Drętwienie rąk to - kręgosłup czy serce?

Kilka razy zdarzyło mi się, że prowadząc samochód, nie mogłam trzymać kierownicy, bo zdrętwiała mi ręka. Musiałam zjechać na pobocze, by porządnie ją rozmasować i odzyskać czucie w dłoni. Coraz częściej dokuczał mi też silny ból w nadgarstku, zdarzało się, że nie mogłam nawet utrzymać kubka z herbatą. Ortopeda zdiagnozował zespół cieśni nadgarstka. Pomogła mi seria zabiegów jonoforezy i krioterapii.

To może być chory nadgarstek lub bark

Rzadko kojarzymy mrowienie ręki czy ból w nadgarstku, a nawet w łokciu z pracą wykonywaną w biurze.

Tymczasem wielogodzinne pisanie na klawiaturze, czy poruszanie myszą komputerową bez podparcia rąk niekorzystnie wpływa na nerw, który odpowiedzialny jest za sprawność palców.

Reklama

Nocnym objawem zespołu cieśni nadgarstka jest drętwienie ręki. Natomiast w dzień odczuwamy ból w tej okolicy. Najbardziej dokuczliwy jest jednak brak czucia w okolicy kciuka i trudność z wykonywaniem precyzyjnych ruchów, np. utrzymaniem igły. Takich dolegliwości nie należy lekceważyć. Gdy są spowodowane przeciążeniem ręki, trzeba przede wszystkim pozwolić jej odpocząć.

Ulgę przyniosą zabiegi fizjoterapii oraz leki przeciwbólowe. Przy silnych dolegliwościach konieczna bywa nawet operacja otwarcia kanału i uwolnienia uciśniętego nerwu.

Drętwienie ręki to również częsty objaw tzw. zespołu szyjno-barkowego. Ból i drętwienie dłoni mają wtedy swoje źródło w zmianach zwyrodnieniowych w kręgosłupie szyjnym. Pomogą zabiegi fizjoterapii – jonoforeza, biostymulacja laserowa, krioterapia.

Takie sygnały świadczą o kłopotach z sercem

Jeśli w czasie wysiłku pojawia się silny ból za mostkiem, któremu towarzyszy drętwienie lewej ręki, można podejrzewać, że przyczyną jest choroba wieńcowa. Ból promieniuje wówczas do szyi i żuchwy, do ramion, między łopatki. Pojawia się uczucie ciężaru za mostkiem. W takim wypadku konieczna jest szybka wizyta u internisty.

Dostaniemy skierowanie na EKG spoczynkowe. Jeśli badanie to wykaże cechy niedokrwienia mięśnia sercowego, konieczna będzie koronarografia i dalsze leczenie.

Gdy drętwienie ręki pojawia się zwykle w konkretnych sytuacjach, np. przy jej podnoszeniu czy niewielkim odchyleniu głowy, (np. w stronę rozmówcy), może świadczyć o zwężeniu tętnic szyjnych. Przyczyną tego jest zazwyczaj miażdżyca.

Badanie ultrasonograficzne pozwoli wykryć zmiany – stopień zwężenia tętnicy oraz zaburzenia przepływu krwi. Z kolei jednoczesne drętwienie ręki i nogi, po tej samej stronie ciała, może być pierwszym zwiastunem udaru mózgu. Jeśli taki objaw pojawi się u osoby starszej, chorej na nadciśnienie, cukrzycę, palącej papierosy – nie zwlekajmy z wezwaniem karetki.

Przeciążony jest kręgosłup szyjny

Drętwienie rąk nocą zwykle mija po zmianie pozycji – oznacza to wtedy, że śpimy na nieodpowiedniej poduszce. Gdy odpoczywamy z głową ułożoną tak, że nadmiernie napięte są mięśnie karku i szyi, powodujemy przeciążenie kręgosłupa szyjnego.

Wówczas kręgi naciskają na nerwy rdzenia kręgowego i w efekcie odczuwamy drętwienie palców dłoni, które może promieniować nawet do barku. Unikniemy takich dolegliwości, sypiając na poduszce ortopedycznej.

Dopasowuje się ona kształtem do szyi i barków, podtrzymuje kręgosłup szyjny we właściwym ułożeniu. Inną, częstą przyczyną drętwienia rąk są zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa. Jeśli więc budzenie się ze zdrętwiałą ręką przytrafia się nam często, warto wybrać się do lekarza rodzinnego po skierowanie do ortopedy.

Zleci RTG kręgosłupa szyjnego. Zwykle już na podstawie zdjęcia lekarz jest w stanie ocenić, jak silny jest poziom ucisku na nerw i czy zmiany w obrębie kręgosłupa wymagają rehabilitacji. Gdy choroba jest mocno zaawansowana, potrzebna jest dokładniejsza diagnostyka, np. rezonans magnetyczny.

W leczeniu kręgosłupa szyjnego pomogą zabiegi rehabilitacyjne. Dobre efekty przynosi terapia manualna, masaże oraz kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Odpowiednio dobrane ćwiczenia przywracają ruchomość kręgosłupa, znoszą ucisk na nerw, likwidując tym samym uciążliwe objawy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat kobiety

Zobacz również