Gdy jedzenie uczula

Nawet z początku niewinna alergia może z czasem zagrażać naszemu zdrowiu i życiu!

Reklama

Dlaczego coraz więcej osób skarży się na alergie pokarmowe? Żyjemy w coraz bardziej skażonym środowisku i coraz gorzej reagujemy na nadmiar chemii. Poza tym do gotowej żywności – serów, kiełbas, pierogów, sosów – są dodawane rozmaite zagęstniki i wzmacniacze smaku, np. mleko, skorupiaki, orzechy, które mają działanie uczulające.

Czym jest alergia?

Alergia pokarmowa to nasilona reakcja immunologiczna na dany składnik pokarmu. Nasz organizm błędnie go rozpoznaje jako wroga i wysyła oddziały do walki z nim. Reakcja alergiczna może się przejawiać w rozmaity sposób – od łagodnej wysypki po groźny dla życia wstrząs anafilaktyczny. Może też wystąpić natychmiast albo nawet po kilku dniach.

Jak rozpoznać?

Nietolerancja pokarmowa nie jest łatwa do stwierdzenia, bo jej objawy są niejednoznaczne. Należą do nich m.in.: bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, nudności, wymioty, chudnięcie, swędzenie, wysypki (pokrzywka) bóle i obrzęki stawów, bóle głowy, migreny, zapalenia jamy ustnej, uczucie zmęczenia oraz zaburzenia snu.

To może uczulać

Najczęstszą przyczyną alergii są: białko – jaja i zbóż, laktoza zawarta w krowim mleku i produktach mlecznych, gluten znajdujący się w pszenicy innych zbożach, m.in. życie i jęczmieniu, orzechy – głównie arachidowe, migdały, laskowe, włoskie, pomidory i inne warzywa psiankowate, rośliny strączkowe, głównie soja, ale też fasola lub groch, seler i inne warzywa korzeniowe, np. marchew, ryby i owoce morza, barwniki spożywcze, np. E104, E110, E122, E124, E129, gorczyca występująca np. w musztardzie.

Jak leczyć

Alergen można wykryć poprzez oznaczenie swoistych przeciwciał IgE w krwi. Leczenie polega na wyeliminowaniu uczulającego składnika – np. glutenu. Gdy dieta eliminacyjna nie odnosi skutku, konieczna jest terapia farmakologiczna.

Pierwsza pomoc

Jeżeli widzisz, że ktoś dostaje plam na skórze i zaczyna puchnąć, jak najszybciej połóż go na ziemi z uniesionymi nogami, by krew dopływała do mózgu, i jednocześnie wezwij pogotowie.

Uwaga: gdy chory zaczyna się dusić, nie wolno go kłaść na wznak ani unosić nóg! Jeśli ma przy sobie strzykawkę z adrenaliną (wygląda jak długopis), wstrzyknij jej zawartość w udo i czekaj na pomoc.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Takie jest życie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej