Gdy serce gubi rytm. Jak rozpoznać, co mu dolega

Mało który narząd ma tak ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie! Gdy zmienia się jego rytmiczna praca, odczuwamy to na wiele sposobów...

Reklama

Bije raz za szybko, raz za wolno: zaburzenia rytmu

Możesz je podejrzewać, gdy często dokuczają ci:

●uczucie nierównego bicia serca, wyraźnych, mocnych, wręcz szarpiących uderzeń, to znowu zamierania na chwilę jego pracy;

●niepokój, zdenerwowanie, poty i następujące po nich uczucie gwałtownego osłabienia, zawroty głowy, zaburzenia świadomości;

●zwiększona męczliwość – nawet niewielki wysiłek powoduje uczucie zmęczenia;

●znaczne wahania częstości pulsu (raz wynosi np. 80–90 uderzeń na minutę, a kiedy indziej – np. 50–60).

Dolegliwości są skutkiem nieharmonijnej pracy serca, która jest obciążająca zarówno dla układu krążenia, jak i całego organizmu. Co może cię na nią narażać:

●zmiany w mięśniu sercowym naturalnie zachodzące z wiekiem – po 70. r.ż. wiele komórek w sercu, które dotąd odpowiadały za jego prawidłowe skurcze, ulega zwyrodnieniu i przestaje właściwie działać (m.in. w tzw. węźle zatokowym oraz przedsionkach); skutkiem tego mogą być zbyt częste i zaraz potem za rzadkie wyładowania w zmienionych komórkach albo przejęcie ich obowiązków przez inne;

●choroby układu krążenia i mięśnia sercowego (tzw. kardiomiopatie).

Jaką stosuje się terapię: ●środki farmakologiczne o działaniu antyarytmicznym –przeciwko tachy- i bradykardii;

●leki zmniejszające krzepliwość krwi (tzw. antykoagulanty) – jeśli występuje migotanie przedsionków;

●zabieg ablacji – niszczy się komórki serca generujące zastępcze impulsy (tzw. oboczną drogę przewodnictwa).

Bije za wolno: bradykardia

Możesz ją podejrzewać, gdy często dokuczają ci:

●duszności;

●zaburzenia widzenia i słyszenia (np. w postaci tzw. mroczków przed oczami i dzwonienia w uszach);

●zawroty głowy, omdlenia (mo gą być przyczyną niebezpiecznych upadków i urazów!);

●zwolnienia pulsu poniżej 60 uderzeń na minutę.

Nieprzyjemne objawy są spowodowane tym, że do narządów zbyt wolno dopływa krew i w efekcie otrzymują one za mało tlenu. Co może cię na nią narażać:

●zaawansowany wiek – z biegiem lat komórki serca odpowiadające za impulsy elektryczne naturalnie włóknieją i tracą zdolność pobudzania mięśnia do skurczu;

●infekcje wirusowe i bakteryjne – drobnoustroje mogą dostać się do serca i mu zaszkodzić;

●przyjmowanie niektórych leków – np. przeciwko nadciś nieniu, chorobie refluksowej przełyku, wrzodom żołądka, dwunastnicy, antyarytmicznych.

Jaką stosuje się terapię: ●lekarz może przepisać leki przyspieszające pracę mięśnia lub zalecić kardiostymulator – maleńkie urządzenie, które po wszczepieniu do serca, monitoruje jego pracę i, gdy trzeba, pobudza do skurczu.

Bije za szybko: tachykardia

Możesz ją podejrzewać, gdy często dokuczają ci:

●uczucie mocnego, szybkiego bicia serca, jego „kołatania”, „przeskakiwania” albo „koziołkowania” w klatce piersiowej;

●trudności z nabraniem głęboko powietrza, szybki i płytki oddech oraz ból w piersiach (tzw. dusznicowy), napadowy kaszel;

●zdenerwowanie, silny niepokój, stany lękowe;

●przyspieszenie pulsu powyżej 80 uderzeń na minutę.

Dolegliwości są spowodowane m.in. przeciążeniem serca zbyt intensywną pracą. Co może cię na nią narażać:

●niedobór potasu w organizmie – sprzyja mu dieta z dużą ilością soli (i sodu) oraz cukru (zakłócają wchłanianie pierwiastka), picie dużych ilości kawy i alkoholu, palenie papierosów, zażywanie leków moczopędnych i przeczyszczających oraz sterydów;

●niedokrwistość (spowodowana np. restrykcyjną, ubogą w żelazo dietą lub obfitymi miesiączkami) – mniej czerwonych ciałek krwi i hemoglobiny to mniej życiodajnego tlenu; organizm próbuje nadrobić ten brak poprzez zmuszanie serca do częstszych skurczów i szybszego pompowania krwi do tkanek i narządów;

●niewydolność serca – mechanizm jest podobny jak wyżej; zwiększona częstotliwość skurczy serca jest rekompensatą za to, że są one niewystarczająco skuteczne;

●niektóre stosowane lekarstwa, także te popularne – np. przeciwko objawom przeziębienia lub innej infekcji dróg oddechowych (zawierające tzw. efedrynę lub pseudoefedrynę);

●zaburzenia hormonalne spowodowane nieprawidłową pracą nadnerczy (wskutek obecności tzw. guza chromochłonnego) – występuje też napadowe nadciśnienie tętnicze;

●utrata dużej ilości krwi – np. wskutek wypadku; mechanizm jest taki sam jak w przypadku niedokrwistości.

Jaką stosuje się terapię:

●w pierwszej kolejności usuwa się przyczynę, która doprowadziła do tachykardii – np. lekarz może zalecić ci przyjmowanie leków, które podniosą poziom potasu lub zlikwidują niedokrwistość;

●niekiedy specjalista przepisuje specjalne leki antyarytmiczne – np. z grupy tzw. beta-blokerów i z tzw. iwabradyną;

●jeśli nie pomaga łagodne leczenie farmakologiczne, konieczny może być zabieg tzw. ablazji – za pomocą wysokiej temperatury niszczy się komórki serca odpowiadające za dodatkowe impulsy.

