Jak dbać i badać oczy

Po 40. roku życia każdy powinien iść do okulisty i poprosić o dokładne skontrolowanie wzroku

Najpierw lekarz pyta pacjenta o jego dolegliwości. Na podstawie uzyskanych informacji wybiera rodzaj badania. Jeśli powodem wizyty jest pogorszenie widzenia związane z wiekiem, wystarczy ocena ostrości wzroku i dobór okularów. W innych przypadkach konieczne są bardziej skomplikowane badania. Dzieli się je na podstawowe i dodatkowe.

Badania podstawowe

Reklama

Ostrość wzroku – to proste badanie, które powinno być wykonywane podczas każdej wizyty. Pacjent odczytuje z tablicy litery i rozpoznaje kształty. Jeśli przeczyta 10 rzędów na 10 widocznych na tablicy, ma pełną ostrość widzenia.

Ocenia się także zdolność czytania drobnego druku. Po 40. roku życia większość z nas potrzebuje okularów do czytania (to tzw. plusy), a sama wada nazywana jest starczowzrocznością (fachowo prezbiopią). l Komputerowe badanie wzroku – polega na ocenie krzywizny rogówki i wady wzroku.

Pozwala ocenić sprawność oka i ustalić, jaka jest w nim wada. Trzeba jednak pamiętać, że to badanie nie zawsze pozwala dobrać właściwe okulary. Ludzie młodzi mają silne mięśnie oczu, które dostosowują moc oka do odległości, na jaką chcą patrzeć.

Komputerowe badanie wzroku przeprowadza się bez wyłączenia tych mięśni, co wpływa na nieprecyzyjną ocenę wady wzroku. Bywa, że osoba, która widziała świat mniej wyraźnie, może się źle czuć, widząc wszystkie detale. Pacjenci, którzy mają tak dobrane okulary mówią, że świat „ich razi” i nie chodzą w okularach.

Badanie ciśnienia w oku – pokazuje, czy mieścimy się w normie (9-20 mmHG), czy nie. Nieprawidłowe może świadczyć o chorobie (np. za wysokie o jaskrze, za niskie o odwarstwieniu siatkówki).

Badanie oka za pomocą lampy szczelinowej – urządzenie pozwala obejrzeć całe oko, od rogówki po siatkówkę. W badaniu tym można też wykryć schorzenia ogólnoustrojowe, których istnienia nie podejrzewamy, np. miażdżycę czy cukrzycę. Upraszczając można powiedzieć, że takie zmiany, jakie na dnie oka zobaczy okulista, są także w innych naczyniach.

Badania dodatkowe

Wykonuje się je, gdy na podstawie podstawowych nie można postawić diagnozy. Zleca się je także, gdy w rodzinie pacjenta występowała jaskra lub sam chory ma wysokie ciśnienie wewnątrz oka czy zmiany w nerwie wzrokowym.

Badanie pola widzenia – określa czułość nerwu wzrokowego. Polega ono na patrzeniu na bodźce świetlne o zmieniającym się natężeniu. Przy słabym nerwie wzrokowym pacjent dostrzega tylko silne światło, słabszego nie widzi. Zmniejszona czułość nerwu wzrokowego (po uwzględnieniu norm wiekowych) oznacza jakąś chorobę.

Badania obrazowe oka – to nowoczesna technika kontroli poszczególnych części oka, np. siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego, rogówki. Badanie wykonuje się przy podejrzeniu jaskry, zwyrodnienia plamki (AMD), cukrzycowych zmian w siatkówce czy nowotworu. Umożliwia ono wykrycie nawet drobnych nieprawidłowości w budowie oka.

USG oka – pozwala zobaczyć, co dzieje się za okiem, czyli w oczodole. Pokazuje zmiany w siatkówce (takie jak jej odwarstwienie czy przedarcie), guzy oka, wylewy, zmiany w nerwie wzrokowym o charakterze jaskrowym. Wykonuje się je też po to, by dobrać odpowiednią soczewkę, którą trzeba wymienić, np. z powodu zaćmy. Ultraszerokokątne badanie dna oka – to najnowocześniejsza metoda, jaką stosuje się w okulistyce. Umożliwia ona sfotografowanie bardzo dużej części siatkówki (4 razy większej niż przy użyciu dostępnych wcześniej aparatów) i obejrzenie całego oka podczas jednego badania. Lekarz może ocenić stan gałki ocznej od początku siatkówki aż do nerwu wzrokowego.

Kons.: dr n. med. Piotr Fryczkowski, okulista

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej