Gruczoł Bartholina - stan zapalny, objawy, leczenie

Przez gruczoł Bartholina rozumie się gruczoły przedsionkowe większe, które umiejscowione są u kobiet wewnątrz warg sromowych większych. Ich zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego nawilżenia pochwy.

Gruczoł za sprawą gronkowców, paciorkowców i gonokoków może ulec zapaleniu. Stan taki najczęściej pojawia się u kobiet w przedziale wiekowym 20-40 lat, które są aktywne seksualnie.  

Objawy zapalenia gruczołu Bartholina

Bakterie przenikają do przewodów wyprowadzających i wywołując stan zapalny zatykają je. Gruczoł Bartholina nie ma możliwości prawidłowo funkcjonować, bo powstaje wówczas ropień. Do najczęstszych objawów należą:

Reklama

- bóle podczas zmiany pozycji (siadanie, wstawanie)

- bolesne stosunki płciowe

- obrzęk i zaczerwienienie w okolicach warg sromowych

- stany podgorączkowe i gorączka.

 Gdy ropień pęka samoistnie, wydobywa się z niego wydzielina, a objawy zanikają.

 

Leczenie w stanach zapalnych gruczołu Bartholina

Lekarz na podstawie objawów klinicznych może stwierdzić, że gruczoł Bartholina jest w stanie zapalnym. Gdy powstały ropień nie pękł samodzielnie, nakłuwa go, aby wydzielina ropna mogła wypłynąć. Wtedy również mijają dolegliwości bólowe i pacjentka wraca do zdrowia. Antybiotykoterapię stosuje się jedynie przy potwierdzonym zakażeniu gonokokami. Gdy choroba nawraca, można zastosować zabieg marsupializacji, który wykonywany jest w znieczuleniu i trwa około 15 minut. Jako działanie profilaktycznie zaleca się stosowanie płynów do higieny intymnej zawierających kwas mlekowy, choć ryzyko zapalenia nadal istnieje.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Ucho pływaka

    ​Tak naprawdę jest to zapalenie ucha zewnętrznego. Możesz się go nabawić na basenie czy w saunie. Jednym słowem, głównym sprawcą jest woda lub wilgoć. Chorobę wywołują bowiem bakterie i grzyby,... więcej