Jak postępuje choroba Alzheimera?

Zaburzenia pamięci to dopiero początek ciężkiej, podstępnej choroby Alzheimera, na którą w Polsce cierpi około 250 tys. osób. Jak szybko postępuje i na co trzeba się przygotować?

Choroba Alzheimera należy do grupy tzw. schorzeń otępiennych. Ujawnia się zwykle u osób po 65. roku życia. Jest przewlekła, postępująca i, niestety, do tej pory nie wynaleziono na nią skutecznego lekarstwa.

Początkowe symptomy

W naturalnym przebiegu tej choroby wydzielono trzy etapy. W pierwszym, który trwa od 2 do 4 lat, niektórzy pacjenci mają zaburzenia mowy. Ciężko im znaleźć właściwe słowa, ubożeje ich język. Pojawiają się problemy z pamięcią, trudności z odnalezieniem przed miotów, chory wciąż zadaje te same pytania.

Reklama

Kłopo tliwe staje się wykonywanie rutynowych czynności, tj. prowadzenie samochodu czy robienie zakupów. Pacjent zmienia również swój stosunek do najbliższych – odsuwa się od nich, przestaje go interesować to, co dotąd sprawiało mu radość. Może także popadać w stany depresyjne.

Rozwój choroby

Drugi, bardziej zaawansowany etap, również trwa 2-4 lata. W tym czasie dochodzi do znacznej utraty wagi. Chory już nie czyta, nie rozumie treści oglądanych programów. U niektórych może pojawić się problem z mówieniem, rozpoznawaniem najbliższych, a także własnego odbicia w lustrze.

Z miesiąca na miesiąc pacjent przestaje rozu mieć znaczenie wydarzeń i czynności, takich jak ubieranie się czy jedzenie. Musi używać pieluch. Kłopoty z poruszaniem się oraz drżenie ciała mogą przypominać chorobę Parkinsona.

Trzecie stadium, trwające do 3 lat, to czas, gdy chory nie ma już kontaktu z otoczeniem. Nie kontroluje potrzeb fizjologicznych i nie wstaje z łóżka.

MP

Jak możesz skutecznie pomóc?

Ta choroba dotyka całą rodzinę. Opieka wymaga pełnego zaangażowania. W pierwszych etapach Alzheimera ważne jest otoczenie cierpiącego miłością i troską, ale wraz z upływem czasu to nie wystarczy. Najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie choremu profesjonalnej opieki.

Wejdź na stronę internetową www.alzheimer-waw.pl. Tam dowiesz się więcej na temat placówek, w których uzyskasz pomoc i wsparcie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Super TV

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej