Gradówka - guzek na oku

Gradówka to wyraźny niebolesny guzek powstający na dolnej lub górnej powiece. Obrzęk i zaczerwienienie pojawia się gdy ulegnie zakażeniu. Nie należy lekceważyć takich objawów - gradówka może powodować nie tylko dyskomfort, ale i zaburzenia widzenia.

Gradówka - przyczyny

Gradówka początkowo może przypominać jęczmień i jest nim często mylona. Nieleczony i nawracający jęczmień jest dość częstą przyczyną powstawiania gradówki. Gradówka jest bowiem przewlekłym zapaleniem łojowego gruczołu tarczkowego (gruczołu Meiboma) powodowanym przez zablokowanie ujść gruczołów i zaleganiem wydzieliny. 

Wpływ na powstawanie gradówki mają także zakażenia bakteryjne, przede wszystkim gronkowcami oraz problemy dermatologiczne - trądzik różowaty i łojotokowe zapalenie skóry. Inne czynniki mogące przyczyniać się do powstawania gradówki to m. in. noszenie szkieł kontaktowych, niektóre wady wzroku u dzieci, cukrzyca, stres i przemęczenie.

Reklama

Gradówka - postępowanie i leczenie


W odróżnieniu od jęczmienia gradówka jest bezbolesna i mniej uciążliwa. Rzadko jednak znika samoistnie, jak to się dzieje w przypadku jęczmienia. Spora gradówka może niekiedy uciskać rogówkę i wywoływać astygmatyzm (niezborność rogówkową) i zaburzać przez to ostrość wzroku.

Gradówkę leczy się za pomocą sterydów albo antybiotyków w postaci maści lub kropli do oczu. Kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektu konieczne jest usunięcie gradówki - jest to nieskomplikowany zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Ze sposobów domowych przynoszących ulgę polecane są masaże i ciepłe okłady zmniejszające stan zapalny. Do okładów można stosować zieloną herbatę, rumianek, świeżą pietruszkę.

Gradówka, podobnie jak jęczmień lubi powracać. Działaniem profilaktycznym jest higiena oka - regularne przemywanie powieki wacikiem zwilżonym ciepłą wodą. W przypadku gradówki powtarzającej się w tym samym miejscu należy wykonać badanie w kierunku przyczyn nowotworowych - raka gruczołu łojowego.


Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Więcej na temat:

Zobacz również