Fluoroza. Przyczyny plam na zębach

Tzw. fluoroza, czyli nadmierne nasycenie zębów fluorem, zwiększa ich kruchość. Osłabia szkliwo, zębinę i miazgę. Najpierw tworzą się ciemne plamy kredowe i wywołują nadżerki szkliwa, co powoduje próchnicę. Z czasem prowadzi to do uszkodzenia nerwów i zniszczenia zębów.

Zdjęcie

Fluorozę powoduje nadmiar fluoru /123/RF PICSEL
Fluorozę powoduje nadmiar fluoru
/123/RF PICSEL

Panią Ewę zaniepokoiły kredowobiałe i brunatne przebarwienia na zębach. Nie mogła ich usunąć pastą wybielającą. - Moje zęby wyglądają tak, jakbym ich nie myła – żaliła się. – Przyczyną tych przebarwień wcale nie są zaniedbania higieniczne ani osad z kawy, herbaty czy dymu tytoniowego – stwierdziłem. – Problem tkwi w szkliwie.

Jak rozwija się fluoroza?

Powoduje ją nadmiar fluoru w wodzie pitnej i jedzeniu. – A ja słyszałam, że on wzmacnia zęby i zapobiega próchnicy... – zdziwiła się pacjentka. – Ale w nadmiarze uszkadza szkliwo. Sprawia, że nie może się ono właściwie mineralizować. Pojawiają się pojedyncze lub zlewające się pasma czy opalizujące, kredowobiałe albo brunatne plamy, zagłębienia lub ubytki, zmienia się kształt zębów. 

Reklama

Fluoroza nie atakuje ich wszystkich, ale zwykle pojedyncze i je osłabia. – No ale fluor jest w pastach do zębów... – zwątpiła pani Ewa. – Tak – odparłem. – Jednak jeśli jest go za dużo w wodzie, jedzeniu, w powietrzu, którym oddychamy, nie jest to korzystne.

Mechanizm powstawania tzw. szkliwa plamkowego nie jest jeszcze dokładnie poznany. Prawdopodobnie zdarza się ono u osób, które w dzieciństwie piły wodę z dużą ilością fluoru. – Dlaczego plamy nie występują na wszystkich zębach? – dopytywała się. – Fluoroza nasila się tam, gdzie mineralizacja przypada na późniejszy okres życia.

Jak fluoroza niszczy zęby?

Najpierw niszczy zęby stałe, przedtrzonowe, następnie drugie trzonowe, górne siekacze i kły. Pierwsze trzonowce i dolne siekacze są zwykle najmniej uszkodzone. Częściej występuje w zębach stałych niż mlecznych i powoduje ich próchnicę. – Jak można się jej pozbyć? – spytała z nadzieją pacjentka.

– Trzeba usunąć tę próchnicę i pokryć ubytki tzw. płynnym materiałem kompozytowym. Nakładamy wtedy minerał, który ma składzie wapń. To mineralne rusztowanie tkanki odpowiedzialnej za mechaniczną wytrzymałość kości. Umożliwia powtórną mineralizację szkliwa. Ważne jest zapobieganie próchnicy, staranne mycie i nitkowanie.

Jak się pozbyć fluorozy?

Ważna jest również dieta bogata w wapń i skorygowanie wad zgryzu. – A co robić, aby zęby wyglądały lepiej? – dopytywała się. – Efekt kosmetyczny, zwłaszcza na zębach stałych, można uzyskać przez profesjonalne ścieranie szkliwa. Ale robi się to jedynie wtedy, gdy zmiany dotyczą tylko powierzchni.

Możliwe jest też wybielanie. W razie potrzeby zakłada się korony lub tzw. licówki, czyli cienkie płatki porcelany przyklejone do powierzchni zębów.

Lek. med. Michał Pelc, dentysta


Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Chwila dla Ciebie
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Dokuczliwa pokrzywka

    Wywołane nią zmiany przypominają te, które powstają po kontakcie skóry z zielem pokrzywy – stąd nazwa. więcej