Hashimoto a twoja skóra i włosy

Rozdwajają Ci się paznokcie, włosy wypadają, a skóra zrobiła się strasznie sucha. Na dodatek brak Ci energii, nie możesz schudnąć i ciągle masz zaparcia. Oj, to może być niedobór hormonów tarczycy.

Wśród chorób związanych z niedoczynnością tarczycy najczęściej spotykaną jest choroba Hashimoto. Dotyczy ona wszystkich grup wiekowych, ale największa zachorowalność występuje między 45. a 65. rokiem życia.

Reklama

Coraz częściej diagnozuje się Hashimoto u kobiet po zakończonej ciąży i przebytym porodzie. Więcej wątpliwości o chorobie rozwiewają: mgr M.Chrzanowska – kosmetolog, trycholog i mgr V. Tomaszewicz – kosmetolog, trycholog, eksperci Noble Health. Co z tą tarczycą?

Choć wśród przyczyn choroby Hashimoto wymienia się czynniki genetyczne i środowiskowe (m.in. palenie papierosów, zakażenia wirusowe czy niedobór selenu), wciąż pozostaje wiele znaków zapytania.

Jednym z pierwszych symptomów choroby jest gwałtowny wzrost masy ciała. Dzieje się tak dlatego, że hormony tarczycy są głównymi regulatorami tempa przemian metabolicznych w organizmie, jeśli ich poziom gwałtownie spada – objawia się to wzrostem wagi.

Widoczne sygnały

W niedoczynności tarczycy często obserwuje się charakterystyczny zespół zmian skórnych – głównie nadmierną suchość i rogowacenie skóry. Ma ona żółtawe zabarwienie, jest zgrubiała i szorstka. W obrębie twarzy i ciała pojawiają się obrzęki.

Paznokcie są pogrubiałe i kruche. Ponieważ w procesie wzrostu włosa naczelną rolę spełniają hormony płciowe i tarczycy, to gdy ta ostatnia działa nieprawidłowo, niemal w 100% można się spodziewać, że kondycja naszych włosów bardzo się osłabi.

W chorobie Hashimoto bardzo często, oprócz wypadania, obserwuje się włosy suche i łamliwe, trudne do rozczesania i bez połysku. Najważniejsze w zatrzymaniu wypadania włosów jest jak najszybsza diagnoza i leczenie farmakologiczne, dzięki któremu poziom hormonów tarczycy wróci do normy.

Każda kuracja na skórę i włosy bez odpowiedniego leczenia jest skazana na porażkę.

Warto jednak zatroszczyć się o swoje zdrowie i estetyczny wygląd skóry oraz włosów, nie tylko przyjmując leki. Po pierwsze – powinniśmy zmodyfikować dietę. Ważne jest dostarczenie odpowiednich ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (świetnym ich źródłem są oleje roślinne), witamin – najważniejsza jest biotyna, czyli witamina B7, aminokwasów, np. pochodzących z kolagenu morskiego i wody, co wspomaga ochronę, regenerację i nawilżenie skóry.

Niedobór żelaza może potęgować spadek tempa syntezy tyroksyny (hormonu produkowanego przez tarczycę), jak również zmniejsza się zdolność przyswajania jodu. Nowością w leczeniu niedoczynności tarczycy jest selen, który zmniejsza aktywność zapalną tarczycy, ale nie leczy choroby Hashimoto.

Po unormowaniu hormonów tarczycy, włosy stopniowo zaczną się odradzać, a kondycja skóry poprawi się.

Nadal jednak warto pamiętać o suplementacji – szczególnie ważne dla odbudowy włosów są takie pierwiastki jak: żelazo, cynk, krzem i magnez.

Dla skóry najważniejsze będzie przywrócenie prawidłowego poziomu wilgoci. Stosując kremy, ważne jest, aby zawierały one substancje zatrzymujące wilgoć w skórze – przede wszystkim naturalne oleje roślinne, np. arganowy czy z pestek winogron oraz humektanty, czyli substancje wiążące wodę, np. kwas hialuronowy. Świetnie w pielęgnacji skóry odwodnionej sprawdza się również kolagen – zarówno w formie kremu jak i suplementu.

Hashimoto – czyli przewlekłe zapalenie tarczycy, to choroba autoimmunologiczna, co oznacza że organizm zwraca się przeciwko sobie – w tym wypadku zwalcza komórki tarczycy.

Zaatakowana tarczyca zaczyna wytwarzać coraz mniej hormonów, a to odbija się niekorzystnie na funkcjonowaniu całego organizmu. Jednym z pierwszych niepo kojących objawów jest wzrost masy ciała.

Dieta w chorobie Hashimoto jest niezwykle ważna. Dlatego leczenie powinno obejmować również wizytę u dietetyka. Przy niedoczynności tarczycy ograni czone powinno być spożywanie roślin kapustnych i strączkowych, ponieważ zawierają one związki wolotwórcze.

Podobne działanie mają związki występujące w cebuli i orzechach arachidowych. Ograniczyć warto także rośliny psiankowate, takie jak: pomidor, papryka i ziemniak. Z diety należy także wykluczyć cukier, laktozę i gluten.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej