Infekcje intymne: Grzybica pochwy

Dolegliwości pojawiają się nagle. Są uciążliwe i potrafią zepsuć urlop. Grzybicy jednak można uniknąć albo znacznie złagodzić jej objawy.

Nawet co trzecia kobieta przynajmniej raz w życiu przechodzi infekcję spowodowaną przez grzyby (drożdżaki). Candida albicans to drobnoustroje, które najczęściej wywołują grzybicę pochwy. Wprawdzie znajdują się w niej także, gdy jesteś zdrowa, ale jest ich wówczas znacznie mniej, a ich rozwój hamują pałeczki kwasu mlekowego.

Reklama

Właśnie latem częściej zdarzają się sytuacje, które sprzyjają gwałtownemu rozmnażaniu się grzybów. Ryzyko infekcji wzrasta po kąpieli w basenie, gdy korzystasz z sauny czy jacuzzi, a potem chodzisz w mokrym kostiumie. Także nagły spadek odporności czy zaniedbania higieny osobistej, np. w podróży, sprzyjają infekcji.

Objawy grzybicy pochwy

Pierwsze sygnały pojawiają się szybko i mogą być u każdej kobiety inne. Gdy jesteś zdrowa, wydzielina z pochwy jest bezwonna, przejrzysta lub biaława (zmienia się w różnych fazach cyklu). Charakterystycznym objawem, świadczącym właśnie o tym, że doszło do zakażenia grzybami, jest zmiana wyglądu wydzieliny. Staje się biaława, grudkowata, o zapachu drożdży.

Uciążliwe dolegliwości

Upławom towarzyszy dokuczliwe swędzenie, pieczenie i obrzęk w okolicach intymnych. Niektóre kobiety skarżą się też na ból przy oddawaniu moczu.

Łagodzenie objawów i leczenie

Jeśli nie możesz liczyć na szybki termin wizyty u ginekologa, spróbuj sama zahamować infekcję i zmniejszyć jej objawy. Są sposoby, by złagodzić przynajmniej najbardziej uciążliwe dolegliwości – świąd, pieczenie i obrzęk.

Zioła kontra grzybica

Przygotuj macerat z ziół. Wystarczy kupić w aptece suszone kwiaty rumianku i nagietka. Składniki, które znajdują się w tych ziołach, mają działanie odkażające i kojące. Po filiżance każdego z ziół zalej na noc litrem wody i odstaw. Gdy rano wstaniesz, podgrzej macerat i przecedzony wlej do wanny z ciepłą wodą. Nie powinna ci sięgać wyżej niż do wysokości pępka. Pozostań w kąpieli ok. 20 minut. Kąpiele ziołowe powtarzaj codziennie. Przyniosą ulgę w ciągu 48-72 godzin.

Jeśli nie masz na urlopie warunków do przygotowywania ziołowej kąpieli, kup gotową mieszankę ziół o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym stany zapalne skóry i błon śluzowych, np. Vagosan, ok. 6 zł. Przygotowanym odwarem (wg przepisu na opakowaniu) przemywaj okolice miejsc intymnych.

Ocet jabłkowy na grzybicę

Posiada właściwości zakwaszające, dzięki którym możesz zahamować rozwój drożdży. Dwie łyżki octu jabłkowego zmieszaj ze szklanką ciepłej wody. Stosuj do przemywania codziennie rano, przynajmniej przez siedem kolejnych dni.

Probiotyki ginekologiczne

Leczenie infekcji grzybiczej przyspieszą probiotyki. Ułatwią uzupełnienie prawidłowej flory bakteryjnej, ale zahamują również wzrost drobnoustrojów. Warto je stosować także po zakończonym leczeniu. Zapobiegają nawrotowi choroby. Możesz przyjmować je w postaci tabletek dopochwowych, np. Lactovaginal®, ok. 26 zł, lub doustnie, np. Lacibios Femina, ok. 22 zł.

Leki na grzybicę bez recepty

W leczeniu infekcji pomogą ci leki, które można kupić w aptece bez recepty. Mogą być w postaci czopków, np. Gyntima, ok. 17 zł lub kremu, np. Clotrimazolum 1%, ok. 4 zł.

Używaj płynu do higieny intymnej

Bardzo ważne jest także przestrzeganie codziennej higieny intymnej. Do przemywania wypróbuj lek, np. Tantum Rosa, ok. 32 zł. Dostępne są także specjalne płyny do higieny intymnej, które łagodzą podrażnienia i stany zapalne, np. Floragyn Płyn do higieny intymnej, ok. 26 zł.

Bawełniana bielizna

Dopóki trwa zakażenie, noś wyłącznie bawełnianą bieliznę, lekką i przewiewną. Syntetyczne koronki i stringi z pewnością będą sprzyjać zaostrzaniu się dolegliwości.

Wizyta u lekarza - kiedy jest konieczna?

Czasem stosowanie domowych sposobów oraz przyjmowanie leków bez recepty nie przynosi wyraźnej poprawy. Wtedy trzeba zgłosić się do ginekologa.

Objawy grzybicy są charakterystyczne i rozpoznanie ich dla lekarza nie stanowi problemu. Jednak osoba bez doświadczenia medycznego łatwo może pomylić infekcję grzybiczą np. z alergią.

Jak uniknąć nawrotu grzybicy?

Zdarza się, że po ostrym epizodzie choroba przechodzi w stan przewlekły. Objawy wprawdzie ustępują, ale kobieta nadal odczuwa pewien dyskomfort.

W takim wypadku, by uniknąć nawrotu grzybicy, wybierzmy się koniecznie do ginekologa. Przepisze leki, da również zalecenia dotyczące higieny osobistej i, co ważne w tym wypadku, zmiany diety na niskowęglowodanową.

Tekst: Anna Gumowska. Konsultacja: Cezary Zalewski, ginekolog.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat kobiety

Zobacz również