Jak leczyć opryszczkę narządów płciowych

Najczęściej pojawia się na ustach, ale atakuje także narządy płciowe

Reklama

Pani Beata (39 l.) weszła do mojego gabinetu zakłopotana, bo nie wiedziała, co jej dolega.

– Obawiam się najgorszego – wyznała szczerze. – Najpierw panią zbadam, a później powiem, czy jest się czym martwić – uspokoiłem ją. Wkrótce wszystko było jasne.

– To zakażenie wirusem opryszczki genitalnej – powiedziałem pacjentce. – Ojej! – wyrwało się pani Beacie. – Myślałam, że opryszczkę można mieć tylko na ustach. – Wirus opryszczki ma dwie odmiany – wyjaśniłem. – HSV-1 powoduje zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej, nosa lub na genitaliach. HSV-2 atakuje głównie genitalia. U kobiet bolesne wykwity opryszczkowe pojawiają się na błonie śluzowej sromu, pochwy i szyjki macicy. – Bolesne, to prawda... – westchnęła pani Beata. – I mam ją już ponad tydzień. – Opryszczka genitalna dłużej się goi, czasem trwa to ponad 2 tygodnie – potwierdziłem. – Może też rozszerzyć się, przenieść aż na pośladki, wnętrza ud czy w okolicę odbytu oraz cewki moczowej. – Ale jak mogłam się tym zarazić? – spytała pacjentka. – Wirus opryszczki genitalnej przenosi się podczas współżycia z osobą zakażoną. – Ale to można leczyć? – dopytywała się pani Beata. – Oczywiście – powiedziałem. – Oba typy wirusa leczy się miejscowo, stosując na krostki płyny, maści lub kremy. Łagodzą one przykre objawy, czyli ból i swędzenie oraz przyspieszają gojenie zmian.

Preparat (np. Hascovir Pro, Zovirax, Avirol, Polvir, Antivir itp.) należy nakładać na chore miejsca co 4 godziny. Konieczne jest również doustne zażywanie leków przeciwwirusowych.

Leczenie można wspomagać, przyjmując witaminy z grupy B. W trakcie kuracji nie powinno się stosować antybiotyków, ponieważ to znacznie przedłuża utrzymywanie się objawów.

– Czy wirus opryszczki może być groźny dla człowieka? – dociekała pacjentka. – Czasami, bardzo rzadko, gdy zostanie przeniesiony do oka, może być przyczyną zapalenia rogówki lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych – wyjaśniałem. – Jeśli nie rozpocznie się szybko leczenia, może dojść do utraty wzroku lub powikłań neurologicznych.

Opryszczka genitalna, która ujawni się przed porodem, stanowi wskazanie do cesarskiego cięcia, ponieważ podczas porodu siłami natury łatwo przenieść zakażenie na dziecko. To może doprowadzić u niego do ślepoty, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz zmian w centralnym układzie nerwowym. Poza tym opryszczka genitalna może być przyczyną bezpłodności.

– Ale słyszałam, że nie wszyscy zakażeni chorują z powodu obecności wirusa i nawet nie wiedzą, że go mają – komentowała pani Beata. – To prawda – odparłem. – Aby się upewnić, czy jest się nosicielem wirusa, można poddać się badaniu krwi. Nie wiadomo, dlaczego u jednych osób wirus pozostaje w stanie uśpienia, a u innych prowokuje infekcję. Na opryszczkę nikt nie może się uodpornić. Gdy raz go złapiemy, będzie z nami do końca życia. Może się pojawiać często, może nie dawać objawów.

Jak WIRUS atakuje

Gdy HSV wniknie do organizmu, zagnieżdża się w zakończeniach nerwowych i tam czeka, aby się uaktywnić. Ma to miejsce, gdy spada odporność organizmu, np. z powodu choroby zakaźnej, gorączki, przemarznięcia, przegrzania, silnego stresu. U kobiet może występować przy każdej miesiączce. Gdy HSV „budzi się”, wędruje wzdłuż nerwu do skóry czy błony śluzowej. Zaczyna się tam namnażać. Najpierw skóra jest napięta, swędzi, piecze, po 2-3 dniach pojawiają się pęcherzyki.

Dr Jacek Tulimowski ginekolog-położnik

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej