Gdy boli gardło... Ostrożnie z antybiotykami

Reklama

Skuteczne rady w przypadku bólu gardła

1. Woda. W czasie każdej infekcji, także gdy boli nas gardło, pijmy jak najwięcej płynów, głównie wody mineralnej. Wypłucze gromadzące się w jamie ustnej zarazki. Uwaga! Napoje powinny być letnie, bo gorące mogą podrażniać gardło.

2. Wilgotne powietrze. Nawilżajmy mieszkanie. Suche powietrze przyczynia się do infekcji gardła (patrz ramka: Poranny ból).

3. Kuracja w domu. Większość wirusowych zapaleń gardła ustępuje samoistnie zazwyczaj po 7 dniach. Trzeba po prostu zostać w domu, odpocząć, brać leki łagodzące objawy i czekać, aż infekcja minie. Ulgę przyniosą m.in. tabletki do ssania z roślinnymi wyciągami (np. Pichtosept, Tantum Verde, Neo-angin Szałwia) lub aerozole (np. Laroseptin). Nie zapominajmy o stałym nawilżaniu nosogardła wodą morską w aerozolu. Ważne! Nie chodźmy z anginą do pracy. Jest bardzo zakaźna!

4. Higiena. Aby uniknąć zakażenia, jak najczęściej myjmy ręce mydłem w bieżącej wodzie. Wydzieliny z nosa wydmuchujmy w jednorazowe chusteczki, które od razu po zużyciu wyrzucajmy do kosza.

Większość przeziębień oraz grypę wywołują wirusy, a przeciwko nim antybiotyki nie działają. W takich przypadkach stan chorego nie poprawi się po przyjęciu tych leków. Nie spadnie gorączka, nie zniknie ból gardła ani katar. Niestety, zdarza się, że sami lekarze przepisują antybiotyki na wszelki wypadek, argumentując, że infekcja wirusowa może zakazić się bakteriami.

To błąd. Antybiotyk zwalcza jedynie zakażenia bakteryjne. Zwykle lekarz potrafi ocenić, z jaką infekcją mamy do czynienia, i wtedy decyduje o sposobie leczenia. Jeśli sami chcemy się przekonać, co nam dokucza – wirus czy bakteria, zróbmy test (patrz ramka: Domowe testy). Sprawdźmy też, co jeszcze trzeba wiedzieć o infekcjach gardła?

Wirusy czy bakterie?

Lekarz bez problemu odróżni infekcję wirusową od bakteryjnej. A my?

Przy infekcji wirusowej odczuwamy dokuczliwy, ale lekki ból gardła. Towarzyszą mu bóle głowy, mięśni i stawów. Mamy katar, kaszel i chrypkę. Może dołączyć biegunka. Przy infekcji bakteryjnej atakuje nas silny i nagły ból gardła oraz bolesność przy przełykaniu. Nie mamy kataru ani kaszlu.

Mogą za to wystąpić nudności, wymioty i bóle brzucha. Może pojawić się wysoka gorączka – powyżej 38°C. Gardło jest krwistoczerwone, z widocznymi skupiskami bakterii w postaci biało-żółtych plamek.

Atak na krtań

Najczęstszą przyczyną zapalenia krtani są wirusy, rzadziej bakterie, nadużycie głosu, zanieczyszczenie powietrza.

Gdy nie możemy mówić i mamy chrypę, oszczędzajmy głos i pijmy dużo wody. Przestańmy palić! Możemy wesprzeć się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, tabletkami do ssania lub płynami w aerozolu. Gdy zapalenie krtani jest bakteryjne, podaje się antybiotyki. Chrypą związaną z przeziębieniem nie należy się specjalnie martwić – zniknie wraz z infekcją.

Jednak gdy utrzymuje się ponad 3 tygodnie i towarzyszy jej duszność, powinniśmy jak najszybciej iść do lekarza. U jej podłoża mogą leżeć m.in. takie choroby, jak astma, niedoczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa lub nowotwory.

Poranny ból

Wiele osób skarży się na bóle gardła zaraz po przebudzeniu. Przyczyną jest jakość powietrza w sypialni, które wysusza śluzówkę.

W takich przypadkach koniecznie zwiększmy wilgotność powietrza. Często, nawet kilka razy dziennie, wietrzmy pomieszczenia. Możemy też wieszać na kaloryferze mokry ręcznik lub pojemnik z wodą.

Ten sposób jest dobry, ale tylko wtedy, gdy z pojemnika wyparowuje dziennie co najmniej litr wody. Wygodniej korzystać z elektrycznego nawilżacza powietrza (na zdjęciu). Dobrze jest też zostawić otwarte drzwi łazienki np. po wieczornej kąpieli. Śluzówkę nosa nawilżajmy za pomocą wody morskiej w aerozolu – kilka razy dziennie.

Domowe testy

W aptece możemy kupić testy paskowe QuickVue, które w ciągu kilku minut pomogą określić, co nam dokucza – wirus czy bakteria.

Są to testy do wykrywania wirusów grypy oraz bakterii paciorkowca. W ciągu kilku minut można samemu pobrać wymaz i po chwili mieć wynik, z którego dowiemy się, czy choroba wywołana jest przez wirus grypy czy też – w przypadku anginy – przez bakterie paciorkowca.

Pozwala to na prawidłowe określenie leczenia i daje możliwość uniknięcia stosowania antybiotyków wtedy, kiedy nie są konieczne. Całe badanie polega na naniesieniu wymazu z gardła na pasek kontrolny i umieszczeniu go w testerze. Po upływie kilku chwil możemy odczytać wynik.

Inne przyczyny

Refluks żołądkowo-jelitowy. Ból gardła bywa objawem refluksu, czyli cofania się treści pokarmowych do przełyku. Kwas solny i enzymy trawienne mogą podrażniać śluzówkę.

Alergie. Sprzyjają podrażnieniom śluzówki górnych dróg oddechowych, przez co narażają gardło i migdałki na częste infekcje.

Próchnica i zapalenie dziąseł. Zaniedbania jamy ustnej są bardzo częstą przyczyną nawracających infekcji gardła.

Migdałki. Usuwać czy nie?

Nawracającym infekcjom gardła może sprzyjać przerost migdałków podniebiennych i tzw. trzeciego migdała, zwanego gardłowym.

Ułatwia to gromadzenie się bakterii i sprzyja nawrotom infekcji – zwłaszcza częstym anginom. Może też utrudniać przełykanie, a nawet i oddychanie przez nos. Zdarza się, że przerośnięte migdałki zatykają część trąbki słuchowej, prowadząc do zapalenia ucha. W takich sytuacjach, gdy wystąpią powyższe powikłania, warto rozważyć usunięcie lub przycięcie migdałków.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Zobacz również

  • Wrażliwi na pogodę

    Gdy nadciąga burza, szaleje wiatr lub zmienia się ciśnienie, co bardziej wrażliwe osoby stają się rozdrażnione, boli je głowa, mają problemy z koncentracją, snem albo odczuwają bóle mięśni i stawów. więcej