Do czego wykorzystywana jest scyntygrafia?

Scyntygrafia to obrazowe badanie z dziedziny medycyny nuklearnej. Wykonuje się je z użyciem specjalnego izotopu (roztworu radioznacznika).

 Na podstawie jego rozmieszczania się w komórkach można ocenić różne stany chorobowe w organizmie. Jest to badanie wykorzystywane do wielu ocen diagnostycznych.

Scyntygrafia - badanie kości

Przydatność tej metody potwierdza się w przypadku wielu chorób kości i stawów. Scyntygrafia kości jest wykorzystywana przede wszystkim przy:

Reklama

- ostrych stanach zapalnych kości i stawów

- nowotworach kości

- przerzutach nowotworowych do kości

- martwicy tkanki kostnej

- przy chorobach metabolicznych (choroba Pageta).

Tego typu badanie przydatne jest przy ocenie skuteczności radioterapii i chemioterapii oraz stanu gojenia się po przeszczepach kostnych. Samo badanie trwa do 40 minut i nie wywołuje powikłań, dlatego jest często wykorzystywane przy ciężkich chorobach układu kostnego.

Scyntygrafia - tarczyca

Dość często scyntygrafia jest wykorzystywana przy dolegliwościach związanych z gruczołem tarczycy. Wykorzystuje się ją do zobrazowania i oceny:

- wielkości gruczołu

- wola zamostkowego i guzkowego

- wad tarczycy

- efektów po operacji.

W badaniu wykorzystuje się jeden z radioznaczników: technet-99m lub jod-131. Badanie bez powikłań, jedynie przez najbliższe 2 dni nie należy nosić małych dzieci przy szyi.

Scyntygrafia - inne wykorzystanie

Badania scyntygraficzne wykorzystuje się także przy diagnozie i leczeniu: nerek, płuc, układu trawiennego, mózgu. Często stosuje się do:

- oceny czynności nerek

- kontroli stanu zapalnego wątroby

- ustalenia miejsca niedrożności dróg żółciowych

- diagnostyki zatorowości płucnej

- ustalenia miejsc perfuzji i upośledzonej żywotności serca.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej