Jak bada się żołądek?

Od miesiąca mam silne bóle żołądka, zwłaszcza po jedzeniu. Schudłam, piersi zrobiły mi się wiotkie, małe, skóra na brzuchu się pomarszczyła. Lekarz skierował mnie na gastroskopię. Na czym ona polega? Beata Dobrowolska (42 l.) z Gdańska

To specjalistyczne badanie, które polega na wprowadzeniu wziernika do przełyku i żołądka, potem do dwunastnicy. Następnie gastrolog pompuje się powietrze, które rozciąga ściany pofałdowanego żołądka. Pozwala to lekarzowi lepiej go widzieć.

Badanie odbywa się na czczo, czyli osiem godzin przed zabiegiem pacjent nie może nic jeść ani pić. Przed zabiegiem spryskuje się gardło osoby badanej środkiem znieczulającym. Niekiedy podaje się dożylny lek uspokajający, co poprawia komfort chorego. Podczas badania leży on na plecach lub na boku. Wprowadzony do żołądka wziernik nie przeszkadza w oddychaniu. Samo badanie trwa zwykle 10-30 minut, a po zakończeniu lekarz od razu przekazuje wyniki.

Reklama

Gastroskopię przeprowadza się wówczas, gdy pacjent odczuwa bóle nadbrzusza, istnieje podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy oraz przy nagłej utracie wagi ciała. Wykonuje się ją w celach diagnostycznych oraz leczniczych. Lekarz w trakcie badania może też wyciąć polipy żołądka, zamknąć żylaki przełyku, rozszerzyć jego zwężenia, usunąć obce ciała. Może też pobrać próbkę tkanek do badania cytologicznego lub bakteriologicznego.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Bella Relaks

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej