Gdy bolą cię piersi

Nawet, gdy piersi nigdy cię nie bolą, badaj je sama raz w miesiącu. Najlepiej to zrobić tuż po miesiączce.

To jedna z najczęściej zgłaszanych kobiecych dolegliwości. Zawsze budzi niepokój. Tymczasem ból może mieć wiele przyczyn. Nie każda jest groźna i wymaga leczenia.

Reklama

Nawet zupełnie zdro we piersi mogą czasem boleć. Są bardzo wrażliwe, szczególnie na zmiany hormonalne. Często kobiety skarżą się na uczucie napięcia skóry, nadmierną tkliwość brodawek, obrzęk.

Zdarza się też, że wyczuwają pod palcami bolesne zgrubienie. Powody takich dolegliwości w większości przypadków są niegroźne, jednak zawsze trzeba powiedzieć o nich lekarzowi.

Sygnał, że zbliża się miesiączka

Bolesność i tkliwość piersi przed miesiączką zwykle nie martwią, bo wiesz, że kiedy pojawi się krwawienie, dolegliwości ustąpią. Spowodowane są zatrzymaniem wody w organizmie, wywołanym przez zmiany hormonalne.

Noś w tym czasie dobrze dopasowane biustonosze. Miseczki powinny być na tyle miękkie, by nie uciskały piersi i na tyle sztywne, by je dobrze podtrzymywały. Unikaj tuż przed okresem picia mocnej kawy, herbaty, zrezygnuj z czekolady – produkty te zawierają metyloksantyny, które mogą nasilać ból.

Gdy niemal każdy ruch nasila ból, lekarz skieruje cię na badania hormonalne, USG albo mammografię, które pozwolą ustalić przyczynę. Doraźnie zaleci przyjmowanie leków przeciwzapalnych np. Ibuprofenu, ok. 5 zł.

To może być początek ciąży

Pobolewanie piersi to jeden z pierwszych objawów ciąży. Już kilka dni po zapłodnieniu zwiększa się ich wrażliwość i nawet zwykły dotyk może sprawiać ból.

Wykonaj test ciążowy. Jeśli wynik będzie pozytywny, już w pierwszym trymestrze piersi będą się powiększać. By zmniejszyć ich tkliwość, zrezygnuj z koronkowych biustonoszy typu push-up.

Wybierz bawełniany, elastyczny biustonosz lub taki, który „powiększa się” wraz z rosnącym biustem. Ulgę bolącym piersiom przyniesie masaż letnią wodą prysznica lub oliwką dla niemowląt.

Gdy piersi są obrzmiałe, bolesne, zaczerwienione – może to być stan zapalny, do którego dochodzi wskutek gwałtownych zmian hormonalnych. Lekarz zastosuje bezpieczne leczenie.

Ból spowodowany karmieniem piersią

W pierwszych dniach po porodzie, gdy mama przystawia maluszka do piersi, bolą brodawki, które pękają i krwawią. W późniejszym okresie najczęstszą przyczyną bólu piersi są zastoje pokarmu. Gdy zatkany jest przewód mleczny i mleko nie może wypłynąć, pierś twardnieje, puchnie i staje się czerwona.

Poranione brodawki smaruj swoim mlekiem (ma działanie antybakteryjne) lub maścią regenerującą dla karmiących mam. W przypadku zastojów pokarmu, przystawiaj dziecko do piersi co godzinę albo regularnie ściągaj pokarm laktatorem. To powinno pomóc odblokować zatkany przewód. Przed każdym karmieniem przykładaj do piersi ciepły okład.

Podczas karmienia delikatnie masuj pierś od nasady w kierunku brodawki. Po karmieniu przyłóż do piersi chłodny okład. Z obrzękiem doskonale „poradzą sobie” kompresy z roztłuczonych liści kapusty.

Gdy zastoje pokarmu są bardzo częste, wybierz się do poradni laktacyjnej, by sprawdzono, czy właściwie przykładasz dziecko do piersi i czy ono dobrze ją chwyta.

Do lekarza (internisty lub ginekologa) koniecznie wybierz się, gdy pierś (lub obie) jest spuchnięta, twarda, gorąca i boli, a do tego masz gorączkę. Przepisze leki przeciwbólowe i zaleci antybiotyk, by wyleczyć stan zapalny.

Czasem winna jest mastopatia

To zmiany tkanki gruczołowej i tłuszczowej w piersi na tle hormonalnym. Mastopatia objawia się nieregularnymi stwardnieniami, torbielami, powiększaniem się piersi i ich bolesnością.

Dolegliwości pojawiają się głównie u kobiet między 30. a 50. rokiem życia. Nasilają się nie tylko przed miesiączką. Mogą utrzymywać się też niezależnie od fazy cyklu.

Obserwuj i badaj piersi co miesiąc. Dolegliwości pomoże złagodzić przyjmowanie preparatu, np. Mastodynon-N. Korzystnie wpływa on na tkanki, z których zbudowane są piersi.

Mastopatia nie jest chorobą nowotworową, ale jeśli pojawiają się w piersiach zmiany, trzeba je kontrolować. Lekarz zleci badania USG lub mammografię, by sprawdzić, czy w piersiach nie dzieje się nic niepokojącego.

Gdyby dolegliwości się nasilały, skieruje też na badania hormonalne i jeśli stwierdzi zaburzenia, zaproponuje leczenie.

Niegroźny guzek uciska nerwy

Neuralgia, czyli nerwoból, może być spowodowana uciskiem na nerwy. Dzieje się tak, gdy w piersi rozwinął się guzek, który uciska nerw.

Ból jest wtedy kłujący lub piekący i zlokalizowany w konkretnym miejscu. Mogą mu towarzyszyć zaburzenia czucia lub mrowienie. Z kolei tępy ból piersi świadczy zazwyczaj o istnieniu torbieli, zwłóknień lub guzków.

W tym przypadku dolegliwości złagodzą jedynie doraźnie przyjmowane leki przeciwbólowe. Jednak, aby poznać przyczynę bólu, konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie badań.

Jeśli ból nie ustępuje, niezależnie od dnia cyklu lub przed każdym okresem powraca – trzeba znaleźć jego przyczynę. Konieczna będzie mammografia lub USG piersi.

Choć większość zmian w piersiach to zmiany łagodne, czyli torbiele, gruczolaki, tłuszczaki, włókniaki, trzeba wykluczyć niebezpieczeństwo nowotworu złośliwego. Dlatego niektóre zmiany lepiej usunąć. Po zabiegu ból piersi ustąpi, a zmiana zostanie zbadana histopatologicznie.

Dorota Kiljan

Częste miejsca dolegliwości

W tkance gruczołowej tworzą się najczęściej niegroźne guzki.

W przewodach mlecznych dochodzi do zastoju pokarmu.

Także ucisk biustonosza może powodować ból.

W piersiach młodych kobiet przeważa tkanka gruczołowa i łączna. To przystosowuje je do karmienia. Sprzyja jednak powstawaniu niezłośliwych, lecz niekiedy bolesnych guzków. Z wiekiem jest zastępowana przez tkankę tłuszczową.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat kobiety

Zobacz również

  • Niespokojne nogi

    Nie możesz spać, bo wciąż ruszasz nogami? Przyczyną może być niedobór żelaza, niewydolność nerek czy cukrzyca. Jednak w 50 proc. objawy związane są z układem nerwowym. więcej