Grzybica pachwin, stóp i paznokci. Co się dzieje ze skórą?

Uporczywe swędzenie i nieestetyczne zmiany skórne nie tylko ograniczają aktywny tryb życia, sprawiają też, że czujemy się mniej pewni siebie. Niestety, to samo nie minie.

Konsultacja medyczna - dr n. med. Andrzej Szmurło

Grzybica pachwin

Reklama

To nazwa zakażenia grzybiczego w okolicy skóry pachwin. Scho rzenie częściej jest spotykane u mężczyzn. Wyprzenia grzybicze powoduje grzyb Trichophyton rubrum pochodzący z tej samej rodziny, co grzyb odpowiedzialny m.in. za grzybicę stóp.

U kobiet występuje podobna dolegliwość, spowodowana jednak innym typem grzybów. Infekcja u kobiet często rozpoczyna się od drożdżakowego zapalenia narządu rodnego i, jeśli nie jest właściwie leczona, może rozprzestrzeniać się na skórę.

Do zakażeń tego typu szczególnie predysponowane są osoby łatwo pocące się i otyłe. Objawy to swędzące czerwone plamy i grudki w okolicy pachwin i narządów płciowych. Rumień może sięgać skóry brzucha i wewnętrznej strony ud.

Domowe sposoby leczenia

– Zmienioną skórę myj mydłem antybakteryjnym, a po umyciu dokładnie ją osusz ręcznikiem lub suszarką na najwolniejszych obrotach.

– Stosuj ciepłą kąpiel, aby zmniejszyć uczucie swędzenia.

– Codziennie zmieniaj bieliznę, pierz ją w gorącej wodzie.

– Jeśli w przeszłości przechodziłeś zakażenia grzybicze, a nosisz obcisłą bieliznę, zmień ją na luźniejszą.

– Pielęgnuj skórę olejkiem z drzewa herbacianego, jaśminu lub drzewa cedrowego (dodawaj je do kąpieli).

Grzybica stóp

To bardzo częsta forma zakażenia grzybiczego, częściej występuje u mężczyzn. Schorzenie w zasadzie nie było znane w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie chodzono na bosaka i noszono przewiewne sandały.

Dolegliwość pojawiła się, gdy stopę schowano w szczelnym pantoflu, prawie na cały dzień. Przyczyną jest dermatofit z rodziny Trichophyton.

Schorzenie jest zakaźne, przenosi się przez bezpośredni kontakt z zakażonym miejscem lub skrawkami naskórka na ręczniku, w butach, a także na podłodze pod prysznicem lub na basenie.

Ryzyko zachorowania zwiększa korzystanie z prysznica w publicznych miejscach bez odpowiedniego obuwia, a także zbyt rzadkie zmienianie skarpetek i obuwia.

Rodzaje grzybicy stóp: mokasynowa (tworzy się na podeszwach i powierzchniach bocznych stopy), międzypalcowa, określana jako stopa atlety, potnicowa (ostra grzybica podeszwowa).

Infekcja zazwyczaj zaczyna się między małym palcem a palcem z nim sąsiadującym, ale może rozprzestrzeniać się na całą stopę, a także na paznokcie.

Objawy

Podrażnienie i swędzenie skóry, zawilgocenie skóry, która może pękać, łuszczyć się, krwawić i stawać się bolesna, czerwone ogniska skóry o złuszczonym naskórku i nieprzyjemny zapach.

Powikłaniem nieleczonej grzybicy stóp często są odległe wysypki alergiczne, np. na dłoniach, twarzy oraz róża (choroba zakaźna skóry i tkanki podskórnej).

Leczenie

Dolegliwość powinna być leczona od pierwszych objawów zaczerwienienia lub złuszczania się naskórka między palcami. W wielu przypadkach wystarczą przeciwgrzybicze pudry, zasypki czy aerozole dostępne bez recepty.

Środki doustne są wskazane zwykle wówczas, gdy infekcja rozszerza się i na paznokcie.

Domowe sposoby leczenia

– Mocz stopy w ciepłej, osolonej wodzie (1 łyżeczka soli na filiżankę wody) przez 5-10 minut codziennie. Następnie dokładnie osusz skórę i wetrzyj sodę lub puder przeciwgrzybiczy. Możesz też stosować dostępne bez recepty środki przeciwgrzybicze.

Jeśli skóra nie jest popękana i nie ma pęcherzy, złuszczający się naskórek możesz usuwać, pocierając go lekko po kąpieli ręcznikiem, przed nałożeniem leków.

Te same preparaty można stosować na zainfekowane paznokcie. Równie skuteczne w walce z grzybicą są wyciąg z pestek grejpfruta, olejek z oregano i aloes.

Profilaktyka

– W miejscach publicznych wkładaj klapki pod prysznicem i na basenie.

– Noś bawełniane skarpetki i buty, w których skóra oddycha.

– Nigdy nie wymieniaj się butami, skarpetkami i ręcznikiem.

– Jeśli doszło do zakażenia grzybiczego, pierz skarpetki i ręczniki w bardzo gorącej wodzie.

Grzybica paznokci

Może towarzyszyć grzybicy stóp lub występować niezależnie od niej. Na początku zmiany dotyczą 1-2 paznokci, potem przenoszą się na następne.

Paznokcie zmieniają barwę, stają się żółte, zielonkawe czy brunatne, tracą przejrzystość, rogowacieją od spodniej strony, przez co grubieją. Jeśli przyczyną są dermatofity, to wały paznokciowe nie są zmienione zapalnie, ale gdy przyczyną są drożdżaki – wały paznokciowe są zaczerwienione, obrzękłe, bolesne, czasem przy ucisku wydobywa się spod nich ropa.

U starszych osób na paznokciach może występować specjalny rodzaj grzybicy, tzw. akaulioza.

Problem z łupieżem

Ta dolegliwość jest spowodowana nadmiernym łuszczeniem się owłosionej skóry głowy, często towarzyszy temu zaczerwienienie i stan zapalny.

Uważa się, że łupież jest związany z nadmiernym namnażaniem się grzybów drożdżakowych.Inne czynniki powodujące łupież to: nadaktywność gruczołów łojowych, obciążenia rodzinne, alergie pokarmowe, silne pocenie się, stosowanie alkalicznych mydeł, inne infekcje grzybicze, stresy, nadużywanie żeli.

Leczenie

Zazwyczaj wystarczają ogólnie dostępne szampony przeciwłupieżowe. Ale można też skorzystać z domowych sposobów.

* W owłosioną skórę głowy wmasowuj olejek z drzewa herbacianego.

* Po umyciu płucz włosy płukanką z 2 łyżek suszonego tymianku, rozmarynu lub szałwii.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień

Zobacz również