Wysiłek fizyczny – nie należy z niego rezygnować

■ Działa w obie strony – może dopomóc zarówno w uaktywnieniu mięśnia sercowego i przyspieszeniu jego pracy, jak i jej zwolnieniu.

■ Powinnaś tak ćwiczyć, by odczuwać go jako umiarkowany – zalecane dla ciebie mogą być spacery, jazda na rowerze, gimnastyka z niewielkim obciążeniem (ale najlepiej uzgodnij to z lekarzem).

Zwierzak - naturalny terapeuta

Udowodniono, że kocie mruczenie to... wspaniały regulator pracy serca. Pod jego wpływem staje się ona bardziej harmonijna.

Nie możesz mieć kota (np. z powodu alergii)? Postaraj się o... małe akwarium. Widok pływających rybek też działa korzystnie!

Ekstrarady - jak o siebie na co dzień zadbać

1. Dopasuj dietę do potrzeb serca

Przy bradykardii

●Ogranicz w diecie pokarmy i napoje zawierające dużo potasu. Są to m.in.: kakao, suszone morele, pestki dyni, orzechy arachidowe, biała fasola, pomidory i ich przetwory, owoce i soki cytrusowe.

●Spożywaj nieco więcej soli (i zawartego w niej sodu).

●Wskazane dla ciebie są też: kawa, czerwona herbata, pikantne przyprawy (pobudzają krążenie).

Przy tachykardii

●Pokarmy i napoje z potasem to twoi najlepsi przyjaciele. Tak samo jak bogate w magnez: nasiona słonecznika, migdały, orzechy laskowe i pistacjowe, kasza gryczana, gorzka czekolada.

●Unikaj wszystkiego, co jest źródłem składników pobudzających krążenie krwi, jak np. kawa – kofeiny, papryczka chili – kapsaicyny.

●Pij odpowiednio dużo wody na co dzień (tj. ok. 2 litrów) – jej niedobór i stan odwodnienia organizmu mogą być czynnikiem wyzwalającym tachykardię.

2. Oszczędzaj sercu obciążeń

● Dbaj o swoją wagę i nie dopuszczaj, by była nadmierna, bo dodatkowe kilogramy są obciążające nie tylko dla stawów czy kości, ale także dla mięśnia sercowego.

● Nie pal papierosów – udowodniono, i to w wielu badaniach, że zawarte w dymie substancje uszkadzają komórki serca; nałóg palenia (choćby „tylko” kilku sztuk dziennie) zwiększa ryzyko tachykardii.

● Chroń się przed infekcjami, takimi jak przeziębienie czy grypa – m.in. poprzez właściwą higienę i szczepienia.

3. Mierz regularnie puls

● To da ci ogólną orientację, jak miewa się twoje serce.

● Właściwa technika: umieść palce jednej ręki poniżej nadgar stka drugiej; policz uderzenia w ciągu 15 sek., a następnie pomnóż ją razy 4; powtórz kilka razy.

Nie lekceważ tych problemów

Nieprawidłowa praca serca, jeśli nie jest leczona, może być niebezpieczna. Wiedząc o niej i nic z tym nie robiąc, narażamy się też na silny stres, problemy ze snem, ciągłe poddenerwowanie.

Bradykardia (zwłaszcza nasilona) i spowodowane nią zasłabnięcia wiążą się z ryzykiem upadków i groźnych urazów np. głowy lub biodra (zwłaszcza w starszym wieku). Lekarze wskazują też na jej związek z chorobą Alzheimera.

Tachykardia to zagrożenie niewydolnością, zatrzymaniem krążenia, zawałem.

Tarczyca – ważny organ

To, jak na co dzień funkcjonuje, ma ogromny wpływ na pracę serca.

✔Gdy jest „leniwa” i produkuje za mało hormonów (tzw. niedoczynność), serce także może bić wolniej (występuje bradykardia). Dokuczają ci również m.in.: osłabienie, zmęczenie, senność, zaparcia, nadwaga, suchość skóry i włosów, kruchość paznokci.

✔Zbyt pracowita tarczyca i większa ilość hormonów to ryzyko tachykardii, której towarzyszą też m.in.: ciągłe uczucie gorąca, potliwość, bezsenność, chudnięcie, wypadanie włosów.

Dobry zwyczaj: wizyty kontrolne

Już podczas zwykłego osłuchiwania klatki piersiowej lekarz może wychwycić nieprawidłowości w pracy serca. Dlatego dobrze jest co pewien czas (np. raz na pół roku) przyjść do poradni na wizytę kontrolną.

✔ Zrób to koniecznie, jeśli w ostatnim czasie chorowałaś na przeziębienie lub grypę, ale także np. po przejściu boreliozy.

✔ Choroba mogła stać się przyczyną zapalenia osierdzia lub mięśnia sercowego albo spowodować tzw. blok przedsionkowo-komorowy (zły przepływ impulsów między przedsionkami i komorami).

✔ Wszystkie te zmiany grożą zaburzoną pracą serca, np. bradykardią.

To doraźnie pomoże

Gdy czujesz, że serce zaczyna niebezpiecznie przyspieszać:

✔na chwilę zanurz twarz w misce z zimną wodą;

✔zrób, na ile możesz, głęboki wdech, zamknij usta i zatkaj nos, a następnie spróbuj jak najdłużej wydmuchiwać powietrze;

✔napij się zimnej wody.

Konsultacja: Hanna Dolińska, spec. med. rodzinnej

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej