Gorszy balans ciała

Wbrew temu, co można by sądzić, zaburzenia równowagi to dziś częsty problem. Według specjalistów dokuczają prawie... 1/4 osób dorosłych w naszym kraju. Nawet jeśli są nieznaczne, dobrze jest poradzić się lekarza.

Reklama

Na naszą równowagę pracuje równocześnie kilka zmysłów i narządów. Wzrok i dotyk dostarczają informacji o otoczeniu i naszym w nim położeniu. Podobnie – ukryty w uchu błędnik. Wiedza ta jest analizowana przez układ nerwowy, który decyduje, które mięśnie jak powinny pracować, byśmy mogli zachować odpowiednią postawę ciała i równowagę. Ale czasem się to nie udaje i zamiast trzymać się pewnie i prosto, tracimy kontrolę nad swoim ciałem.

Co powoduje, że mamy takie problemy?

•Wiadomo, że sprzyjają im schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy cukrzyca. Doprowadzają do zmian w tętnicach, którymi płynie krew do tylnej części mózgu, co odbija się na pracy narządu jako centrum zarządzania równowagą. Mogą dokuczać nam także np.: mrowienie lub drętwienie kończyn, zmęczenie, senność.

•Niekiedy to sprawka przyjmowanych przez nas... antybiotyków (np. streptomycyny, gentamycyny, sisomycyny). Udowodniono, że mogą źle wpływać na uszy (tzw. działanie ototoksyczne), pogarszać słuch oraz równowagę.

•Czasem tak organizm daje znać, że brakuje mu ważnych składników, np. magnezu (występującego m.in.. w kaszy gryczanej, kakao, orzechach i migdałach), manganu (który zawierają m.in. produkty z pełnego ziarna, skorupiaki), żelaza (m.in. w wątróbce, drobiu, rybach), witamin z grupy B (m.in. w mleku i jego przetworach, jajach, morelach).

•Bywa, że... sami prosimy się o kłopoty, zbyt dużo pracując, nie dbając o relaks i sen. Gdy jesteśmy zestresowani, przemęczeni i niewyspani, mamy nie tylko gorszy nastrój, ale także słabszą koordynację ruchów i zaburzoną równowagę.

•U niektórych osób tak może objawiać się nerwica. Inne symptomy to np.: problemy ze snem, bóle głowy, stany depresyjne i lękowe.

Wiek też robi swoje...

•Według danych Kliniki i Katedry Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prawie 40 proc. kobiet oraz 60 proc. mężczyzn po 60. r. ż. cierpi na zaburzenia równowagi i zawroty głowy.

•Jest to spowodowane procesami starzenia, które z wiekiem zachodzą we wszystkich częściach układu równowagi.

•Do tego jako seniorzy często zmagamy się z niejednym schorzeniem ogólnoustrojowym, w dodatku mocno zaawansowanym.

Czasem to poważne ostrzeżenie!

•Zaburzenia równowagi mogą mieć swoje źródło w niekorzystnych zmianach, jakie po cichu dokonują się w układzie nerwowym. Zdarza się, że ostrzegają o stwardnieniu rozsianym (i niszczeniu osłonek na komórkach nerwowych, tzw. otoczek mielinowych). Mogą występować też: przewlekłe zmęczenie, obniżony nastrój, zaburzenia czucia. Innym powodem może być nerwiak nerwu słuchowego.

•Bywają jednym z początkowych objawów miastenii – choroby atakującej głównie młode kobiety (w wieku 20–30 lat). Inne objawy to np.: opadające powieki, mówienie przez nos, uczucie słabości w nogach.

Uwaga na złe krążenie w uchu!

Gdy chorujemy na nadciśnienie i miażdżycę, również nasze uszy mogą na tym ucierpieć! Tak samo jak inne tkanki są narażone na niedobór krwi. Struktury odpowiedzialne za słuch oraz równowagę mogą nie być w stanie dłużej wysyłać sygnałów do mózgu. Skutkuje to tzw. chorobą Meniere’a i zaburzeniami równowagi, nudnościami, szumami usznymi.

Dlaczego to niebezpieczne

Zaburzenia równowagi narażają nas na upadki. W starszym wieku, gdy kości są osłabione, łatwo o złama nie. Jednym z najpoważniejszych jest złamanie szyjki kości udowej.

Wymaga długiego unieruchomienia, a jego powikłaniem może być zniekształcenia stawu biodrowego, zaburzenie chodu i niemożność samo- dzielnego poruszania się.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej