Gdy często robią ci się siniaki

Choć są niepozorne, mogą być oznaką wielu chorób.

Wciąż znajdujesz na ciele siniaki, ale często nie masz pojęcia skąd się wzięły? Obserwuj bacznie swój organizm. Podatność na siniaki może bowiem świadczyć, że z twoim zdrowiem nie dzieje się dobrze.

Reklama

Bywają symptomem między innymi zaburzeń krzepliwości krwi i związanej z nimi hemofilii czy choroby von Willebranda. A także innych dużo cięższych schorzeń jak białaczka lub marskość wątroby.

Skąd się biorą?

Siniaki pojawiają się na ciele, gdy niewielkie naczynia krwionośne pod skórą pękają i zaczynają krwawić. Zdarza się, że przyczyną takiego stanu jest stosowanie leków rozrzedzających krew, np. z heparyną lub warfaryną, czy też dostępnych bez recepty preparatów z aspiryną czy ibuprofenem.

Czasem skłonność do sińców oznacza niedobory witaminy C, które wzmacniają ściany naczyń włosowatych. U pań może też być związana z fazą cyklu miesiączkowego.

Czy to poważne

Jednak skłonność do tworzenia się podskórnych wylewów, w połączeniu z innymi objawami, może oznaczać poważne kłopoty ze zdrowiem. Jeśli siniaki tworzą się na całym ciele, ale głównie na kończynach dolnych, a dodatkowo towarzyszy im obrzęk i krwawienie z nosa, może to być oznaką chorób wątroby.

Gdy występują razem z ogólnym osłabieniem, nadciśnieniem, brakiem apetytu ‑ koniecznie zbadaj nerki. W skrajnych przypadkach tworzące się bez powodu siniaki, krwawienie, bladość i zmęczenie, mogą oznaczać choroby nowotworowe.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Takie jest życie
Więcej na temat:

Zobacz również