Jak leczyć raka: Nowe sposoby

Czytałam o radioaktywnym nożu, którym można usuwać guzy mózgu. Co to takiego?

Czytałaś zapewne o tzw. nożu gamma (gamma knife). To nieinwazyjna i precyzyjna metoda, która pozwala zastąpić tradycyjną operację.

W czasie jej trwania lekarz kieruje około 200 pojedynczymi wiązkami promieniowania gamma w komórki nowotworowe.

Reklama

Wiązki te osobno są na tyle słabe, że nie niszczą zdrowych tkanek, przez które przenikają, ale skupione w jednym punkcie niszczą różnego rodzaju guzy mózgu. Pod warunkiem, że ich wielkość nie przekracza 4 cm średnicy.

Czasami, jeśli wokół guza są nacieki, łączy się tę metodę z radioterapią po zabiegu.

W czasie operacji chory ma na głowie specjalny hełm z małymi otworkami, przez które lekarz puszcza radiopromienie.

Zabieg jest bezbolesny, trwa od 20 minut do 2 godzin – w zależności od wielkości guza. Wykonywane są w Warszawie i Katowicach.

Zdjęcie

/Arch./Fotolia
/Arch./Fotolia

Mam nowotwór. Niestety nie można go operować. Jestem na chemioterapii. Siostra słyszała, że jej efekty może poprawić podgrzewanie raka. O co chodzi?

Najprawdopodobniej Twoja siostra słyszała o leczeniu hipertermią. To metoda, w której chore tkanki są z zewnątrz ogrzewane do temperatury 44° C.

Komórki nowotworowe są w porównaniu z tymi zdrowymi mniej odporne na ciepło, co sprawia, że podgrzewanie prowadzi do ich uszkodzenia, a nawet całkowitego zniszczenia.

Podniesienie temperatury guza również odbiera komórkom rakowym tlen i zakwasza je, co często skutkuje ich samozniszczeniem.

Co ważne, ciepło nie uszkadza zdrowych tkanek. Hipertermia najczęściej towarzyszy chemioterapii i radioterapii.

Można ją stosować w każdym rodzaju nowotworów, za wyjątkiem raka krwi, jednak najczęściej zaleca się ją u chorych z nieoperacyjnymi formami raka oraz u tych, którzy mają przerzuty do jamy brzusznej, wątroby, miednicy i płuc.

Moja przyjaciółka choruje na raka wątroby. Chemioterapia nie działa. Słyszałam, że metodą, która mogłaby pomóc, jest embolizacja. Co to jest i czy to naprawdę skuteczne?

Metoda embolizacji polega na zamknięciu naczyń krwionośnych, które odżywiają guz. Bez dostępu tlenu i składników odżywczych guz nowotworowy zaczyna obumierać.

Zabieg – w znieczuleniu miejscowym – polega na wprowadzeniu przez pachwinę specjalnego cewnika, który dociera do naczyń tętniczych wątroby, odżywiających guz.

Za pomocą cewnika podaje się do określonych naczyń krwionośnych specjalne drobinki-koreczki czasami wzbogaca się je dodatkowo materiałem zawierającym promieniotwórczy izotop itru (tzw. radioembolizacja).

Niszczy on komórki rakowe. Embolizację stosuje się w przypadku nowotworów nieoperacyjnych, ale także naczyniaków czy mięśniaków macicy.

Sąsiadka choruje na raka trzustki. Zalecono jej już tylko leczenie paliatywne. A ja słyszałam, że istnieje coś takiego jak nanoknife, który stosuje się w leczeniu takiego raka. Czy to prawda?

Tak. Nanoknife to urządzenie, które pozwala na niszczenie nieoperacyjnych nowotworów trzustki, nerek, prostaty, wątroby.

Jest przydatny również do usuwania pozostałości po wyciętych nowotworach, które ponownie zaczynają się rozrastać. Zabieg z nanoknife (nano nożem) to małoinwazyjna metoda, polegająca na niszczeniu komórek nowotworowych za pomocą prądu elektrycznego. Podczas zabiegu lekarz, monitorując miejsce operacji, wprowadza w okolice guza igły (do 6 sztuk), przez które wysyłane są impulsy elektryczne.

Prąd niszczy ściany komórek nowotworowych, co prowadzi do ich obumierania.

Moja mama jest chora na raka piersi. Onkolog, który prowadzi leczenie, zasugerował, że warto by było przeprowadzić u niej terapię herceptyną. Co to jest?

Herceptyna (inaczej trastu-zumab) jest skutecznym lekiem w przypadku, gdy na powierzchni komórek rakowych zbyt aktywnie działa tzw. receptor HER2.

Jego aktywność określa się na podstawie badania histopatologicznego wy cinków chorych tkanek. Hercep tynę stosuje się u pacjentek mających rozsianego raka piersi lub też jako leczenie uzupełniające po chemioterapii.

Trastuzumab podaje się wlewami dożylnymi. Cała terapia tym lekiem obejmuje 17 kursów, które trwają 51 tygodni.

Sięgaj po jedzenie, którego nie lubią nowotwory

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Wiele nadziei niesie opracowana przez polskich naukowców dieta antynowotworowa.

Jest ona bogata w przyprawy i produkty, które chronią przed chorobowymi zmianami komórek oraz prowadzą do ich niszczenia.

W antyrakowym menu codzienne powinna znaleźć się porcja czarnego pieprzu oraz kurkumy (dzięki nim młode komórki rakowe samounicestwiają się).

W Twoim jadłospisie nie powinno też zabraknąć duszonej cebuli, soczewicy, fasoli mung i adzuki oraz kiszonej kapusty. Produkty te zmniejszają zachorowanie na raka.

Pokonała raka piersi

Kylie Minogue (46) dzięki temu, że regularnie badała piersi, wcześnie wykryła niepokojące zmiany.

Szybkie leczenie dobrze dobraną chemioterapią sprawiło, że guz zniknął, a wokalistka znów czuje się świetnie. Od tamtej pory Kylie chętnie bierze udział w różnych akcjach, mających na celu zachęcenie kobiet do samobadania piersi i regularnych badań. Któż wszak lepiej niż ona wie, że to naprawdę może uratować życie.

Można by uniknąć 40% zachorowań na raka zmieniając styl życia oraz wzbogacając codzienną dietę w produkty antyrakowe.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Zakażenia główną przyczyną występowania dolegliwości intymnych

    Zapytaliśmy Polki, czy wiedzą jaka jest różnica między infekcją intymną o podłożu bakteryjnym a grzybiczym? 42% kobiet nie znało odpowiedzi na to pytanie! więcej