Jajniki pełne bólu

Zapalenie przydatków może powodować ostre dolegliwości albo przeciwnie – przebiega bez objawów. Dlatego tak ważne są kontrolne wizyty u lekarza.

Co to jest ból owulacyjny?

Bóle w podbrzuszu nie muszą być objawem chorobowym. U niektórych kobiet sygnalizują owulację. Ból jest spowodowany pęknięciem pęcherzyka Graafa i uwolnieniem przez jajnik dojrzałej komórki jajowej, zdolnej do zapłodnienia. Zdarza się to zawsze w środku cyklu i mija po kilku godzinach.

Ból owulacyjny nie dotyczy pań w okresie menopauzy, których jajniki nie uwalniają jajeczek (zwykle gruczoły te są już w stadium zanikania). Sygnałem alarmującym, świadczącym o innej, niepokojącej przyczynie dolegliwości, powinna być zmiana lokalizacji i charakteru bólu oraz jego przedłużanie się do 48 godzin.

Reklama

W diagnostyce kluczowe jest oznaczenie markeru CA-125

Dolegliwości Marzeny nie były zbyt silne, ból odzywał się tylko parę razy dziennie. Na początku nie zwracała na niego uwagi. Odczuwała go zawsze w tym samym miejscu, w prawej części brzucha, u dołu. Z początku bagatelizowała sprawę, ból jednak nasilał się, pojawiły się kłucia, nawet kilka razy dziennie.

– Może to zapalenie wyrostka – zastanawiała się 36-latka. Lekarz w poradni rodzinnej nie był jednak o tym przekonany. – Powinna pani jak najszybciej zgłosić się do ginekologa – doradził.

Standardowe badanie ginekologiczne wykazało nadmierną tkliwość i napięcie mięśni okolicy prawego jajnika. – Jest wyraźnie powiększony – powiedział lekarz.

– O czym to może świadczyć? – zapytała pacjentka. – Trudno powiedzieć, bo przyczyny powiększenia się jajnika mogą być różne. Proszę więc zrobić jeszcze badanie USG transwaginalne – odparł ginekolog.

USG wykazało na prawym jajniku Marzeny niewielką narośl. Lekarz nadal jednak nie był w stanie stwierdzić, jaki charakter ma ta zmiana. Mogła to być np. cysta, jak i guzek nowotworowy. Konieczna okazała się więc dalsza diagnostyka.

Ginekolog wypisał pacjentce skierowanie na badanie krwi obejmujące markery stanu zapalnego. – W przypadku objawów wywoływanych przez jajniki jednym z najważniejszych badań jest oznaczenie markera CA-125. Podwyższony poziom tego białka we krwi (powyżej 35 U/ml) może wskazywać na wiele schorzeń – endometriozę, mięśniaki macicy lub stany zapalne w obrębie miednicy małej – wyjaśniał ginekolog.

Znaczne przekroczenie normy sygnalizuje chorobę nowotworową, np. raka jajnika, raka endometrium, jajowodu, a także raka szyjki macicy. W takich przypadkach nie należy zwlekać z operacją. Stężenie antygenu CA-125 tylko nieznacznie przekraczało normę.

Przyczyną dolegliwości Marzeny okazała się niewielka cysta (torbiel wypełniona płynem), powstała w wyniku zaburzeń w wydzielaniu hormonów.

By uregulować proporcje między estrogenami a progesteronem, lekarz zapisał pigułkę antykoncepcyjną (stosuje się ją również w celach leczniczych). By zlikwidować istniejącą cystę i zapobiec tworzeniu się nowych, terapia powinna trwać minimum pół roku. Jakie wskazówki dostała pacjentka?

«Bądź pod stałą kontrolą ginekologa. Raz na rok zgłaszaj się na USG, by zbadać jajniki i endometrium.

«Plamienia z dróg rodnych (lub inne nietypowe objawy) natychmiast zgłaszaj swojemu lekarzowi.

«Pij mleko, jogurt, jedz też niewielkie ilości masła. Tłuszcz zwierzęcy jest ważny dla pracy układu hormonalnego.

PAMIĘTAJ! Ból dolnej części brzucha może świadczyć o ostrym lub przewlekłym zapaleniu jajników, torbieli oraz endometriozie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej