Gdy bolą nadgarstki

To część ciała, którą często zaniedbujemy. Bardzo łatwo ją nadwyrężyć przez przeciążenie albo ślęczenie przed komputerem. Nasz ekspert radzi, jak wtedy postępować i co przynosi ulgę.

Reklama

■ Nadgarstek jest zbudowany z wielu drobnych stawów, kości, ścięgien, nerwów i mięśni. Ta wbrew pozorom delikatna konstrukcja narażona jest na wiele urazów.

Najczęstszą ich przyczyną są upadki na otwartą dłoń. Zazwyczaj pojawiają się wtedy ostry ból i obrzęk. Kiedy widzisz, że nadgarstek znacznie się powiększył, wygląda na „krzywy” w porównaniu do drugiego lub ma znaczne zasinienie, szybko skonsultuj się z lekarzem.

Nie lekceważ objawów, bo nierozpoznane złamanie może doprowadzić do powstania tzw. stawu rzekomego. Zaburzenie to wywołuje silny ból i ograniczenie ruchomości nadgarstka.

Poza zdjęciem rentgenowskim warto wykonać rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Po urazie konieczna jest rehabilitacja, która przywróci sprawność nadgarstka.

Często ból nie jest związany z żadnym urazem

Wtedy oznacza zapalenie lub zwyrodnienie stawów. Inna dolegliwość to sztywność i obrzęk stawu, które mogą wskazywać na reumatyzm. To schorzenie wymaga przyjmowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

W przypadku innych przypadłości, np. choroby de Quervaina (towarzyszy jej ból przy ruchach kciuka) czy zapalenia kompleksu chrząstki trójkątnej (objawem jest ból w okolicach małego palca) zaleca się unieruchomienie stawu na kilka tygodni.

Podczas leczenia wszystkich tych schorzeń wskazana jest fizjoterapia i regularne wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez specjalistę.

Przeciążenia nadgarstka można już zaliczyć do chorób zawodowych

W dzisiejszych czasach, w erze komputerów, coraz częściej pojawiają się zespoły przeciążeniowe tzw. cieśni nadgarstka. Są one związane ze zbyt długim przebywaniem w wymuszonej pozycji oraz obsługą myszki i klawiatury. Przy okazji przeciążamy też kręgosłup, zwłaszcza w odcinku szyjnym (szyja i głowa są wysunięte do przodu).

Jak pomóc nadgarstkom?

Dla zdrowia stawów unikaj zbyt długiego siedzenia w jednej pozycji i stałego trzymania dłoni na myszce. Co najmniej raz na godzinę wstawaj i staraj się rozciągać stawy. Najprostsze ćwiczenie, które możesz wykonać wszędzie, to „strzelanie” z palców przed sobą i nad głową – trochę tak, jakbyś chciała się przeciągnąć.

Dobrym pomysłem jest też położenie przy klawiaturze piłeczki rehabilitacyjnej (najlepiej z masującymi wypustkami, np. marki Antar, cena około 7 zł) – jej ugniatanie także pomoże rozruszać stawy. Aby pomóc nadgarstkowi, możesz też kupić specjalną podkładkę pod myszkę ze specjalną poduszeczką podtrzymującą dłoń.

Opaski oraz taping, niestety, nie będą chronić naszych nadgarstków przed urazem. Mogą one co najwyżej zmniejszyć bolesność lub lekko odciążyć uszkodzoną okolicę po doznanym urazie.

Jeśli zaniedbasz nadgarstki lub zdarzy ci się złamanie, może cię dotknąć zespół cieśni

Zdarza się on też często kobietom w ciąży i po porodzie. Winne są przede wszystkim zmiany hormonalne i zatrzymywanie wody w organizmie powiększające także obrzęk w kanale nadgarstka. Poza tym noszenie niemowlaka jest sporym obciążeniem dla stawów. Jak poradzić sobie z dolegliwością?

Na początek czeka cię fizykoterapia i noszenie opaski elastycznej na nadgarstku. Przez co najmniej 8 tygodni musisz przyjmować duże dawki witaminy B6. Jeżeli to nie wystarczy, lekarz może zalecić ci całkowite unieruchomienie stawu i noszenie ręki na temblaku. Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego regularnie ćwicz, aby wzmocnić nadgarstki.

Ćwiczenia wzmacniają

✓ Przez około 20–30 sekund wykonuj krążenia nadgarstków w jedną stronę, a następnie powtórz to samo ćwiczenie w drugą.

✓ Aby wzmocnić mięśnie krótkie, mocno zaciśnij pięści i przytrzymaj przez około 5–10 sekund. Ćwiczenie powtórz 10 razy.

✓ Dobrym ćwiczeniem wzmacniającym będą pompki. Możesz wykonać wersję klasyczną (podparcie na dłoniach i stopach) lub łatwiejszą, tzw. damską (podparcie na ugiętych kolanach i dłoniach). Koniecznie połóż dłonie tak, by kciuki lewej i prawej dłoni były do siebie równoległe. Wykonaj 3 serie po 8 powtórzeń.

✓ Zamiast pompek możesz wykonać tzw. deskę. To ćwiczenie izometryczne, czyli wykonywane w bezruchu, wymagające napięcia mięśni. Wykonuje się je w pozycji wyjściowej do pompki klasycznej. Oprzyj ciało na dłoniach i postaraj się wytrzymać w tej pozycji jak najdłużej. Zrób 30 sekund przerwy i powtórz.

✓ Oprzyj łokieć na stole i powoli ruszaj nadgarstkiem w jednej płaszczyźnie – do przodu i do tyłu. Wykonaj 3 serie po 15 powtórzeń.

✓ Wyciągnij rękę przed siebie i skieruj dłoń do dołu. Drugą ręką lekko naciśnij na ugiętą dłoń, żeby rozciągnąć staw. Przytrzymaj kilka sekund. Rozciąganie wykonaj także z dłonią skierowaną ku górze.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Show

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej