Jak pokonać zakażenie dróg moczowych?

Sześćdziesięcioletnia pani Ma ria skarżyła się na pieczenie i ból cewki moczowej podczas mikcji. Parcie na pęcherz było tak silne, że co chwilę biegła do toalety, gdzie... oddawała niewielkie ilości moczu.

Podobne objawy, choć o mniejszym nasileniu występowały u niej dość często. Zleciłem pacjentce wykonanie badania ogólnego moczu. Jego wyniki potwierdziły zakażenie dróg moczowych.

Skąd ta skłonność?

Reklama

Położenie cewki moczowej umożliwia wnikanie mikroorganizmom żyjącym na stałe w jelitach (np. pałeczce okrężnicy E.coli) do dróg moczowych. Zwykle przedostają się one do pęcherza tzw. drogą wstępującą, rzadziej poprzez krew. Organizm chroni się przed nimi, uruchamiając mechanizmy obronne.

Podczas oddawania moczu jego strumień wypłukuje bakterie z dróg moczowych. Ich osiedlanie się hamowane jest także przez szczególne właściwości komórek nabłonka wyściełającego drogi moczowe i kwaśne pH moczu. A mimo to dochodzi do infekcji.

Co jej sprzyja? Niewłaściwa higiena okolic ujścia cewki i wypijanie niewystarczającej ilości płynów, co skutkuje zbyt małą produkcją moczu i zbyt rzadkim przepłukiwaniem cewki moczowej.

Na osłabienie mechanizmów obronnych wpływ ma także utrudniony odpływ moczu – np. z powodu anomalii w budowie dróg moczowych, obecności kamieni nerkowych, zaburzeń czynnościowych pęcherza – i jego zaleganie w drogach moczowych, co bywa częste u kobiet w ciąży i w połogu, mężczyzn z przerostem prostaty.

U kobiet do zakażenia dochodzi czterokrotnie częściej. Wynika to z anatomii – mają znacznie krótszą cewkę, a jej ujście położone jest w pobliżu dróg rodnych i odbytu.

Rozpoznanie

Najczęstszym objawem infekcji dróg moczowych jest pieczenie i ból w cewce moczowej podczas mikcji. Charakterystyczna jest także częsta potrzeba oddawania moczu w małych ilościach – chory odczuwa parcie, często bolesne, a gdy próbuje się załatwić, wydala zaledwie „parę kropel”.

Zakażeniu towarzyszyć może gorączka. Nieleczona infekcja szerzy się, zajmując coraz „wyższe” piętra układu moczowego – pęcherz moczowy, a nawet nerki, prowadząc do odmiedniczkowego ich zapalenia.

W skrajnych przypadkach, zwłaszcza u osób starszych i z obniżoną odpornością, dojść może do wysiewu bakterii do krwi i rozwoju posocznicy, tzw. urosepsy.

Objawy infekcji są zwykle na tyle charakterystyczne, że wystarczą do postawienia diagnozy, jednak dla jej potwierdzenia niezbędne jest wykonanie badania ogólnego moczu, a dla identyfikacji czynnika zakaźnego – posiewu.

Leczenie

Leczenie infekcji dróg moczowych zależy od stanu pacjenta, w tym od intensywności objawów chorobowych, jego wieku oraz spodziewanej lekowrażliwości domniemanego drobnoustroju, który wywołał chorobę.

Przy zakażeniu niepowikłanym zaleca się najczęściej podawanie trimetoprimu lub kotrimoksazolu (lek złożony z trimetoprinem) – od 3 do 7 dni. Są to chemioterapeutyki o szerokim spektrum przeciwbakteryjnym.

Preferowane obecnie w terapii – ze względu na fakt, że są tak samo skuteczne jak antybiotyki, lecz w mniejszym stopniu niż one powodują rozwój opornych szczepów bakterii.

Przy infekcji powikła nej albo nawracającej zaleca się kurację antybiotykową amoksycyliną (pochodna penicyliny) z kwasem klawulanowym lub cyprofloksacyną. Po otrzymaniu wyniku posiewu leczenie modyfikuje się.

Nasz ekspert dr Piotr Majewski, lekarz rodzinny: Chorzy z nawracający mi infekcjami podlegać powinni regularnej kontroli nefrologicznej i urologicznej. Wykonywać okresowe badania ogólne i posiew moczu, USG dróg moczowych. Monitorować pracę nerek i ciśnienie tętnicze.

Jak sobie pomóc?

Dbaj o higienę okolic cewki moczowej, zwalczaj stany zapalne.

Noś odpowiednie ubranie w czasie chłodów. Unikaj przewiania i przemoczenia.

Wypracuj sobie zwyczaj regularnego odwiedzania toalety, tak aby mocz zbyt długo nie zalegał w pęcherzu.

Dbaj o dostatecznie dużą podaż płynów.

Przy nawracających infek cjach dróg moczowych unikaj kąpieli w basenie i w wannie z dodatkiem podrażniających skórę i śluzówki środków pieniących.

Zakwaszaj mocz (wit. C, sokiem z żurawiny, czarnej porzeczki).

Stosuj działające ochronnie na drogi moczowe preparaty z substancjami roślinnymi, np. z korzeniem pietruszki, kwiatem bzu czarnego, zielem skrzypu, rdestu i nawłoci, korzeniem lubczyka.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również