Domowe testy zdrowotne

W natłoku codziennych obowiązków trudno ci znaleźć czas na wizytę u lekarza? Sama możesz wstępnie ocenić swoją formę!

Oto proste testy, dzięki którym sprawdzisz, jak ma się twój układ krążenia, serce, mózg, płuca i stawy. Choć daleko im do profesjonalnych badań, ich wyniki mogą okazać się przydatne i np. ostrzec cię przed groźną chorobą (jak cukrzyca) lub naprowadzić na trop już istniejących problemów (jak np. podwyższony poziom cholesterolu we krwi).

Dodatkową zaletą tych testów jest to, że łatwo je przeprowadzić, zajmują tylko kilka minut i nic nie kosztują. Pamiętaj jednak, by każdą nieprawidłowość skonsultować z lekarzem!

Reklama

Bierzemy pod lupę układ krążenia i ważne narządy

Sprawdź puls Tzw. puls to ruch tętnic pod wpływem skurczów serca. Pozwala ocenić pracę narządu – jej tempo, miarowość. Wyciągnij dłoń przed siebie i ułóż wewnętrzną stroną do góry.

Umieść na nadgarstku palec wskazujący i środkowy drugiej dłoni. Przesuń palce w kierunku krawędzi nadgarstka. Opuszkami powinnaś wyczuwać pulsowanie tętnicy. Licz uderzenia przez 30 sekund i wynik pomnóż razy 2. Równocześnie zwróć uwagę, czy ich siła jest taka sama, a odstępy między nimi – równe.

Zbyt częste (powyżej 70/minutę) lub za rzadkie (poniżej 60/min) oraz nierówne uderzenia mogą ostrzegać o zaburzeniach rytmu serca (zwłaszcza jeśli powtarza się to wielokrotnie).

Zrób mocny i długi wydech

To ćwiczenie możesz potraktować jako uproszczoną wersję badania spirometrycznego. Dowiesz się, na ile pojemne są twoje płuca. Zapal świecę i ustaw ją w odległości 80 cm. Nabierz jak najwięcej powietrza w płuca, a następnie spróbuj zdmuchnąć płomień. Jeśli nie uda ci się to ani za pierwszym, ani za kolejnym razem, twój układ oddechowy może być w złej formie.

Przetestuj mięśnie oraz stawy

Przyjmując określone pozycje ciała (po krótkiej rozgrzewce), możesz sprawdzić, na ile jesteś sprawna i czy nie występują u ciebie zwyrodnienia.

Ćwiczenie 1: stań prosto (ale swobodnie) i spróbuj chwycić się palcami dłoni na wysokości barków. Zmień rękę, która jest w górze i powtórz. Jeśli zauważysz, że ćwiczenie przychodzi ci trudniej na którąś stronę, nie możesz go zrobić albo podczas jego wykonywania odczuwasz dyskomfort lub ból, może to świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych np. w stawie barkowym.

Ćwiczenie 2: połóż się na plecach, wyciągnij nogi. Następnie prawą nogę ugnij w kolanie, chwyć ją lewą ręką i przełóż jak najdalej na lewą stronę ciała. Prawa ręka cały czas leży na podłodze wyciągnięta do boku, a głowa jest zwrócona w prawo. Powinnaś poczuć rozciąganie pleców, zwłaszcza w dolnej partii. Uczucie przyblokowania ruchu, ból, skurcz mogą być sygnałem zwyrodnień kręgosłupa.

Zmierz, ile masz centymetrów w pasie

To normalne, że z wiekiem obwód talii się powiększa. Jednak wyraźny nadmiar komórek tłuszczowych w pasie i tzw. oponka są już zagrożeniem dla zdrowia. Owiń się centymetrem na wysokości pępka (najlepiej na gołym ciele). Trzymaj centymetr napięty, ale nie za ciasno. Nie wciągaj brzucha.

Wynik poniżej 80 cm jest uznawany za prawidłowy. Raczej nie grożą ci schorzenia układu krążenia (chyba, że występują u ciebie inne czynniki ryzyka, takie jak zbyt tłusta dieta lub brak aktywności fizycznej).

Wynik równy 80 cm lub wyższy może wiązać się z narażeniem na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, cukrzycę, ale także np. chorobę zwyrodnieniową stawów.

Przyjrzyj się... językowi

Nie tylko służy rozpoznawaniu smaków, ale może też być wskaźnikiem zdrowia wielu organów! Bladość i siność (połączone z szybkim męczeniem się) mogą sygnalizować zmniejszoną wydolność serca.

Żółty nalot bywa ostrzeżeniem przed problemami z układem trawiennym i refluksem żołądkowo-przełykowym (zwłaszcza jeśli występują u ciebie także częste zgagi i odbijania).

Intensywnie czerwone zabarwienie i bolesność to oznaki niedoboru witamin PP i B2 oraz kwasu foliowego (inne to np. nadwrażliwość skóry na słońce, zmęczenie, częste bóle głowy).

Obejrzyj powieki

Zmiany, które się na nich pojawiają, mogą mieć związek z... nieprawidłowościami w obrębie układu krążenia.

Bladożółte grudki różnej wielkości (tzw. kępki żółte) występujące zwłaszcza na górnych powiekach przy wewnętrznych kącikach oczu bywają sygnałem nadmiaru złego cholesterolu we krwi.

Gdy jest go zbyt dużo, może nie tylko tworzyć złogi w tętnicach, ale także odkładać się w tkankach, np. w skórze i ścięgnach oraz w gałkach ocznych (pod postacią żółtawych plamek na tęczówce). Narażone na to są osoby, u których nadmiar cholesterolu jest rodzinny (występował w poprzednich pokoleniach).

Zapamiętuj słowa

Dzięki prostej zabawie sprawdzisz swoją zdolność koncentracji i pamięć, a pośrednio sprawność mózgu. Poproś o pomoc kogoś z domowników. Niech powie dowolne słowo. Powtórz je i dodaj swoje.

Następnie ta pierwsza osoba powtarza wszystkie słowa i dodaje nowe. I znowu ty – powtarzasz i dodajesz. Im więcej słów jesteś w stanie zapamiętać, tym lepiej (powinno ich być co najmniej 15).

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Więcej na temat:

Zobacz również