Grzybica pochwy. To taki wstydliwy problem

Grzybica pochwy może zdarzyć się bez względu na wiek u co czwartej kobiety.

Kiedy pani Katarzyna zgłosiła się do mnie, poskarżyła się:

– Miejsca intymne swędzą mnie i pieką, np. w czasie oddawania moczu. Są przekrwione i opuchnięte. Mam też białawe, gęste, serowate lub wodniste upławy.

Reklama

– To grzybica! – powiedziałem po zbadaniu pacjentki. – Nie rozumiem dlaczego... – zawstydziła się. – Wywołuje ją drożdżak Candida albicans, więc nazywamy ją też drożdżycą. Dobrze się czuje tam, gdzie jest ciepło, ciemno i wilgotno.

Wchodzi on w skład naturalnej flory organizmu. Zwykle jego rozwój hamują przyjazne bakterie, tzw. pałeczki kwasu mlekowego, które bytują w pochwie i zapewniają lekko kwaśne środowisko. Stanowi ono barierę dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Ale gdy słabnie system odpornościowy, następuje zaburzenie równowagi między drobnoustrojami, bo brakuje pałeczek kwasu mlekowego, wtedy drożdżaki te mnożą się nadmiernie i wywołują grzybicę.

– Czy są inne przyczyny? – zastanawiała się pani Kasia. – Przyczyną są też zaburzenia hormonalne, np. podczas ciąży, zażywania pigułek antykoncepcyjnych, leków hormonalnych czy sterydów. – Czy zdarza się to podczas okresu i tuż przed nim? – Tak, grzyby mają wtedy sprzyjające warunki. Krew miesiączkowa zmniejsza kwaśność wnętrza pochwy, co zwiększa podatność na infekcje.

Sprzyja im osłabienie, przewlekły stres, brak witamin i minerałów. A także choroby, np. cukrzyca, bo wysoki poziom cukru prowokuje te grzyby do rozwoju. – Czy powinnam więc dbać szczególnie o higienę intymną? – Tak, ale bez przesady. Bo intensywne, częste podmywanie się, zwłaszcza mydłem o pH powyżej 5,5 i np. irygacje zaburzają równowagę flory bakteryjnej i nasilają ryzyko grzybicy.

Nie wolno też korzystać z cudzych ręczników, kostiumów

– Może zrobić jakieś badania? – zaproponowała. – Zwykle objawy są tak charakterystyczne, że diagnozę można postawić bez badań. Ale czasem wskazane jest badanie mikrobiologiczne, aby rozpoznać rodzaj drożdżaka.

Pobiera się wtedy próbkę wydzieliny z pochwy i ocenia ją pod mikroskopem. Gdy grzybica powraca, wykonuje się tzw. mykogram. Hoduje się w laboratorium pobrane kolonie drożdżaków, aby ustalić, na które leki są one wrażliwe. – A jak się leczy tę chorobę? – zapytała zażenowana.

– Proszę zażywać przez 10 dni doustny preparat przeciwgrzybiczy o szerokim spektrum działania. Dam też pani gałki dopochwowe, które wkłada się na noc, i maść przeciwgrzybiczą do okolic intymnych. Świąd mogą złagodzić nasiadówki ziołowe: z szałwią, rumiankiem lub sodą (łyżeczka na litr wody).

– A jeśli to nie pomoże? – Wtedy po otrzymaniu wyniku mykogramu zastosujemy lek celowany na dany rodzaj grzybów. Ale razem z panią powinien leczyć się mąż. Dostanie on lek doustny i preparat do smarowania. Wystarczy, że zażyje jedną tabletkę, a stężenie leku utrzyma się przez 3-4 dni. Raczej nie należy teraz współżyć, chyba że z prezerwatywą.

– Czy taka kuracja będzie wystarczająca? – Po leczeniu, przez 7-10 dni, stosujemy jeszcze preparaty doustne i dopochwowe, które zawierają pożyteczne bakterie Lactobacillus. Odbudowują one naturalne środowisko pochwy.

– Jak się przed nią chronić? – prosiła o radę pacjentka. – Jeśli mamy skłonność do grzybicy, zrezygnujmy z perfumowanych mydeł i obcisłej bielizny z włókien sztucznych na rzecz tkanin naturalnych. Należy je prać w temperaturze powyżej 60°C . Podobnie trzeba postępować z ręcznikami. Poza tym nie wolno robić irygacji, chyba że takie zabiegi zaleci lekarz. Najlepiej ograniczyć też słodycze i węglowodany, bo ułatwiają one rozwój grzybów, a spożywać więcej warzyw i owoców.

Główny sprawca grzybicy

CANDIDA ALBICANS– to tzw. bielnik biały. Jest pospolitym, pasożytniczym grzybem, który bytuje u każdego z nas w dolnej części układu pokarmowego i wspomaga proces rozkładu cukrów. Jednak w sprzyjających warunkach może być przyczyną infekcji, świądu, pieczenia, a także obrzęku i zaczerwienienia pochwy.

Zdjęcie

/Mat. Redakcyjne
/Mat. Redakcyjne

Konsultacja Jacek Tulimowski, ginekolog, położnik

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej