Jak odkryć przyczynę obrzęków?

Reklama

Narzekasz na puchnięcie i bóle nóg? Powodem bywa zwykle praca przy biurku i mało aktywny tryb życia, wahania hormonalne i zatrzymywanie wody przez organizm w drugiej połowie cyklu, nadwaga, niekiedy początki choroby żylakowej. Bywa jednak, że obrzęk jest objawem choroby i wymaga wizyty u specjalisty.

Niewydolne serce...

Obrzęk pojawia się w obu nogach w okolicy kostek i łydek. Powiększa się w ciągu dnia i w pozycji stojącej. Opuchlizna jest miękka, w dotyku przypomina ciasto. Po naciśnięciu jej palcem powstaje dołek, który stopniowo znika.

Obrzękowi nóg towarzyszy obrzmienie żył szyjnych, duszność, suchy kaszel, bladość skóry i brak sił. Serce źle sobie radzi z pompowaniem krwi do narządów wewnętrznych, w efekcie dochodzi do gromadzenia płynów w organizmie i powiększenia jam serca.

Najczęstszą przyczyną choroby jest przebyty zawał, przerost lub utrata komórek mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze. Konieczne badania: EKG i echokardiografia diagnozują wady serca, RTG klatki piersiowej ujawnia powiększenie serca i zastoje w krążeniu płucnym. Wykonuje się także badania laboratoryjne krwi i moczu.

Podstawą leczenia jest farmakoterapia. Zażywa się kilka różnych preparatów (m.in. leki moczopędne zwalczające obrzęki, leki rozszerzające naczynia, oszczędzające potas, inhibitory ACE). Istotny jest regularny ruch, który poprawia pracę serca.

...i chore nerki

Podpuchnięta twarz i pojawiające się rano obrzęki łydek świadczyć mogą o zespole nerczycowym. Dolegliwości nasilają się wieczorem. Początkowo ob rzęki występują z przerwami. Z czasem nie ustępują i w ciągu paru dni opuchnięcie powoduje przybór wagi nawet o parę kilogramów. Mocz staje się pienisty, dokuczają bóle brzucha, głowy, brak apetytu, ogólne rozbicie, mdłości, wymioty.

Przyczyną zespołu nerczycowego są choroby nerek uszkadzające struktury kłębuszków nerkowych. Chore kłębuszki zachowują się jak „dziurawe sito”: przepuszczają do moczu białka osocza krwi, przede wszystkim albuminy, co skutkuje dużą utratą białka z organizmu.

Choroba może pojawić się jako powikłanie kłębuszkowego zapalenia nerek, cukrzycy, wirusowego zakażenia wątroby i zakrzepicy żyły nerkowej. Konieczne są badania moczu i krwi na obecność białka. Terapia polega na zażywaniu leków moczopędnych i działających ochronnie na nerki. W diecie trzeba ograniczyć ilość soli.

Sygnały tarczycy

Równoczesne opuchnięcie łydek i powiek to sygnał niedoczynności tarczycy. Tzw. obrzęk śluzowaty jest skutkiem gromadzenia się albumin i wzrostu ciśnienia w przestrzeni pozanaczyniowej tuż pod skórą, która staje się mniej elastyczna.

Schorzeniu towarzyszą: senność, zmęczenie, marznięcie, osłabienie pamięci, zaparcia, czasami wole na szyi. Może się ono rozwinąć jako efekt zapalenia tarczycy lub być wynikiem niedoboru jodu w diecie. Leczenie polega na uzupełnianiu hormonów tarczycy – tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3).

Przy nadczynności tarczycy obrzęk pojawia się rzadziej, ale jest bardziej charakterystyczny. Najpierw puchnie przednia powierzchnia kości piszczelowej, po czym obrzęk przesuwa się na grzbiet stopy. Dodatkowe objawy: nadmierny apetyt, chudnięcie, pocenie się, nerwowość.

Przy wcześnie uchwyconej chorobie dobre efekty daje zażywanie leków – tyreostatyków hamujących wydzielanie tyroksyny i trójjodotyroniny. Obie choroby wykrywa oznaczenie poziomu hormonów tarczycy oraz TSH (tyreotropiny) – hormonu przysadki mózgowej.

Stopa cukrzycowa

Jednym ze skutków cukrzycy jest mikroangiopatia cukrzycowa. Polega ona na wzroście przepuszczalności najmniejszych naczyń krwionośnych i uszkodzeniu funkcji układu nerwowego. Objawy mikroangiopatii? Skóra i tkanka podskórna są niedotlenione, zimne i blade, wokół kostek i na przodzie stopy tworzą się obrzęki.

Jeśli cukrzyca nie jest leczona, pojawiają się objawy stopy cukrzycowej – niegojące się rany, ropnie, wreszcie ogniska martwicy. Zaniedbana stopa cukrzycowa prowadzić może do amputacji.

Cukrzycę, której objawami ogólnymi są zmęczenie, częsta potrzeba oddawania moczu, pragnienie, chudnięcie przy zwiększonym apetycie, diagnozuje się na podstawie glikemii – poziomu glukozy lub poziomu hemoglobiny glikowanej HbA1c we krwi. Terapia obejmuje zmianę diety i stylu życia na aktywny. Lekarz może zlecić doustne leki przeciwcukrzycowe lub insulinę.

Zwyrodnienia stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów – OA (osteoarthritis) rozwija się powoli. Jeśli zaatakuje staw skoko wy lub kolanowy, puchnie noga w tym stawie. Jest gorący w miejscu obrzęku i sprawia ból, bo na skutek stanu zapalnego gromadzi się w nim płyn wysiękowy.

Z upływem lat stan zapalny obejmuje coraz więcej elementów stawu: torebkę, błonę maziową, a nawet najbliższą warstwę kości, więzadła i okoliczne mięśnie. Chorobę można jedynie spowolnić i łagodzić. Terapii zawsze towarzyszy rehabilitacja, która pomaga zachować sprawność stawów: poprawia ich ruchomość, zmniejsza ból, rozluźnia przykurcze i wzmacnia mięśnie.

Przykre objawy pomogą zlikwidować: paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne, opioidy (na receptę) i leki poprawiające jakość chrząstki stawowej.

Środki przeciwobrzękowe

Obrzęki najszybciej zlikwidują moczopędne leki przepisane przez lekarza na receptę: spironol lub furosemid. Łagodne działanie moczopędne ma też wiele roślin. Warto je włączyć do codziennej diety.

Warzywa: cebula, koper, seler korzeniowy, korzeń pietruszki, marchew – najlepiej spożywać je w postaci zupy.

Owoce: agrest, czereśnie, czerwona porzeczka, truskawka.

Zioła: liść i pączki brzozy, sok brzozy, liść mącznicy, liść borówki brusznicy, ziele nawłoci, skrzyp, rdest ptasi, połonicznik, korzeń wilżyny, lukrecji, kłącze perzu, liść poziomki.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej