Infekcje. Jak zapobiegać?

Ból głowy, stawów, katar, kaszel i dreszcze to dla wielu osób nieodzowny początek jesieni. Jak odróżnić zwykłe przeziębienie od grypy i jak się skutecznie leczyć, podpowiada internista.

Reklama

Zarówno w przypadku przeziębienia, jak i grypy, do zakażenia dochodzi zwykle tzw. drogą kropelkową. Wirusy przenoszą się z mikroskopijnymi kropelkami wydzielin z dróg oddechowych (katar, ślina) rozpylanymi przez chorego w czasie kaszlu i kichania, wdychanymi później przez osoby z jego otoczenia. Możliwe jest także przeniesienie wirusa przez np. używanie tych samych sztućców czy podczas pocałunku.

Początek grypy jest nagły i ostry. Temperatura jest wysoka – nawet powyżej 39°C. Objawy to ból głowy, mięśni, gardła, kaszel. Nie zawsze towarzyszy jej katar. Czasem pojawiają się nudności, wymioty, biegunka. Okres inkubacji (rozwoju) wirusa wynosi ok. 2 dni.

Nasilenie objawów przypada na 2-3 dzień choroby. Grypa trwa co najmniej tydzień i jeszcze przez dłuższy czas może utrzymywać się uczucie osłabienia. Powikłania mogą się pojawić zwłaszcza po nieleczonej grypie.

Bywają bardzo poważne! Może dojść m.in. do zapalenia płuc, mięśnia sercowego, opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, a także nerwu słuchowego. Przeziębienie rozwija się powoli. Temperatura nie jest wysoka – nie przekracza 38°C.

Najczęstszymi objawami są: ból gardła, katar, kaszel. Okres inkubacji wirusa jest dłuższy niż w przypadku grypy i wynosi od 4 do 14 dni i dolegliwości narastają wolniej. Na ogół nie ma powikłań, jednak gdy za infekcję odpowiedzialne są adenowirusy, może dojść np. do zapalenia spojówek.

Babcine metody

● Po pierwsze, chorobę trzeba wyleżeć! O ile to możliwe, warto poprosić, by ktoś postawił nam bańki. Te nowoczesne bezogniowe są całkowicie bezpieczne.

● Doskonałym naturalnym antybiotykiem jest czosnek.

● Przed snem warto wypić gorące mleko z miodem.

● Doskonale rozgrzewa herbata z kwiatu lipy, czarna z cytryną i imbirem, napar z owoców czarnego bzu, a także sok malinowy.

Ważne!

● Można przyjmować leki przeciwgorączkowe (paracetamol). Nie wolno stosować aspiryny, gdyż może doprowadzić do wystąpienia groźnego w skutkach zespołu Reye’a.

● Ból gardła i kaszel pomogą pokonać Olbas Oil (tabletki do ssania, krople do inhalacji), Bronchicum (syrop, krople).

● Ulgę przynosi również nacieranie pleców i klatki piersiowej rozgrzewającymi preparatami (Herbolen, maść kamforowa, Wick Vaporub, Pulmex).

● Warto przyjmować Rutinoscorbin oraz preparaty witaminowe. Przy wyższej temperaturze dobrze jest robić zimne kompresy.

● Jeśli po 2-3 dniach stosowania domowych metod nie ma poprawy, trzeba skorzystać z porady lekarza. Przy grypie nie stosuje się antybiotyków (nie działają na wirusy), ale czasem lekarze ordynują je, by zapobiec pogrypowym komplikacjom.

Szczepienie

Ze względu na możliwość groźnych powikłań należy skorzystać ze szczepień przeciw grypie. Można zaszczepić się odpłatnie m.in. w przychodni, gabinecie prywatnym i stacji Sanepid. W państwowej placówce zapłacimy tylko za ampułkę (bezpłatne jest wykonanie zastrzyku i badanie lekarskie).

Szczepionka to preparat zawierający elementy unieszkodliwionego wirusa. Po wprowadzeniu ich do organizmu stymulowany przez nie układ odpornościowy zaczyna produkować przeciwciała niszczące wroga, czyli wirusa.

W przyszłości, po inwazji prawdziwego wirusa, „nauczony” walki z nim organizm zareaguje natychmiast. Aktualne wersje szczepionek pojawiają się w aptekach zwykle we wrześniu i jest to najlepszy czas na szczepienie!

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Telemax
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej