Intymne problemy. Co robić?

Pomoc ginekologa nie zawsze jest konieczna. Wczesne stadium grzybicy czy infekcji bakteryjnej wyleczysz sama. Jak to zrobić?

Jak korzystać z WC?

Staraj się nie mieć z sedesem bezpośredniego kontaktu. Najlepiej w ogóle nie siadaj na desce klozetowej, ale jeżeli musisz, użyj specjalnego papierowego podkładu albo przynajmniej dokładnie wyściel ją papierem. Przedtem spuść wodę.

Po skorzystaniu z toalety w kinie czy restauracji najpierw wstań, a dopiero potem spuść wodę. W muszli klozetowej jest zwykle sporo bakterii, szczególnie tych bytujących w moczu lub drogach rodnych.

Reklama

Zaopatrz się też w nawilżane chusteczki do higieny intymnej i używaj ich zawsze po skorzystaniu z toalety publicznej.

Jeśli WC wygląda niezbyt czysto, możesz przemyć deskę silnie odkażającą chusteczką nawilżoną spirytusem salicylowym.

Intymne zakażenie może objawiać się bólem, kłuciem, swędzeniem, wydzieliną z pochwy lub tylko nieprzyjemnym zapachem. Jeśli pojawiły się upławy przypominające grudki twarożku, odczuwasz dyskomfort, np. świąd, prawdopodobnie doszło u Ciebie do rozwoju grzybicy (drożdżycy).

Gdy natomiast na bieliźnie pojawiają się szarawe plamy, świadczy to o infekcji bakteryjnej. Brzydko pachnące, żółtawo-zielonkawe, pieniste upławy zaś, którym towarzyszą różne dolegliwości, wskazują na zakażenie pierwotniakiem, np. rzęsistkiem pochwowym. Od niedawna rodzaj infekcji możesz sama zdiagnozować za pomocą prostego, bezpłatnego testu domowego.

1. Błyskawiczna diagnoza

Dostępny bez recepty test Gineintima pozwala określić pH pochwy i rozpoznać rodzaj infekcji. PH powyżej 4,5 oznacza zakażenie bakteryjne, powyżej 5 może sugerować rzęsistkowicę.

Test ma aplikator, który należy wsunąć do pochwy na 1-3 cm i docisnąć do jej tylnej ścianki. Potem wystarczy tylko porównać kolor pola testowego z kolorami na załączonej skali.

2. Lek dobierz do infekcji

Na zakażenie grzybicze zastosuj krem z klotrimazolem. Jeżeli test wykazuje zakażenie bakteryjne, wybierz globulki z polikreazulenem. Możesz też kupić saszetki z preparatem do irygacji pochwy (chlorowodorkiem benzydaminy).

Po upływie czasu leczenia warto zastosować jeszcze globulki nawilżające i regenerujące śluzówkę pochwy. Zaleca się np. Albothyl (przy leczeniu zakażeń bakteryjnych, rzęsistkiem i grzybiczych), Calendulin (z wyciągiem z nagietka o działaniu przeciwzapalnym, bakteriobójczym i grzybobójczym) lub gałki propolisowe.

3. Kiedy robić irygacje?

Warto z nich korzystać wówczas , gdy odczuwasz dyskomfort, ale infekcja nie jest jeszcze nasilona. Do irygacji lub płukanek użyj roztworu Tantum Rosa albo rozcieńczonego w wodzie nadmanganianu potasu (roztwór ma być lekko różowy).

Do podmywania się oraz nasiadówek wypróbuj też zioła, np. Vagosan (łagodzi stan zapalny na tle bakteryjnym) albo Vagolavit o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym (zalecany przy bólu podczas oddawania moczu). Ziołowy Femonisept pomaga zaś w odbudowie podrażnionej śluzówki dróg rodnych.

4. Jaka bielizna?

Zawsze pierz figi po ich kupniu. Noś bawełniane, bo są przewiewne i nie uczulają. Unikaj majtek czarnych – barwnik ten może powodować podrażnienia i alergię. Unikaj stringów i fig z grubymi szwami – jedne i drugie mogą powodować otarcia naskórka i sprzyjać rozwojowi stanów zapalnych.

5. Tampon z probiotykiem

Przywraca naturalną florę pochwy i zapobiega rozwojowi grzybicy. Chroni też przed infekcją bakteryjną. Tampony można nosić podczas miesiączki, po antybiotykoterapii. By uniknąć zakażenia, możesz więc profilaktycznie włożyć go przed pójściem na basen.

Dr Monika Kiliańska, ginekolog

Jeśli masz skłonność do nawracających infekcji, po leczeniu stosuj probiotyk dopochwowy. Zaleca się np. Floralgyn, Lactovaginal. Są też doustne probiotyki, np. Lacibios femina, Provag. Do mycia miejsc intymnych używaj płynu do higieny intymnej. Podmywaj się zawsze ruchem od przodu do tyłu, inaczej może dojść do zakażenia pochwy bakteriami E. coli.

Przede wszystkim nie używaj zwykłego mydła – stosuj tylko delikatne emulsje albo płyny do higieny intymnej. Wycieraj się specjalnie przeznaczonym do tego ręczniczkiem, często pranym w 90 stopniach Celsjusza.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej