Jak nie dopuścić do chorób jelit?

Gdyby nie było jelit, nie byłoby życia – uważa prof. Adam Dziki, światowej sławy chirurg i proktolog.

Czy nie uważa Pan, że zaniedbujemy jelita? Rak jelita grubego to druga przyczyna zgonów na nowotwory złośliwe...

Reklama

– Rzeczywiście to duży problem we wszystkich krajach rozwiniętych. W Polsce każdego roku notuje się wzrost zachorowań o 3-4 proc., a nasze kliniki leczenia tej choroby odbiegają standardem postępowania i wyposażenia od szpitali w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych.

Poza tym zaniedbujemy profilaktykę i pacjenci trafiają na leczenie w dużym stopniu zaawansowania tego nowotworu. Największym problemem u nas jest jednak fakt, iż nie mamy żadnego programu leczenia raka jelita grubego.

Jak powinniśmy dbać o jelita?

– Profilaktyka to głównie odżywianie. Powinniśmy unikać nadmiaru czerwonego, ale i tłustego mięsa, wyeliminować konserwanty i żywność chemicznie przetworzoną. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Przede wszystkim należy jednak zmienić świadomość społeczeństwa i zwrócić uwagę na konieczność wykonywania badań profilaktycznych.

Nie tylko badanie piersi jest ważne, bo kobiety, tak jak i mężczyźni, częściej umierają z powodu raka jelita grubego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do lekarza i poprosić, a nawet zażądać wykonania badania kolonoskopowego, które jest bezpieczne i niebolesne.

Jest to jedyne badanie nie tylko wykrywające nowotwór, ale jemu zapobiegające. Bo tak naprawdę rak jelita grubego jest jedynym nowotworem, któremu możemy w pełni zapobiec. Jeżeli pacjent ma regularnie wykonywaną kolonoskopię w trakcie której usuwane są polipy, to rak się u niego nigdy nie rozwinie. Bo jeżeli nie ma polipa, nie będzie nowotworu.

Rozmawiała: Barbara Kozber, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej