Jak leczyć żylaki

Nogi bolały, puchły i brzydko wyglądały.

Reklama

Pani Alicji dokuczały one coraz bardziej. Wieczorem noga była opuchnięta i bolesna, a nocą budziły ją częstoskurcze. Choroba żylakowa należy do częstych schorzeń wśród kobiet. Przyczyn jest wiele, np. dziedziczność. Powodem może być uszkodzenie zastawek żylnych. Krew swobodnie płynie w jedną stronę, w drugą przedostaje się z trudem, bo jej drogę hamuje niesprawna zastawka. Rodzi to wzrost ciśnienia w układzie żylnym, poszerzenie naczyń i narastanie niewydolności zastawek. Winowajcą jest wiek. Z upływem lat żyły tracą swoją elastyczność, ich ścianki stają się grubsze, co utrudnia przepływ krwi.

Żylaki powoduje długotrwałe siedzenie

Żylaki powoduje długotrwałe siedzenie lub stanie, nadwaga, brak dostatecznej ilości płynów, nadmierny wysiłek fizyczny. Ich powstanie mogą przyśpieszyć leki, np. hormony oraz sterydy. Choroba zaczyna się od uczucia ciężkich nóg, potem zaczynają one puchnąć i sprawiać coraz silniejszy ból. Na tym etapie pomocne są maści, żele, kremy. Łagodzą one dolegliwości, poprawiają ukrwienie skóry.

Ważne jest odpowiednie obuwie

Ważne jest odpowiednie obuwie, lecznicze pończochy oraz podkolanówki, leżenie z nogami wyżej niż głowa, co ułatwia odpływ krwi z nóg. Pomaga owijanie nóg bandażem elastycznym. Stosuje się hydroterapię i ćwiczenia w wodzie.

W bardziej zaawansowanej postaci do leczenia wprowadza się środki farmakologiczne uszczelniające żyły i zwiększające ich sprężystość, przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Wtedy także konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań.

Najważniejsze jest badanie USG Dopplera

Najważniejsze jest badanie USG Dopplera. Odbywa się ono w pozycji stojącej. Po nałożeniu żelu na nogę, lekarz przesuwa głowicę aparatu wzdłuż chorej nogi. Badanie pozwala ocenić drożność naczyń żył głębokich i powierzchniowych, rozległość zmian w zastawkach oraz wielkość refluksu, czyli nieprawidłowego cofania się krwi. Kolejnym badaniem przy chorobie żylakowej jest flebografia. To zdjęcie rentgenowskie nogi, po wcześniejszym podaniu środka kontrastującego.

Nieoperacyjne likwidowanie żylaków

W łagodniejszym etapie rozwoju choroby lekarze decydują się na skleroterapię, czyli nieoperacyjne likwidowanie żylaków oraz pajączków. Metoda polega na wstrzyknięciu do chorych żył roztworu leku, który powoduje zrastanie się żyły i wyłączenie jej z dalszego obiegu.

Jak przebiega operacja

Krew zaczyna płynąć innym, zdrowym naczyniem. W szpitalach przeprowadza się najczęściej operację metodą klasyczną, usuwając niewydolny fragment żyły. Odbywa się ono pod znieczuleniem przewodowym (zastrzyk w lędźwiowy odcinek kręgosłupa) lub miejscowym.

Lekarz wykonuje dwa nacięcia na nogach: jedno pod kolanem, drugie nad kostką. Potem usuwa chore fragmenty żyły i zaszywa. Pełna rehabilitacja trwa 2-3 miesiące. W jej trakcie konieczne jest zażywanie leków rozpuszczających i wzmacniających naczynia. Zaleca się też spanie z wałkiem pod nogami, noszenie przciwżylakowych pończoch lub podkolanówek.

Nie dawaj się chorobie

Nie lekceważ pierwszych objawów choroby, np. uczucia ciężkich nóg. Więcej ruchu, dieta, która pomoże ci schudnąć i pozbyć zaparć, zapobiegną rozwojowi bolesnych żylaków.

W niektórych przypadkach operacja żylaków może być przeprowadzona ambulatoryjnie. Stosuje się krioterapię, usuwanie niewydolnych żył laserem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Takie jest życie

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej