I znowu złamanie... Dlaczego?

Pani Marta złamała prawą rękę. Liczyła dni do chwili, kiedy pozbędzie się gipsu. Po 6 tygodniach udała się do lekarza, aby go usunąć. Lekarka skierowała ją na prześwietlenie RTG i rehabilitację. Zleciła badanie gęstości kości oraz analizę krwi i moczu (oznaczenie poziomu wapnia, fosforu i ocenę wydalania wapnia z moczem) i stwierdziła:

– Podejrzewam osteoporozę, czyli zmniejszoną gęstość mineralną kości i zaburzenia ich struktury. Nie wolno jej lekceważyć, bo zaniedbana grozi złamaniami lub pęknięciami kości w kręgosłupie, przedramienia, szyjki kości udowej. Dlatego warto to sprawdzić – przekonywała. Zrobiłam badania krwi i gęstości kości o nazwie desyntometria.

Reklama

Okazało się, że lekarka miała rację i skierowała mnie do ortopedy. – Skąd u mnie ta osteoporoza? – spytałam. – Zdarza się u co trzeciej kobiety po menopauzie. Początkowo jest bezobjawowa, więc pacjentki robią badania dopiero wtedy, gdy dochodzi do złamań. A zmiany są już wówczas zaawansowane – odparł specjalista. – I co ona powoduje? – Na przykład złamania kręgów. Połowa z nich przebiega skrycie, a wiele osób nie może przypomnieć sobie, jak do tego doszło. Wystarczy nieuważne pochylenie się i podniesienie jakiegoś przedmiotu. Efektem jest zmniejszenie wzrostu, garbienie się, tzw. wdowi garb. Zaczynają się problemy z poruszaniem, niesprawność, uzależnienie od pomocy innych osób, pogorszenie nastroju, a nawet stany depresyjne.

Jakie są jej przyczyny?

– Najczęściej niedobór wapnia w diecie i witaminy D wywołany brakiem ruchu na świeżym powietrzu. Bo aktywność fizyczna zapo- biega osłabieniu masy mięśni i kości. Z kolei tzw. osteoporoza wtórna może być wywołana przez niektóre leki. – Czy można ją wyleczyć? – Nie, ale można ją zahamować. Przepiszę pani leki zmniejszające ryzyko złamań kości i zwiększające ich odbudowę. Konieczne są także okresowe badania, które pozwolą ocenić przebieg terapii. Musi pani zmienić styl życia i wprowadzić dietę bogatą w wapń. Najlepszym jego źródłem jest mleko i jego przetwory.

Osoba dorosła potrzebuje 1000 mg wapnia dziennie, co odpo wiada 3 szklankom mleka. Po menopauzie należy też zwiększyć ilość przetworów mlecznych, aby pokryć dziennie zapotrzebowanie. Wynosi ono wówczas 1500 mg. A jeśli ktoś nie toleruje mleka, może spożywać sery i jogurty.

Od tej pory starannie przestrzegam zaleceń mojej lekarki. Zmieniłam dietę, zażywam leki i chodzę na spacery z przyjaciółką. Bo panicznie się boję stać się ciężarem dla mojego otoczenia.

Gdy brakuje wapnia

Osteoporozę nazywamy cichym złodziejem kości. Z powodu braku wapnia i witaminy D, która umożliwia jego przyswajanie, kości stają się coraz słabsze i bardziej podatne na złamania nawet przy niewielkim upadku.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Bella Relaks

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej