwykłych operacjach nawet 2 tyg.). Następnego dnia może wziąć prysznic, a po tygodniu wrócić do pracy.

Do różnych zadań

Laparoskopia doskonale sprawdza się w diagnostyce, kiedy trzeba obejrzeć jakiś narząd lub pobrać wycinek tkanki do badania. Jest stosowana w leczeniu endometriozy (usuwaniu rozsianych po jamie brzusznej fragmentów śluzówki macicy), udrażnianiu jajowodów, usuwaniu torbieli z jajników itp. Wykorzystuje się ją do usuwania mięśniaków (do 10 cm), pęcherzyka żółciowego, guzów (np. tarczycy czy jelita grubego), a także w operacjach ortopedycznych (np. na więzadłach kolanowych).

Przeciwwskazania

Jeśli istnieje obawa, że podniesienie ciśnienia wewnątrz brzucha zaburzy pracę serca lub oddech, należy zastosować operację metodą klasyczną. Podobnie jest przy dużych rozmiarach tkanek do wycięcia. Laparoskopia nie może być użyta u osób z przepuklinami (wpuszczony do jamy brzusznej gaz mógłby je powiększyć). I po rozległych operacjach: zrosty mogą uniemożliwić użycie laparoskopu i utrudnić widoczność.

Jak to działa?

Laparoskop pozwala zajrzeć w każdy zakamarek wypełnionej wcześniej dwutlenkiem węgla jamy brzusznej. Przesyła do wziernika lub na monitor powiększony obraz diagnozowanych lub wymagających operacji narządów. Przez kolejne 2 lub 3 nacięcia wprowadza się tzw. trokary. Umożliwiają one precyzyjne umieszczenie w wyznaczonym miejscu miniaturowych narzędzi chirurgicznych potrzebnych do operacji.

Konsultacja: dr Michał Wszoła, chirurg

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również