Jak rozpoznać hemoroidy i jak się ich pozbyć?

W walce z hemoroidami liczy się czas. Bolą? Zacznij działać!

Ból stawał się coraz silniejszy. Najpierw dokuczał Gabrysi tylko podczas wypróżniania się, szybko więc o nim zapominała. Ostatnio jednak wciąż odczuwała dyskomfort, chwilami np. uporczywe swędzenie. Dolegliwości nasilały się w pracy, gdy 42-latka dużo siedziała przy biurku. Pewnego dnia zauważyła trochę krwi i to ją przeraziło. – A może to nowotwór? – pomyślała.

Reklama

– To pewnie hemoroidy – pocieszała ją przyjaciółka. – Nie bój się wizyty u lekarza, wiele osób w twoim wieku ma podobny problem. Wizyta u chirurga potwierdziła jej słowa.

Lekarz, badając pacjentkę, stwierdził obecność sporych guzków krwawniczych. By poznać ich lokalizację wewnątrz ciała oraz wielkość, wykonał anoskopię (badanie endoskopowe umożliwiające obejrzenie zmian w dużym powiększeniu). Guzki osiągały rozmiary do 1,5 centymetra.

– Hemoroidy to sygnał niewydolności układu żylnego – tłumaczył lekarz. – Naczynia krwionośne rozszerzają się, dochodzi do zastoju krwi, co powoduje nadmierny nacisk na ścianki.

Tworzą się wówczas twarde guzki, mające tendencję do krwawienia podczas wypróżniania. Ciepło nasila świąd, a nawet ból (gdy rozwinie się stan zapalny). W przypadku małych hemoroidów zwykle wystarcza terapia farmakologiczna, jednak jeśli są duże, konieczny jest zabieg polegający na ich usunięciu. Przeprowadza się go różnymi metodami, najczęściej w ramach chirurgii jednego dnia.

Lekarz zaproponował Gabi najmniej inwazyjny zabieg skleroterapii. Polega ona na wstrzykiwaniu do guzków krwawniczych leków mających na celu ich obkurczenie się i zwłóknienie (w efekcie zabiegu hemoroidy zanikają i ulegają wchłonięciu). Skleroterapię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a zabiegi powtarza się zwykle dwa razy.

Gabriela już po pierwszym odczuła zmniejszenie się dolegliwości. Ból pojawiał się tylko sporadycznie, a świąd całkowicie ustąpił.

Jakie zalecenia otrzymała?

Stosuj dostępne bez recepty kremy albo czopki wzmacniające ścianki naczyń krwionośnym oraz leki przeciwzapalne i pobudzające odporność, np. Posterisan (zawiera kultury bakterii Escherichia coli).

Zażywaj również leki doustne wpływające na obkurczenie się naczyń i poprawiające cyrkulację krwi, np. Cyclo4Dios, Venescin.

Zwróć szczególną uwagę na higienę intymną. Po wypróżnieniu zawsze myj okolicę odbytu (możesz używać chusteczek nawilżających). Nie dopuszczaj do zaparć. Codziennie rano, 10 minut przed śniadaniem, wypijaj szklankę letniej wody. W ten sposób pobudzisz jelita do intensywniejszej pracy.

Zadbaj o dietę zalecaną dla osób z hemoroidami i żylakami podudzi. Spożywaj dużo błonnika (płatki owsiane, kasze, śliwki suszone). Jedz sporo warzyw, unikaj cukru i produktów z białej mąki.

Leki doustne na bazie ruszczyka kolczastego i rutyny działają niemal od razu. Oprócz nich stosuj czopki i maści z kulturami bakterii.

Leczeniem hemoroidów zajmują się lekarze rodzinni i chirurdzy naczyniowi. Gdy problem nasila się, konieczna jest wizyta u proktologa.

Więcej ruchu!

By usprawnić krążenie, zafunduj sobie więcej ruchu, zwłaszcza jazdę na rowerze albo „rowerek” (ćwicz 2 minuty 2 razy dziennie). Jeśli możesz, podskakuj też na jednej nodze (2 serie po 10 podskoków).

Unikaj natomiast długiego siedzenia i stania, sprzyja to bowiem zastojom krwi w naczyniach krwionośnych. Nie noś silnie uciskającej bielizny. Wypróbuj skuteczność leków homeopatycznych, np. Hamamelis virgiliana CH 15 (kupisz bez recepty). 4 granulki zażywaj 2 razy dziennie (między posiłkami).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również