Gdy bolą jajniki. Co robić?

Czujesz rozpieranie i dyskomfort w podbrzuszu? Przyczyny może wyjaśnić wizyta u ginekologa.

Jajniki mogą pobolewać po prawej i lewej stronie brzucha, bo są to parzyste narządy. Zwykle jest to sygnał naturalnego procesu, np. jajeczkowania (uwalniania się jajeczka) albo napięcia przedmiesiączkowego. Ale bywa też objawem choroby.

Stany zapalne

Przyczyną bólów w dole brzucha są zakażenia dróg moczowych, zapalenie macicy czy przydatków wywoływane przez bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Bólom w podbrzuszu towarzyszy częste oddawanie moczu, pieczenie, świąd, nieprzezroczysta, żółtawa wydzielina (lub biała), bóle pleców.

Reklama

Może pojawić się osłabienie, stan podgorączkowy (albo gorączka), nudności, wymioty, biegunki.

Konieczna jest wtedy wizyta u ginekologa i szybkie rozpoczęcie leczenia. Lekarz podaje wówczas doustny antybiotyk oraz preparaty w globulkach, które umieszcza się w pochwie.

Nadżerki nabłonka

Są to ubytki nabłonka części pochwowej szyjki macicy, który może powstać w wyniku zapalenia i urazu (np. w czasie porodu, poronienia). Objawem są nie tylko bóle jajników, ale i plamienia pojawiające się między miesiączkami i po stosunku.

Lekarz może przepisać wtedy leki doustne, dopochwowe, czasami nawet skierować na zabieg, który ma na celu usunięcie uszkodzonego miejsca.

Endometrioza

To choroba, której istotą jest przemieszczanie się błony śluzowej macicy poza jej jamę. Rozwija się powoli. Wśród niewielu objawów, jakie daje, są m.in. ból w podbrzuszu, który promieniuje na miednicę, obfite miesiączki, ból podczas stosunku i problemy z zajściem w ciążę.

Nadmiar hormonów

Zespół policystycznych jajników to zaburzenie równowagi hormonów w organizmie kobiety. Chodzi tutaj o zwiększenie ilości androgenów (zwanych męskimi hormonami, które posiada, choć w niewielkim stopniu, oprócz żeńskich hormonów, również każda z nas).

Skutkiem jest powiększenie jajników, które uciskają na sąsiednie tkanki. Stosuje się wówczas leki, które hamują produkcję lub/i działanie androgenów albo preparaty z żeńskimi hormonami.

Torbiele małe i duże

Są to zamknięte przestrzenie (guzki) wypełnione płynem. Ból pojawia się, gdy się rozrastają. Uciskają na tkanki, powodują bóle podbrzusza, silne parcie na pęcherz, zaburzenia cyklu i/lub krwawienia międzymiesiączkowe. Groźne jest ich pęknięcie, gdy zawartość wylewa się i powoduje stan zapalny.

Konieczna jest szybka pomoc chirurga. Niektóre formy torbieli (uszypułowane) mają tzw. nóżkę. Kiedy ona się skręci, naczynia krwionośne zaciskają się, co zatrzymuje dopływ krwi. Pojawia się nagły, silny ból w dole brzucha.

Towarzyszą mu nudności, wymioty, omdlenia. Kobieta musi szybko trafić do chirurga ginekologa, bo może dojść do obumarcia jajnika.

Rak jajnika

Początkowo nie daje objawów. Kiedy się rozrośnie, pacjentka ma silne bóle podbrzusza, niestrawność, wzdęcia, zaparcia, wymioty. A także wodobrzusze, parcie na pęcherz, obrzęki. Aby go wcześnie wykryć, należy regularnie odwiedzać ginekologa i robić badania cytologiczne. Gdy okaże się, że są to zmiany nowotworowe, konieczna może być operacja, a potem chemio-i radioterapia.

Konsultacja: Jacek Tulimowski, ginekolog

Jaką pełnią rolę

Jajniki znajdują się w miednicy po obu stronach macicicy. Mają kształt migda łów o długości 4 cm. Produkują komórki rozrodcze, czyli jajeczka, i hormony (żeńskie: estrogen, progestagen; męskie: małą ilość androgenów. Jajeczko wędruje jajowodami i po zapłodnieniu osadza się w macicy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej