Intymne zmiany po menopauzie

W okresie przekwitania poziom estrogenów – ważnych dla narządu rodnego hormonów – zaczyna spadać. Na szczęście wiadomo, jak łagodzić skutki tego niedoboru.

Reklama

W okresie rozrodczym właściwy poziom estrogenów decyduje o płodności kobiety i prawidłowym funkcjonowaniu jej narządów płciowych. Po menopauzie, czyli ostatniej miesiączce, poziom tych żeńskich hormonów znacznie spada.

To prowadzi do tzw. zanikowego zapalenia (atrofii) pochwy. Wyściełająca ją błona śluzowa traci elastyczność. Zmniejsza się dopływ krwi i wydzielanie śluzu szyjkowego. Zmiany zanikowe postępują szybciej u kobiet palących papierosy.

Substancje zawarte w dymie papierosowym m.in. osłabiają krążenie krwi. A to sprawia, że do tkanek pochwy dociera mniej tlenu.

Palenie sprzyja wysuszeniu śluzówek, także tych w narządzie rodnym. W dodatku organizmy pań palących słabiej reagują na terapię estrogenową.

Słabsze ukrwienie i nawilżenie powoduje suchość pochwy. Pojawia się pieczenie, kłucie w okolicach intymnych, ból podczas poruszania się. Niedostateczna ilość śluzu sprawia, że współżycie jest bolesne.

Zwiększa się podatność na zakażenia. Spadek estrogenów hamuje wytwarzanie pałeczek kwasu mlekowego, które odpowiadają za naturalne pH pochwy.

Wskutek zaburzenia równowagi flory bakteryjnej mogą się namnażać szkodliwe bakterie i – przemieszczając się do cewki moczowej – wywoływać zakażenia pęcherza. Osłabione niedoborem estrogenów tkanki nie są w stanie skutecznie podtrzymywać narządów płciowych. Dochodzi do stopniowego obniżania się macicy.

Może to postępować bardzo powoli, przez wiele lat – aż do całkowitego wypadania tego narządu. Nie można liczyć na to, że opisane zmiany cofną się lub same ustąpią. Jest przeciwnie: nieleczone, z czasem mogą się znacznie nasilić.

Dlatego już przy pierwszych dolegliwościach warto iść do ginekologa. Zanikowe zapalenie pochwy, jej suchość można leczyć, stosując przepisane przez lekarza dopochwowe globulki, kremy z estrogenami.

Uzupełniając niedobór hormonów, odbudowują nabłonek pochwy, a tym samym zmniejszają lub całkowicie likwidują nieprzyjemne dolegliwości.

Taka miejscowa terapia estrogenowa przynosi bardzo dobre efekty. Badania potwierdzają, że szybko mija świąd, pieczenie, suchość oraz ból przy współżyciu. Co bardzo ważne, terapia dopochwowa jest bezpieczna.

Nie daje niepożądanych objawów, jakie mogą wystąpić w przypadku ogólnej (np. doustnej) terapii hormonalnej. W kuracji dopochwowej hormony działają tylko w miejscu podania. Nie trafiają do wątroby, nie ma więc ryzyka jej uszkodzenia nawet przy kilkumiesięcznym stosowaniu.

Ponadto miejscowa terapia hormonalna likwiduje takie dolegliwości, jak np. parcie na pęcherz, pieczenie w cewce moczowej, bolesne oddawanie moczu.

U kobiet po menopauzie objawy te często nie są – jak się często sądzi – wywołane przez zakażenie układu moczowego, lecz przez niedobór estrogenów.

Co zamiast hormonów?

Kobiety, które z jakichś powodów nie chcą stosować żadnych preparatów hormonalnych, mogą nawilżać pochwę i poprawiać jej stan, stosując globulki i kremy zawierające kwas hialuronowy, pałeczki kwasu mlekowego czy glikogen. Przed współżyciem polecane są również preparaty nawilżające.

U wielu pań obniżenie i wypadanie macicy można leczyć nieoperacyjnie. W niezaawansowanym stadium zmian mogą pomóc ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla). To te same ćwiczenia, które są zalecane przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu.

Na każdym etapie obniżania się macicy pomagają pessary. To umieszczane w pochwie wkładki z miękkiego, elastycznego silikonu. Dopasowują się do ścianek pochwy; ich noszenie nie jest odczuwane.

Tego samego pessaru można używać przez kilka lat. Po każdym wyjęciu z pochwy wystarczy umyć go ciepłą wodą z mydłem. A przed użyciem posmarować go (i ścianki pochwy) kremem wskazanym przez ginekologa. Polecane jest noszenie go od rana do wieczora.

Dr n. med. Edyta Wlaźlak, ginekolog, uroginekolog: Po menopauzie rośnie ryzyko schorzeń ginekologicznych i dolegliwości ze strony narządu rodnego. Wiele z nich, jeśli się je wcześnie rozpozna, można skutecznie wyleczyć.

Dlatego po ostatniej miesiączce nadal należy systematycznie zgłaszać się na badania kontrolne do ginekologa, najlepiej raz w roku.

Pessaroterapia

Są różne kształty i rozmiary pessarów. Trzeba je dopasować indywidualnie do rodzaju zmian, ich zaawansowania oraz odpowiednio zakładać.

Właściwy rodzaj i rozmiar pessara dobiera lekarz, pokazuje także, jak go zakładać i wyjmować. Najczęściej stosowane pessary to: kostkowy, kołnierzowy, cewkowy.

Podnoszą macicę i pęcherz moczowy na właściwe miejsce. Nie tylko likwidują lub znacząco zmniejszają dolegliwości związane z obniżeniem czy wypadaniem narządu rodnego, lecz także współwystępujące nietrzymanie moczu.

Kobiece narządy

Zmiany zanikowe po menopauzie dotyczą wszystkich wewnętrznych narządów płciowych. Pochwa traci elastyczność, wyściełający jej ściany nabłonek staje się coraz cieńszy, nie ma naturalnego nawilżenia.

Macica się zmniejsza, może się stopniowo prze mieszczać do pochwy, czasem dochodzi do jej wypadania. Wyściełająca ją błona zanika.

Jajowody stają się coraz cieńsze, zanika ich śluzówka i perystaltyka (ruchliwość). Jajniki przestają produkować estrogeny, zmniejszają się: ciężar obu jajników u kobiety powyżej 60. roku życia wynosi ok. 4 g, a w młodości, w okresie rozrodczym – 11,3 g.

Badania

1. Badanie ginekologiczne. Lekarz bada narząd rodny palpacyjnie i z użyciem wziernika. Ocenia stan pochwy i macicy, grubość i ciągłość nabłonka pochwy, pH wydzieliny.

2. Cytologia. Ginekolog po rozszerzeniu ścian pochwy za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera komórki nabłonka z szyjki macicy i prze- syła je do laboratorium. Bada nie pozwala wychwycić zmiany przednowotworowe szyjki macicy (łatwo je wyleczyć).

3. USG przezpochwowe. Pozwala obejrzeć narząd rodny (w tym jajniki), zmierzyć grubość błony śluzowej macicy. Wykrywa guzy i torbiele. Jest dużo dokładniejsze niż USG przez powłoki brzuszne.

Higiena i nie tylko

Niewłaściwa może nasilać dolegliwości. Do mycia miejsc intymnych wybierajmy kosmetyki bezzapachowe, bezbarwne lub przeznaczone dla kobiet po menopauzie.

Trzeba podmywać się zawsze od przodu do tyłu (od pochwy do odbytu). Wycierać się ręcznikiem przeznaczonym tylko do tego celu.

Nosić bieliznę bawełnianą, luźną, przewiewną, jasną (im ciemniejszy i intensywniejszy kolor, tym więcej drażniących barwników we włóknach).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej