Jak rozpoznać atak epilepsji?

Na padaczkę choruje w Polsce około 400 tys. osób. Każda z nich może mieć atak właśnie przy Tobie, dlatego warto wiedzieć, jak się bezpie- cznie obchodzić z poszkodowanym, by nie wyrządzić mu krzywdy.

Reklama

Może być efektem uszkodzenia mózgu jeszcze w życiu płodowym lub w czasie porodu. Bywa powikłaniem po m.in. zapaleniu mózgu, chorobach naczyń mózgowych, genetycznych, a także urazów głowy.

W takich przypadkach występują uszkodze nia tkanek mózgu, kończące się powstawaniem tzw. ognisk padaczkorodnych. Jeśli nie udaje się ustalić przyczyny choroby, mówi się o padaczce idiopatycznej.

Nadejście napadu trudno przewidzieć, ale wiadomo, że mo że być prowokowany m.in. przez przemęczenie, silny stres i emocje. Czasami wywołuje go znaczny wysiłek fizyczny, picie alkoholu oraz zażywanie narkotyków, błyski świetlne, a także wahania hormonalne u ko biet (przed miesiączką).

Przebieg epilepsji może być zróżnicowany. U jednych ataki pojawiają się parę razy dziennie, u innych kilka w życiu. Ataki dzielone są na uogólnione i ogniskowe. W tra kcie pierwszych następuje na gła utrata przytomności.

Dochodzi do napięcia mię śni całego ciała, podczas którego chory często odgina głowę do tyłu i wypręża ręce oraz nogi. Ma kłopoty z od- dychaniem, zaczyna sinieć i dostaje drgawek. Może wtedy przygryźć język i bezwiednie oddać mocz.

Po napadzie jest zdezorientowany i chce mu się spać. Taki atak trwa zwykle do 5 minut, a jeśli nie ustępuje, wtedy mówimy o zagrażającym życiu tzw. stanie padaczkowym. Napady uogólnione to także stany chwilowej nieświadomości (wyłączenia).

Jeżeli jesteś świadkiem ataku padaczkowego

● Zachowaj spokój. Większość napadów trwa 2-4 minuty.

● Zapewnij bezpieczeństwo choremu, np. przenieś go z ulicy na trawnik.

● Ułóż go na boku, żeby się nie zakrztusił. Nie przyciskaj poszkodowanego do podłoża. Wystarczy chronić jego głowę przed urazami, np. trzymając ją nieco uniesioną na własnych rękach.

● Nie wkładaj niczego między zaciśnięte zęby (możesz je wyłamać)! Nie podawaj leków.

● Zostań przy chorym tak długo, aż jego stan się unormuje. Jeśli to możliwe, zapewnij mu choć krótki sen.

● Koniecznie zawiadom pogotowie, gdy atak trwa dłużej niż 10 minut albo napady regularnie się powtarzają.

Grzegorz Prasałek internista

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Super TV
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej