Guzki Schmorla – oznaka poważnej choroby

Guzki Schmorla pojawiają się w chorobie Scheuermanna i oznaczają patologiczne uwypuklenie się dysku. Zmiany pojawiają się na wysokości kręgu piersiowego i lędźwiowego. Ich nazwa pochodzi od nazwiska odkrywcy, Christiana Georga Schmorla.

Zdjęcie

Diagnostyka tej dolegliwości następuje podczas badania kręgosłupa /123/RF PICSEL
Diagnostyka tej dolegliwości następuje podczas badania kręgosłupa
/123/RF PICSEL

Skąd się biorą guzki Schmorla i jakie dają objawy?

Guzki Schmorla nie mają jeszcze ustalonej przyczyny powstawania. Mogą pojawić się wtedy, gdy kręgosłup został nadmiernie obciążony, lub gdy pojawiają się pierwsze objawy jego zwyrodnienia. Mogą pozostawać niewielkie, lub też znacznie się powiększyć.

Poza bólem, który towarzyszy zniekształceniu kręgosłupa, guzki Schmorla nie powodują żadnych objawów, co wpływa na to, że trudno je samodzielnie zdiagnozować. Ta dolegliwość często oznacza pojawienie się choroby Scheurmanna, która prowadzi do zniszczenia kości i zwłóknienia guzków. 

Reklama

W takim przypadku ból pojawia się podczas wszystkich czynności, a także podczas przebywania przez długi czas bez zmiany pozycji. 

Lekarz zwykle zaleca aktywność fizyczną, która nie będzie pogłębiała tej choroby i nieco poprawi ruchomość kręgosłupa. Objawem, który powinien zwrócić uwagę, jest nieprawidłowa postawa.

Guzki Schmorla - diagnostyka

Diagnostyka tej dolegliwości następuje podczas badania kręgosłupa. Ma ona miejsce najczęściej dlatego, że pacjent skarży się na bóle. 

Guzki Schmorla można zdiagnozować tomografią komputerową lub za pomocą rezonansu komputerowego. Pojawiają się na obrazie jako zagłębienia w kręgach i prawdopodobnie nie mają one wpływu na dolegliwości bólowe.

Jak leczy się tę chorobę?

Guzki Schmorla nie pojawiają się bez przyczyny. By poprawić stan chorego, należy stabilizować kręgosłup, stosować leki przeciwzapalne i fizjoterapię. U osób, które czynnie uprawiają sport, konieczne jest zakończenie kariery, gdyż może ona pogorszyć stan chorego.


Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Jeśli odczuwamy swędzenie i pieczenie okolic intymnych, prawdopodobnie srom jest czerwony, a często także opuchnięty. Taka sytuacja ma miejsce, gdy doszło do zakażenia pochwy lub jej podrażnienia. więcej