Intymne kłopoty czterdziestolatek

Między czterdziestym i pięćdziesiątym rokiem życia w organizmie kobiety zachodzą ważne zmiany hormonalne. To krytyczny wiek dla żeńskich gruczołów płciowych: jajniki zmniejszają wydzielanie estrogenów i wstrzymują produkcję progesteronu.

Przełom hormonalny może spowodować miejscowe dolegliwości. Kłopoty zdrowotne dokuczają z różnym nasileniem i tylko jedna trzecia pań przechodzi pierwsze symptomy przekwitania w sposób nieodczuwalny.

Ryzyko infekcji

Reklama

Swędzenie i odczucie opuchnięcia to typowe objawy infekcji. Po czterdziestce kobiety skarżą się na nie częściej, bo spadek poziomu estrogenów zmienia ilość i skład fizjologicznej wydzieliny pochwy będącej naturalną ochroną przed atakiem drobnoustrojów. Wydzielina prawidłowa zawiera pałeczki Doderleina (kwasu mlekowego).

Przetwarzają one obecny w złuszczonych komórkach nabłonka glikogen na kwas mlekowy, dzięki któremu śluz pochwowy ma odczyn kwaśny, co uniemożliwia rozwój większości zarazków. Gdy naturalna flora zostanie zaburzona – traci on swoje własności. Wówczas wzrasta ryzyko infekcji grzybiczej.

Dolegliwości wymagają leczenia fungicydami (klotrimazol, ekonazol, tiokonazol, mykonazol, terkonazol, ketokonazol, flukonazol, fentikonazol, itrakonazol) miejscowo lub doustnie. Terapia, zależnie od preparatu, trwa 3–7 dni.

Przy nawracających zakażeniach warto wykonać mykogram oceniający wrażliwość grzybów na konkretne fungicydy, co pozwoli dobrać lek najsilniej działający na dany szczep. Niestety, zwalczanie zakażeń jest trudne, bo grzyby mogą tworzyć formy przetrwalnikowe oporne na leki. Potrafią cierpliwie „czekać”, by uaktywnić się w bardziej sprzyjających warunkach.

Plamienia

W prawidłowym cyklu miesiączkowym warstwa endometrium, tj. błony śluzowej macicy, ulega złuszczeniu i co 28–30 dni wydalana jest z krwią na zewnątrz. Jeśli jednak macica nie oczyszcza się dostatecznie, śluzówka staje się coraz grubsza. Skutkiem są międzymiesiączkowe plamienia i krwawienia.

Ich przyczyną jest zanikające z wiekiem wydzielanie progesteronu, którego zadaniem było stabilizowanie śluzówki narastającej pod wpływem estrogenów.

Typową metodą leczenia jest terapia hormonalna. Niskodawkowa pigułka antykoncepcyjna lub zażywanie preparatów z progesteronem normuje cykl i likwiduje nieprawidłowości. Jednak taka terapia nie zawsze jest wskazana. Wykluczają ją obecność dużych żylaków, choroba zakrzepowo-zatorowa, uszkodzenie wątroby.

Wówczas rozważa się destrukcję endometrium: złuszczenie (ablację), odparowanie (waporyzację) lub wycięcie (resekcję) śluzówki prądem wysokiej częstotliwości lub energii lasera. Proponuje się także krioablację, czyli zniszczenie przerośniętej śluzówki niską temperaturą.

Uporczywe pieczenie

Spadek stężenia estrogenów może spowodować miejscowe zmiany chorobowe w tkankach, które właś- nie dzięki nim dotchczas funkcjonowały sprawnie. Należy do nich m.in. błona śluzowa zewnętrznych dróg płciowych. W komórkach śluzówki pochwy znajdują się receptory estrogenów – ich zadaniem jest przyłączanie cząsteczek hormonów.

U młodej kobiety, u której występuje właściwy poziom estrogenów, receptory „dbają” o zdrowie śluzówki, jej odpowiednią grubość, dobre krążenie krwi, nawilżenie.

Gdy hormonów zaczyna brakować, receptory wysyłają komórkom informację, że śluzówka jest już niepotrzebna. Z czasem zaczyna ona cienieć, staje się sucha, nadwrażliwa na dotyk i stopniowo zanika. Po menopauzie postępująca atrofia objąć może zewnętrzne narządy płciowe.

Jest to wskazaniem do podjęcia leczenia miejscowego.

W terapii lokalnej używa się estrogenów w formie kremów, globulek i tabletek dopochwowych. Pacjentkom doradza się rzucenie palenia – nikotyna powoduje rozpad estrogenów – i wprowadzenie do jadłospisu potraw sojowych, które znacznie poprawiają stan śluzówki pochwy.

Spokojne noce

Pierwszym objawem przekwitania są zwykle kłopoty ze snem. Bezsenność może pojawić się nawet 10 lat przed menopauzą. Aż 40 proc. pań między 40. i 50. r. ż., zasypiając około godziny 22 czy 23, bez powodu budzi się około godziny drugiej w nocy.

Ten rodzaj bezsenności wynika z niedoboru estrogenów, dlatego zaleca się stosowanie niskodawkowej hormonoterapii, np. plastra z 50 mikrogramami estrogenu. Pomocne są ciepła kąpiel przed snem i wywietrzenie sypialni. Po południu trzeba unikać kofeiny, obfitych kolacji i intensywnego wysiłku, umysłowego i fizycznego.

Niezbędne badania

W okresie przedmenopauzalnym należy regularnie kontrolować stan zdrowia, przy najmniej dwa razy w roku. Konieczne są: bada- nie ginekologiczne uzupełnione pobraniem wymazu cytoonkologicznego z szyjki macicy, USG narządu rodne go z uwzględnieniem śluzów ki macicy, badanie palpacyjne gruczołów piersiowych i mammografia.

Stan jajników ocenia się za pomocą badania stężeń hormonów: estradiolu, FSH i prolaktyny (sterujących odgórnie cyklem miesięcznym). Wykonuje się lipidogram, bada enzymy wątroby i tarczycy oraz krzepliwość krwi.

Antykoncepcja

Choć większość cykli przebie ga już bez owulacji, jajniki mogą co pewien czas uwalniać komórki jajowe. Dlatego bezpieczna antykoncepcja jest nadal potrzebna.

Chemiczne środki (pianki, globulki) mogą podrażniać śluzówkę dróg rodnych, dlatego lepszym sposobem zapobiegania ciąży jest antykoncepcja hormonalna. Nie określono górnej granicy wieku, do której można ją stosować. Najczęściej zamienia się ją na hormonalną terapię zastępczą, gdy kobieta ma 50–55 lat.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej