Ginekolog pilnie potrzebny!

O problemach mów otwarcie. Nawet te bardzo wstydliwe są dla lekarza czymś normalnym

3 lub 4 razy w miesiącu miewam krótkie, kilkusekundowe kłucia w dole brzucha. Czy te objawy mogą świadczyć o jakiejś poważnej chorobie?

Mogą, ale nie muszą. Podobnie objawia się zwykła kolka jelitowa czy nerwoból. Jeśli chodzi o problemy ginekologiczne, kłujące bóle mogą sygnalizować różne schorzenia, m.in. nadżerkę szyjki macicy, którą trzeba jak najszybciej zbadać i leczyć (zaniedbana może bowiem przerodzić się w nowotwór złośliwy).

Reklama

Bóle tego typu mogą być też objawem choroby jajnika czy endometriozy. Jednak nie wpadaj w panikę, bo powodują je również skurcze mięśni w obrębie miednicy. Jak widzisz, wizyta u ginekologa jest absolutnie konieczna.

Mam 38 lat. Po współżyciu z mężem czuję dyskomfort, często też trochę krwawię. Czy powinnam się tym przejmować?

Tak. Objawy te mogą wskazywać na zakażenie groźną bakterią Chlamy-dią trachomatis. Zazwyczaj trudno ją wykryć, bo u około 3/4 zakażonych kobiet nie powoduje dolegliwości. U pozostałych występują np. lekkie krwawienia po stosunku lub między miesiączkami. Zakażeniu może towarzyszyć pieczenie lub dyskomfort przy oddawaniu moczu (bakteria często wywołuje stan zapalny cewki moczowej). Koniecznie zrób badania laboratoryjne (ginekolog pobierze wymaz z dróg rodnych) oraz analizę moczu. Na tej podstawie lekarz dobierze Ci antybiotyk. Nieleczona chlamydioza może prowadzić do groźnych powikłań, nawet do bezpłodności.

Od czasu porodu popuszczam mocz, Żyłam z tym 10 lat, ale tej zimy problem się nasilił. Siostra radzi mi powiedzieć o tym ginekologowi. Czy jednak nie powinnam od razu iść do innego specjalisty?

Nie musisz szukać innego lekarza, bo ginekolodzy zajmują się również leczeniem NTM, czy li nietrzymania moczu. Zwykle najpierw zlecają pacjentce ba- dania laboratoryjne moczu, a nas tępnie ordynują leki albo proste a skuteczne ćwiczenia mięśni miednicy (Kegla).

Słyszałam o zabiegu, dzięki któremu można pozbyć się problemu nietrzymania moczu...

Leczniczy zabieg, o który pytasz, wykonują wyspecjalizowani ginekolodzy w przychodniach niepublicznych, odpłatnie (jednym z nowszych jest MonaLisa Touch).W terapii wykorzystuje się promienie lasera. Naświetlanie okolic intymnych zwiększa napięcie mięśniowe, obkurcza rozciągnięte wskutek porodu ścianki pochwy. Poprawy można się spodziewać po kilku zabiegach.

Laser nie jest jednak metodą skuteczną w każdym przypadku nietrzymania moczu, a jedynie w tzw. wysiłkowym NTM. Jeśli ginekolog zdiagnozuje u Ciebie inną przyczynę problemu, zapisze odpowiednie leki, ewentualnie skieruje Cię na zabieg chirurgiczny. Nie zwlekaj więc dłużej z wizytą.

Podczas kąpieli wyczuwam miękką ruchomą narośl. Nie boli, ale wciąż się powiększa. Jestem przestraszona, że to może być rak. Co robić?

Nie panikuj, bo przypuszczalnie to brodawka (kłykcina) lub niegroźny polip. Ginekolog skieruje Cię zapewne na usunięcie tej zmiany i nie powinnaś z tym zwlekać. Oprócz polipów w rejonie zewnętrznych narządów płciowych zdarzają się też takie narośle na szyjce macicy.

Najczęściej są one skutkiem stanów zapalnych i drażnienia błony śluzowej wydzieliną. Polipy trzonu macicy są zaś rezultatem zaburzeń hormonalnych (częste u pań w okresie przekwitania). Zmiany te muszą zostać usunięte chirurgicznie, a pobrane z nich tkanki dokładnie przebadane.

Od dwóch miesięcy nie mam miesiączki. Zrobiłam domowy test ciążowy, lecz nie potwierdził on ciąży. Co jeszcze mogłoby być przyczyną takiego opóźniania się krwawienia?

Powodów zatrzymania miesiączki może być wiele. Oprócz ciąży, karmienia piersią i zaburzeń hormonalnych (np. zespołu jajników policystycznych) bywają inne przyczyny zakłóceń w pracy jajników, jak np. przebyta ostra infekcja i ogólne osłabienie, a także nowotwór. Bardzo często za zanikanie miesiączki odpowiada też zbyt niska lub zbyt wysoka masa ciała – problem występuje nie tylko przy niedowadze, ale też przy otyłości (powyżej BMI 35).

Na menstruację mogą też wpływać zaburzenia w pracy tarczycy, torbiele na jajnikach czy jajowodach. Problem może też wynikać ze stresu, który prowadzi do zaburzeń funkcji przysadki mózgowej. Dochodzi wówczas do zwiększonej produkcji prolaktyny (oprócz stresu na przysadkę mogą negatywnie wpływać niektóre leki psychotropowe czy usprawniające motorykę żołądka). Koniecznie idź do ginekologa. Zleci on badania krwi oraz USG jajników i jajowodów.

Mój problem to ból, który cały czas odczuwam, nawet podczas mycia, przy dotykaniu miejsc intymnych. Ginekolog nie znalazł przyczyny tych dolegliwości. Jak mogę sobie pomóc?

Przypuszczalnie chorujesz na wulwodynię. Przyczyna tego uporczywego bólu sromu nie jest jeszcze poznana – to coś w rodzaju nadwrażliwości okolic intymnych, bez objawów stanu zapalnego.

Istnieją różne metody na złagodzenie dolegliwości, np. regularne stosowanie żelu z lidokainą, ewentualnie kremu z kortykosteroidem (hydrokortizonem).

Pomóc mogą również leki przeciwdepresyjne lub przeciwpadaczkowe. Przy bardzo silnych dolegliwościach konieczna może okazać się blokada nerwu sromowego (np. botoksem).

Warto wiedzieć

6 proc. pań nigdy nie było u ginekologa. 38 proc. odwiedza go tylko raz w roku.

Jest wyjątkowa pod każdym względem – mimo zespołu jajników policystycznych urodziła aż czwórkę dzieci! Victoria Beckham niezwykle dba o kobiece sprawy. Dlatego gdy w miej-scach intymnych pojawiły się u niej dziwne wypustki (kłykciny), nie zwlekała z wizytą i badaniami. Okazało się, że jest zakażona wirusem brodawczaka (HPV). Przeszła zabieg chirurgiczny, a następnie terapię antywirusową.

Pamiętaj, że najgroźniejsze choroby mogą przez wiele lat nie powodować objawów.

25 proc. z nas nie zgłasza się regularnie na badanie cytologiczne.

Kiedy do chirurga plastyka?

Pozbędziesz się uporczywego bólu albo upiększysz ciało. Do chirurga plastyka warto zgłosić się nie tylko wtedy, gdy po nacięciu krocza podczas porodu latami dokuczają Ci bolesne zrosty lub twarde blizny.

Skonsultuj się z tym specjalistą również w przypadku, gdy cierpisz na dyskomfort związany z budową anatomiczną. Albo w sytuacji, gdy z powodu rozciągniętej pochwy przestałaś odczuwać radość z seksu. Pomoże wówczas zabieg labioplastyki. Lekarz może zastosować naświetlanie okolic intymnych promieniami lasera.

W zabiegach wykorzystuje się też specjalne nici chirurgiczne vaginal narrower. Gdy problemem jest bolesna suchość sromu, pomagają iniekcje kwasu hialuronowego.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Na żywo

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej