Jak powstają torbiele Nabotha?

Ostatnio robiłam cytologię (wynik dobry) i USG przezpochwowe. Na opisie tego ostatniego badania mam informację, że w szyjce macicy znajdują się 2 pęcherzyki Nabotha. Co to takiego? Czy mogą one przerodzić się w nowotwór? Czy leczenie jest skomplikowane?

Tzw. torbiele Nabotha występują u wielu kobiet, często przez całe życie. Są spowodowane zaczopowaniem gruczołów śluzowych znajdujących się w pochwie lub kanale szyjki macicy.

Może do niego dochodzić np. przy przewlekłych stanach zapalnych oraz w okresie przekwitania, przy atrofii (zanikaniu) śluzówki pochwy. Czasem jednak nie ma wyraźnej przyczyny.

Reklama

Zalegająca w gruczole wydzielina powoduje jego rozszerzenie, co jest widoczne pod postacią pęcherzyków (torbieli). Lekarz może je dostrzec gołym okiem w badaniu ginekologicznym lub podczas badania USG transwaginalnego (inaczej przezpochwowego).

W większości przypadków torbiele Nabotha są niegroźne. Rzadko w uszkodzonym gruczole dochodzi do zmian nowotworowych. Torbiele można leczyć. Terapia jest stosunkowo prosta – najpierw leczenie przeciwzapalne, potem usunięcie torbieli za pomocą krioterapii lub elektrokoagulacji.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej