Hipomania w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) charakteryzuje się zaburzeniami w nastroju. Epizodami występującymi w zaburzeniu afektywnym dwubiegunowym są hipomania, mania, depresja oraz epizody mieszane, czyli połączenie nastrojów depresyjnych z manią.

Stany te występują powtórnie i wtedy diagnozowana jest ChAD. Hipomania jest epizodem najłagodniejszym, ale również stanowiącym zaburzenie psychiczne.

Hipomania - objawy

Stan wzmożonego nastroju i lekka drażliwość to cechy charakterystyczne dla hipomanii. Objawy są dość łagodne, ale utrudniają prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Do pozostałych objawów można zaliczyć:

- dobre samopoczucie bez powodu

Reklama

- "gonitwa myśli"

- słowotok

- nagła pewność siebie

- wysoka samoocena

- wzmożona energia

- skrócony czas snu w ciągu doby

- problemy z koncentracją.

Symptomy te nie muszą występować wszystkie jednocześnie, jednakże w tym stanie nie pojawiają się objawy psychotyczne (halucynacje).


Hipomania a mania

Choć zarówno hipomania i mania dotyczą wzmożonego nastroju, to ze względu na różne ich nasilenie nie są pojęciami równorzędnymi. Pierwsza z nich występuje kilka dni, a epizod manii minimum 7 dni. Hipomania objawia się łagodniejszym podwyższeniem nastroju i drażliwością, mania notuje intensywne stany w tych sytuacjach. Podobnie jest z ogólnym zaburzeniem funkcjonowania w społeczeństwie. Hipomania utrudnia prawidłowe bytowanie, natomiast mania je uniemożliwia.  Różnice głównie polegają na intensywności doznań i objawów związanych z tymi stanami. Sama hipomania często zdaje się być pożądanym odczuciem, jednakże rzadko występuje ona samodzielnie bez epizodów depresji i manii.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej