Jak rozpoznać i leczyć półpasiec?

Przyczyną półpaśca jest wirus ospy wietrznej, przyczajony w organizmie. Gdy atakuje po latach, wywołuje silny stan zapalny. Strefa bólu leży wzdłuż włókien nerwowych.

Zdjęcie

Przy półpaścu pojawia się wysypka /123/RF PICSEL
Przy półpaścu pojawia się wysypka
/123/RF PICSEL

Objawy półpaśca

Sławka marzyła o choćby krótkim urlopie i oderwaniu się od obowiązków. A miała ich naprawdę mnóstwo. Ostatnio czuła się przeciążona, nie tylko pracą.

Opiekowała się ukochanym 85-letnim ojcem, który po śmierci mamy został zupełnie sam, a kilka miesięcy temu zaczął chorować. Sławka mimo swoich 46-lat czuła się wyczerpana, a na dodatek bezradna. Jeszcze to uczulenie...

Reklama

Swędzące krostki na twarzy bolały, a smarowanie żelem przeciwzapalnym nie pomagało. Gdy pojawiła się gorączka, ból stał się nieznośny.

– Idź do lekarza – radził mąż. Sławka zgłosiła się do internisty w osiedlowej poradni. Najpierw obejrzał wysypkę, która była nietypowa, bo nie zajmowała dużej powierzchni. Lekarz szczegółowo pytał o choroby zakaźne przebyte przez pacjentkę w dzieciństwie. Szczególnie interesowało go, czy chorowała na wietrzną ospę.

– Tak, na pewno – odpowiedziała, pokazując jeszcze widoczne zagłębienia na czole i koło nosa. – Pęcherzyki na pani twarzy mają wygląd typowy dla półpaśca – powiedział lekarz.

Jak rozpoznać półpaśca?

– Usytuowane są wzdłuż przebiegu włókien nerwowych, zaatakowanych przez zjadliwe drobnoustroje. – Wirus Herpes przed laty wywołał u pani wietrzną ospę – tłumaczył internista. – Pozostaje on zwykle w organizmie, przyczajając się w zwojach nerwowych. Atakuje w chwili osłabienia, np. po infekcji czy wskutek przemęczenia i związanego z nim spadku odporności.

Na ogół pojawia się wysoka gorączka, jednak nie zawsze. Grudkowata wysypka (rumień) może pojawić się z przodu, wzdłuż jednego z żeber, u niektórych osób jedynie na twarzy (bardzo często na czole). Rzadziej występuje na plecach. – Czy wysypka może się nie pojawić?– zapytała Sławka.

– Tak czasem bywa – odparł internista. – Wirus atakuje wówczas, np. serce, oko lub ucho. Może dojść nawet do zaburzeń kardiologicznych, utraty wzroku czy słuchu. Pacjentka otrzymała receptę na środki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Było już za późno na podanie jej leku przeciwwirusowego (acykloviru). Jest on skuteczny tylko w początkowej fazie półpaśca.

Leczenie półpaśca

Nie drap pęcherzyków, bo mogłoby to doprowadzić do ropnego zakażenia. Podczas choroby noś bieliznę z włókien naturalnych. Smaruj pęcherzyki preparatem zawierającym tlenek cynku, działającym wysuszająco.

Jeśli dokucza Ci silny świąd, stosuj żele lub kremy z mentolem lub inne środki przeciwświądowe. Prowadź oszczędzający tryb życia, unikaj zimna, wiatru, ale też nie przegrzewaj organizmu. Pij ciepłe herbatki owocowe czy niegazowaną wodę.

Pamiętaj, że półpasiec może trwać długo, nawet do kilku tygodni, powodując silne osłabienie. Jeśli przebiega z gorączką, przez tydzień lub dwa pozostań w łóżku.

Każdą chorobę zakaźną potraktuj poważnie. Wirus Herpes może spowodować nawet zapalenie rogówki oka.

Co uśmierzy ból przy półpaścu?

Ból może dokuczać nawet wiele miesięcy po chorobie. Zgłoś się wówczas do neurologa, który może zastosować blokadę nerwu (w jego okolicę wstrzykuje się środek znieczulający, najczęściej lidokainę).

Możesz też się wybrać do jednej z poradni leczenia bólu. Stosuje się tu również alternatywne metody uśmierzania bólu, m.in. akupunkturę. Leczenie może być refundowane (gdy poradnia ma kontrakt z NFZ).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Koniec z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia, „parciem” na pęcherz i koniecznością nadmiernie częstych wizyt w toalecie. Dzięki FEMANNOSE® N odzyskasz komfort i zapomnisz, co to zapalenie pęcherza. więcej