​Hashimoto i celiakia - nieszczęścia chodzą parami

U chorych na hashimoto celiakia występuje 10 razy częściej niż u innych osób. Chorując na tę chorobę tarczycy warto więc wykonać badania na obecność celiakii, a jeśli schorzenie zostanie wykryte - przejść na dietę bezglutenową. W innym wypadku, leczenie hashimoto może okazać się nieskuteczne. Przy braku złej reakcji na gluten i wykluczeniu celiakii dieta bezglutenowa nie będzie potrzebna.

Zdjęcie

Cierpisz na chorobę Hashimoto? Sprawdź czy nie masz celiakii /123/RF PICSEL
Cierpisz na chorobę Hashimoto? Sprawdź czy nie masz celiakii
/123/RF PICSEL

Celiakia a hashimoto - możesz mieć obie te choroby

Częste współistnienie obu tych chorób zostało wykazane licznymi badaniami. Ma to związek z faktem, że oba schorzenia mają podłoże autoimmunologiczne - najczęściej kilka tego typu zaburzeń występuje równocześnie. Zaleca się więc, aby każda osoba z hashimoto wykonała badania w kierunku celiakii.

Przy jednoczesnej obecności celiakii i choroby Hashimoto konieczne jest przejście na dietę bezglutenową, która jest jedyną formą leczenia celiakii. Eliminacja tego składnika wcale nie musi być jednak potrzebna - jeśli osoba chora na hashimoto nie ma także celiakii, może spożywać gluten bez szkody dla zdrowia.

Reklama

Zmęczenie, anemia, bóle głowy... To inne objawy celiakii

Chociaż celiakia wielu osobom kojarzy się z objawami ze strony układu pokarmowego (np. bóle brzucha, wzdęcia, biegunki), nie pojawiają się one aż u 90 proc. chorych. Najczęściej celiakia występuje w tzw. postaci skąpoobjawowej (ukrytej), której symptomy są różnorodne. Mogą wystąpić np. bóle głowy, depresja, przewlekłe zmęczenie, afty w jamie ustnej, zanik szkliwa zębowego, problemy z płodnością, wczesna osteoporoza, niedokrwistość i anemia.

Objawy te związane są głównie z niedoborami składników odżywczych, które powoduje celiakia. Spożywanie glutenu przy tej chorobie wpływa bowiem na zanik kosmków jelitowych oraz zniszczenie błony śluzowej jelit - odpowiedzialnych za wchłanianie witamin i minerałów. Organizm chorego na celiakię najczęściej jest niedożywiony.

Celiakia a hashimoto - bez leczenia celiakii nie wyleczysz hashimoto

Przez kilka, a nawet kilkanaście lat w gruczole tym może się tlić stan zapalny, nie dając żadnych objawów. czytaj więcej

 Tylko eliminując gluten z diety można pozbyć się objawów celiakii, a także w prawidłowy sposób rozpocząć leczenie choroby Hashimoto. Problemy z wchłanianiem substancji odżywczych mogą bowiem wpłynąć negatywnie na cały organizm, w tym na tarczycę i jej regulację.

Przy celiakii dieta bezglutenowa to jedyne lekarstwo - musi ona być przestrzegana rygorystycznie przez całe życie, ponieważ nawet bardzo niewielkie odstępstwo (np. okruszki chleba) jest w tym przypadku niebezpieczne. Im szybciej przy celiakii zostanie wprowadzona dieta, tym łatwiej będzie odbudować zniszczone jelita.

Dieta bezglutenowa - tylko w przypadku wykrycia celiakii

Atakuje głównie młode kobiety, które biorą na siebie zbyt wiele obowiązków. Podstępnie niszczy tarczycę, doprowadzając do jej niedoczynności. Na trop choroby Hashimoto mogą naprowadzić takie sygnały, jak: zmęczenie, uczucie zimna, częste infekcje, zaburzenia nastroju, problemy z zajściem w ciążę. czytaj więcej

 Wbrew powszechnej opinii, u osób chorych wyłącznie na hashimoto (bez wykrytej celiakii) nie ma konieczności przechodzenia na dietę bezglutenową. Przy chorobie Hashimoto można bezpiecznie spożywać gluten, pamiętając oczywiście o urozmaiceniu diety i wprowadzeniu produktów nisko przetworzonych. Aby jednak mieć pewność co do tego, jaka dieta jest odpowiednia, najpierw dobrze jest wykonać badania w kierunku celiakii. Dopiero po wykryciu lub wykluczeniu choroby należy podjąć decyzję o diecie.

Hashimoto a celiakia - wykonaj badania DNA

Chorując na chorobę Hashimoto warto jak najszybciej wykonać badanie DNA w kierunku występowania w organizmie genów, które odpowiadają za celiakię. Test DNA wykryje, czy obecne są geny HLA DQ2 i/lub HLA DQ8. Ich brak oznacza, że dana osoba na celiakię nie choruje i nigdy nie zachoruje. Na natomiast ich obecność to bodziec do dalszej diagnostyki i wykonania kolejnych badań, m.in. oznaczenia przeciwciał.

Szybkie wykrycie celiakii umożliwia wprowadzenie odpowiedniego leczenia obu chorób.

Agnieszka Łapajska

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej