Gdy atakuje łuszczyca

Może pojawić się w dzieciństwie, ale i dużo później. W jaki sposób minimalizować jej objawy?

Zauważyłaś czerwone plamki na skórze na dłoniach, stopach, łokciach lub owłosionej skórze głowy? To łuszczyca, choroba autoimmunologiczna, której niestety nie da się wyleczyć, ale na szczęście można zminimalizować jej objawy.

Nie wiadomo, co powoduje, że u niektórych ludzi organizm zaczyna atakować własne tkanki i je niszczyć – bo na tym polegają choroby autoimmunologiczne. W przypadku łuszczycy wszystko wskazuje na to, że jest to choroba genetyczna, bo występuje rodzinnie – jeśli rodzice mają problemy skórne, to zapewne dotkną one również ich dzieci (łuszczyca typu I).

Reklama

Dodatkowo obserwuje się związek łuszczycy z przyjmowaniem leków, np. beta blokerów (choroby serca) i preparatów z litem (choroba afektywna dwubiegunowa) – stąd często pojawia się ona u 50-70-latków i nie występuje wówczas rodzinnie (typ II). Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić zarówno w wieku dziecięcym, jak i dopiero w wieku średnim (u 40-latków). Na skórze pojawiają się stwardniałe obszary w postaci sztywnych łusek. Jeśli podejrzewasz to schorzenie u siebie, skonsultuj się z dermatologiem.

Lekarz zaleci stosowanie preparatów łagodzących objawy, np. z mocznikiem, a w ostrzejszych przypadkach leki doustne i maści sterydowe. W łuszczycy bardzo ważne jest dbanie o odpowiednią dietę i właściwa pielęgnacja skóry. Zmień mydło na emolient i pamiętaj, by po każdej kąpieli czy prysznicu natłuszczać skórę balsamami (sprawdzą się te przeznaczone do skóry atopowej).

Nie stosuj preparatów na bazie alkoholu (perfumami spryskuj ubranie a nie skórę). Unikaj wędlin, mięsa wieprzowego, podrobów, czekolady, kawy, kakao, alkoholu, miodu, warzyw strączkowych, surowych jabłek, czarnych porzeczek, ostrych przypraw (przede wszystkim octu).

Jedz natomiast dużo ryb i produktów zawierających kwasy omega 3 i witaminę D. Dbaj też o to, by ubrania, które nosisz, były delikatne – pocieranie skóry sprzyja narastaniu łusek.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

TV14

Zobacz również

  • Sposób na bolące afty

    Wyglądają jak białe plamki na błonie śluzowej jamy ustnej. W gruncie rzeczy są to jednak owrzodzenia i mogą się umiejscowić na wewnętrznej powierzchni warg, na podniebieniu, na języku lub wokół... więcej