Intymny bilans zdrowia przed i po menopauzie

Nasz specjalista wyjaśnia, dlaczego powinnyśmy robić badania na każdym etapie życia, niezależnie od zmieniającej się fizjologii.

Reklama

Prawdą jest, że nasze kobiece zdrowie wymaga troski przez... całe życie. Sygnałem dla kobiety, że należy zacząć o nim myśleć, powinno być rozpoczęcie współżycia seksualnego. Od tej pory już zawsze dbajmy o siebie zgodnie z zaleceniami lekarzy, niezależnie od tego, ile mamy lat i jaki tryb życia prowadzimy.

Regularne badania kontrolne to najprostszy i najbardziej skuteczny sposób, by uniknąć groźnych schorzeń, tym bardziej niebezpiecznych, że często niedających żadnych objawów. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak samo dobrze o nich pamiętamy...

Łatwiej przychodzi nam to, gdy jesteśmy młode i w tzw. średnim wieku (30–45 lat). Natomiast po 50. r.ż. i przejściu menopauzy mamy skłonność do zaniedbywania ważnych badań, bo wydaje się nam, że już ich tak bardzo nie potrzebujemy...

Tymczasem jest całkiem odwrotnie! Specjaliści opracowali dla nas „żelazny” pakiet badań dla pań w każdym wieku. Sprawdź, dlaczego testy te zawsze są takie ważne.

Jesteś w wieku 40+ (przedmenopauzalnym)

Zagrożeniem dla twojego zdrowia intymnego mogą być wirusy i bakterie przenoszone drogą płciową, takie jak np. HPV (Human Papilloma Virus) i chlamydie. Między 35. a 45.–50. r.ż. jesteśmy też bardziej narażone na rozwój mięśniaków oraz endometriozę.

Badanie ginekologiczne

Nie unikaj go! Jest prostą, skuteczną metodą na wykrycie wielu schorzeń, np. zakażenia chlamydiami, mięśniaków. Zgłaszaj się na kontrolę do specjalisty średnio raz w roku. Zawsze zrób to jak najszybciej, jeśli występują u ciebie: świąd, pieczenie lub owrzodzenie warg sromowych; nasilone upławy – białe, serowate lub żółte albo zielone, ropne, o nieprzyjemnym zapachu; uczucie dyskomfortu lub ból w dole brzucha, pojawiające się np. po stosunku seksualnym; bolesne, obfite krwawienia miesiączkowe.

Uwaga! Przed badaniem postaraj się opróżnić pęcherz, by ułatwić pracę lekarzowi. Zadbaj też o wcześniejsze wypróżnienie. Będziesz czuła się bardziej komfortowo podczas badania.

Cytologia

Jest bezcenna w profilaktyce schorzeń nowotworowych! Lekarz oglądający pod mikroskopem pobraną od ciebie próbkę komórek z miejsc intymnych jest w stanie wytropić zmiany, gdy nie są jeszcze w ogóle groźne (ale mogą z czasem takie się stać).

Masz prawo do bezpłatnej cytologii raz na 3 lata, w każdym gabinecie, który udziela świadczeń w ramach umowy z NFZ. Raz na rok – jeśli należysz do tzw. grupy ryzyka, np. przyjmujesz leki immunosupresyjne (np. przy zapaleniu stawów). Badaj się, nawet jeśli zaszczepiłaś się przeciwko zakażeniu HPV.

Uwaga! Cytologię najlepiej wykonywać między 10. a 20. dniem cyklu, najwcześniej 2 dni po miesiączce i najpóźniej 4 dni przed nią. 3–4 dni przed badaniem nie wolno stosować dopochwowo leków ani środków antykoncepcyjnych. Także robić irygacji (płukania) pochwy. 2 dni przed należy powstrzymać się od współżycia.

USG przezpochwowe

Umożliwia zbadanie jajników, o których często zapominamy, że także mogą chorować. Tymczasem to drugie, po szyjce macicy, miejsce, które trzeba mieć na oku! Średnio raz na 2 lata lekarz powinien sprawdzić, czy w jajnikach występują torbiele lub guzy, a także jak wygląda błona śluzowa macicy, czy jej fragmenty nie przemieszczają się (i czy nie występuje endometrioza), czy nie ma mięśniaków.

Uwaga! Badanie robi się kilka dni po miesiączce.

Masz za sobą ostatnią miesiączkę

Niski poziom estrogenów powoduje, że sporo dzieje się w naszym organizmie. A to dlatego, że wiele tkanek (np. w układzie płciowym, piersiach) ma receptory dla tych hormonów i potrzebuje ich do właściwego funkcjonowania. Ważne jest, by szybko wychwycić nieprawidłowości.

Kontrola u ginekologa

Gdy jesteśmy w dojrzałym wieku i mamy za sobą menopauzę, często wydaje się nam, że... nie mamy już po co chodzić do ginekologa, a przynajmniej, że nie musimy robić tego tak często, jak dawniej. Nic bardziej mylnego! Specjaliści wyraźnie podkreślają, że regularne wizyty kontrolne i badania są konieczne. Lekarz powie ci, jak często powinnaś się do niego zgłaszać.

Cytologia z globulkami

Nadal powinnaś ją wykonywać. Różnica polega na tym, że u kobiet po menopauzie badanie poprzedza się zastosowaniem globulek estrogenowych (przepisze ci je lekarz). Dzięki temu śluzówka jest lepiej przygotowana do pobrania komórek (występuje w niej mniej zmian zanikowych), a wynik jest bardziej wiarygodny.

Jeśli twój wynik jest prawidłowy (co najmniej 2 razy pod rząd) – możesz badać się raz na 3 lata. Jeśli uzyskasz tzw. II grupę – badaj się raz na rok. Przy III grupie termin cytologii poda ci lekarz.

USG przezpochwowe

Jest obowiązkowe! Specjaliści ostrzegają, że po menopauzie wzrasta ryzyko rozwoju raka jajnika (najbardziej u kobiet w wieku 50–65 lat). Robiąc średnio co półtora roku USG, nie dajemy szans chorobie.

Testy, które warto i trzeba zrobić

Mammografia: Zastępuje USG, gdy w dojrzałym wieku w piersiach zaczyna przeważać tkanka tłuszczowa nad gruczołową. Dzięki badaniu można szybko wykryć zmiany nowotworowe i skutecznie je leczyć. Od 50. r.ż. (do ukończenia 69 lat) masz prawo do bezpłatnej mammografii co 2 lata – w każdej pracowni, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Badanie urodynamiczne czyli pomiar ciśnienia w pęcherzu – może być dla ciebie zalecane, jeśli masz osłabione mięśnie dna miednicy i zmagasz się z nietrzymaniem moczu.

Densytometria. Pozwala ocenić kondycję kobiecych kości, które w związku z niedoborem estrogenów nie są już tak mocne i odporne na złamania jak dawniej.

Zalecane dodatkowo

USG piersi. Pozwala dobrze zbadać gęstą tkankę gruczołu piersiowego, która występuje u kobiet młodych i w średnim wieku, nieprzechodzących jeszcze menopauzy. Umożliwia obejrzenie zmiany z różnych stron i pod różnym kątem oraz odróżnienie torbieli od podejrzanego czy tzw. litego guzka.

Uwaga! USG piersi najlepiej wykonywać między 8. i 10. dniem cyklu.

Badania krwi na obecność wirusa HIV i WZW typu C – każda kobieta powinna chociaż raz je zrobić. Wskazane jest też sprawdzenie poziomu cukru i hormonu TSH.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej