Jak bolą nerki?

✢ Odczuwasz kurczowe bóle w dole brzucha, a badania przewodu pokarmowego nie wykazują nic niepokojącego? Przy takich objawach, szczególnie jeśli dokuczają ci one regularnie, warto wybrać się do urologa, a także zrobić badanie ultrasonograficzne (USG) nerek oraz badania ogólne moczu. Może się bowiem okazać, że przyczyną twoich dolegliwości jest kamica nerkowa.

✣ Zazwyczaj bólom nerkowym towarzyszy częste parcie na pęcherz. Czasem pojawia się krwiomocz, ale bywa też, że symptomy te nie występują. Przyczyną bólu wywołanego kamicą jest nacisk kamieni na miedniczki nerkowe i ściany moczowodu.

Reklama

Twarde złogi powstają w układzie moczowym (nerkach, przewodach moczowych, w samym pęcherzu), gdy stężenie związków chemicznych, np. takich jak szczawiany albo fosforany, w moczu jest zbyt wysokie. Może się tak stać z powodu stosowania nieprawidłowej diety, picia niewystarczającej ilości płynów (co doprowadza do zagęszczenia moczu), przyjmowania niektórych leków, przedawkowania witaminy D.

Dla powstawania kamieni nerkowych duże znaczenie mają też skłonności dziedziczne. Czasem kamica nerkowa przez długi czas przebiega bezobjawowo, bo kamienie nie powodują ucisku. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy złogi z jakichś względów zaczynają się przemieszczać, np. przechodząc z nerki do moczowodu.

Dochodzi wtedy do ataku kolki nerkowej. Taki ból też bardzo często jest mylony z bólem żołądka lub jelit, bo towarzyszą mu nudności albo wymioty. Charakterystyczne jest, że chwilową ulgę w kolce przynosi zmienianie położenia ciała.

W przypadku takich objawów należy zażyć środki rozkurczowe (np. No-Spa) i przeciwbólowe, wziąć ciepłą kąpiel i dużo pić. Jeśli te metody zawiodą, a ostry ból nie ustąpi, należy wezwać pogotowie, bo być może kamienie ułożyły się tak, że niezbędne jest ich operacyjne usunięcie.

Lekarza warto odwiedzić także, jeśli atak kolki ustąpił, by ustalić leczenie, które sprawi, że unikniemy nawrotu przypadłości.

✣ Jeśli kamienie nerkowe powodują dolegliwości, trzeba się ich pozbyć. W niektórych przypadkach stosuje się leki ułatwiające wydalenie albo rozpuszczenie kamieni.

W innych konieczne są zabiegi rozbijania kamieni ultradźwiękami, usuwanie kamienia metodą endo skopową (przez pęcherz) albo operacja chirurgiczna. O wyborze metody zawsze decyduje lekarz.

Kamienie? Zmień dietę!

Przy skłonności do kamieni nerkowych powinniśmy zmodyfikować dietę, wykluczając z niej pewne pokarmy.

Rezygnujemy więc z jedzenia rabarbaru, szczawiu, szpinaku, włoskiej kapusty, czekolady, konserw mięsnych i rybnych, czekolady i kakao, kiszonek (np. kapusty, ogórków), koncentratów zup i sosów, potraw zawierających glutaminian sodu, suszonych fig, śliwek czy cytryn.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Olivia

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej