Jak się chronić przed zapaleniem pęcherza

Zakażeniom dolnych dróg moczowych można skutecznie zapobiegać. Powinnaś wiedzieć, w jaki sposób.

Często chorujesz na zapalenie pęcherza? Nie tylko ty! Ze statystyk wynika, że ta przypadłość dopada każdą z nas średnio raz na 12 miesięcy. Oczywiście, są kobiety, które nie chorują wcale. Są jednak i takie, którym przytrafia się to nawet kilkakrotnie w ciągu roku. Chorujemy 5-10 razy częściej niż mężczyźni przez naszą budowę anatomiczną. Dobra wiadomość jest taka, że skłonność do zakażeń dolnych dróg moczowych można pokonać!

Co robić, żeby się nie zarazić

Reklama

Jeśli nie chcesz zachorować, regularnie pij przynajmniej 1,5-2 litry płynów dziennie. Im częściej odwiedzasz toaletę, tym lepiej.

Mocz nie zalega wtedy w pęcherzu, a większości bakterii pozbywasz się wraz z nim.

To odbiera im szanse na szybkie rozmnażanie się. Włącz do swojego menu na stałe kwaśne napoje – sok żurawinowy, herbatę z cytryną. Łykaj też witaminę C.

Im bardziej kwaśny jest mocz, tym większa jest szansa na to, że bakterie zostaną wydalone. Po kąpieli do wycierania okolic intymnych używaj jednorazowych papierowych ręczników, w ten sposób ograniczysz możliwość zakażenia.

Rozpoznanie infekcji jest proste

Zwykle zaczyna się od uczucia silnego parcia na pęcherz. Jeśli na dodatek masz wrażenie, że mimo tego parcia nie możesz oddać moczu albo oddajesz go bardzo niewiele, prawdopodobnie masz właśnie zapalenie pęcherza.

Zazwyczaj odczuwasz wtedy także silne pieczenie w okolicy cewki moczowej i ból podczas prób oddawania moczu. Gdy dolegliwość jest zaawansowana, dołączają inne objawy: mocz staje się mętny, a jego zapach nieprzyjemny.

Może się w nim pojawić krew. Zdarza się, że jednym z objawów tej choroby są także bóle w dole brzucha. Może jej również towarzyszyć gorączka.

Czasem, gdy zakażenie dolnych dróg moczowych jest efektem stanu zapalnego w sąsiadujących z pęcherzem narządach (np. jajników, macicy, jelita grubego, wyrostka robaczkowego), pojawiają się również inne mniej typowe objawy, takie jak upławy lub ostre bóle brzucha.

Leczenie trzeba rozpocząć natychmiast!

Lekarz zwykle przepisuje lek na zapalenie pęcherza na podstawie objawów. Najczęściej jest to środek zawierający furaginę (np. furaginum, ureofuragin). Ta substancja działa przeciwbakteryjnie, przeciwpierwotniakowo i przeciwgrzybicznie. Leczenie trwa 7-8 dni.

Co ważne: nie należy go przerywać, mimo iż objawy ustępują zwykle po 1-3 dniach. To, że przestało boleć, wcale nie znaczy, że już jesteśmy zdrowe.

Niedoleczone zapalenie pęcherza może nawracać. Jeśli zakażenie dolnych dróg moczowych ma ciężki przebieg (np. towarzyszy mu wysoka gorączka), zwykle przepisywane są też antybiotyki.

By je dobrać, lekarz kieruje nas na laboratoryjne badanie moczu na posiew.

Terapię możemy wesprzeć, pijąc moczopędne herbatki (skrzyp, pokrzywę). Dobre efekty przynosi też picie soku żurawinowego i wyciągu z nasion fasoli indyjskiej (np. debelizyna, fitolizyna kupowane w postaci pasty, rozpuszczane w wodzie).

Częste zakażenia? Zbadaj nerki!

Jeśli choroba często nawraca, trzeba poszukać przyczyn tego stanu. Szczególnie w przypadku gdy leczenie antybiotykami nie przynosi spodziewanych efektów.

Przyczyną częstych zapaleń pęcherza może się okazać stan zapalny górnych dróg moczowych. Konieczne jest więc nie tylko wykona- nie badania laboratoryjnego moczu na posiew, ale także USG oraz urografii (czyli badania radiologicznego) nerek, pęcherza i dróg moczowych, a czasem również cystoskopii.

Za nawroty choroby odpowiedzialne bywa np. przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Jest to groźna choroba, która jeśli nie zostanie wykryta i nie jest leczo- na, może doprowadzić do całkowitej niewydolności tego narządu.

Przy przewlekłym zapa leniu nerek konieczna jest przynajmniej 14-dniowa (czasem dłuższa) terapia antybiotykami. Dodatkowo przez przynajmniej kil ka, kilkanaście miesięcy (a w niektórych przypadkach nawet przez kilka lat) trzeba regularnie stosować leki odkażające drogi moczowe.

Inną przyczyną nawracania zapalenia pęcherza mogą być kamienie nerkowe. Czasem ich obecność utrudnia prawidłowy odpływ moczu z nerki, a to przyczynia się do rozwoju zakażeń. Warto też zaznaczyć, że czasem skłonność do częstych zapaleń pęcherza nie ma wyraźnej fizjologicznej przyczyny.

Skąd się bierze ta choroba?

W większości przypadków do zakażenia pęcherza moczowego dochodzi wtedy, gdy bakterie wnikną do niego przez cewkę moczową.

Można się więc zarazić, używając niezbyt czystego ręcznika albo przypadkowo dotykając okolic cewki moczowej ręką.

Zwykle przyczyną zachorowania jest E. coli (pałeczka okrężnicy. Jest to bakteria, która w układzie trawiennym działa dobroczynnie, ale we wszystkich innych narządach – chorobotwórczo).

Za zapalenie dolnych dróg moczowych bywają odpowiedzialne także gronkowce, paciorkowce lub przenoszona drogą płciową bakteria Chlamydia trachomatis.

Tekst: Katarzyna Basińska

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Olivia

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej