Dlaczego włosy wypadają?

Wiele problemów ze zdrowiem objawia się utratą włosów.

Reklama

Nadmierne wypadanie włosów (czyli powyżej 150 na dobę) specjaliści nazywają łysieniem. Może ono mieć różne przyczyny, np. genetyczne, sezonowe lub hormonalne.

Uskarża się na nie aż 3/4 kobiet. Na szczęście można je leczyć. Potrzebna jest jednak odpowiednia diagnoza i dobranie właściwej kuracji.

Najczęstrzy powód- tarczyca

Niedoczynność tarczycy (może być spowodowana chorobą Hashimoto, czyli autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy) może być powodem wypadania włosów.

Tarczyca produkuje hormony, które m.in. są odpowie dzialne za przebieg procesów przemiany materii w organizmie. Gdy narząd ten choruje, wytwarza za mało hormonów. Przemiana materii ulega wtedy spowolnieniu. Włosy są niedożywione, dlatego słabną i wypadają. Na początku proces ten jest prawie niezauważalny, z czasem jednak się nasila.

Badanie wyjaśni co jest powodem problemów

Niedoczynność tarczycy stwierdza się na podstawie badania stężenia hormonów. W surowicy krwi oznacza się poziom tyroksyny (T4), trójjodotyroniny (T3) i hormonu przysadki mózgowej – tyreotropiny (TSH). Stężenie TSH powyżej 3,5 mj/l, T4 poniżej 5,0 µg/dl i T3 poniżej 0,7 µg/dl oznacza, że cierpimy właśnie na niedoczynność tarczycy. Leczy się ją farmakologicznie. Zwykle osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy do końca życia muszą zażywać tabletki z tyroksyną.

Zażywanie leków. Niektóre farmaceutyki (np. stosowane w chemioterapii, chorobach reumatologicznych, przeciwzakrzepowe, niektóre środki antykoncepcyjne i antybiotyki) zaburzają pracę mieszków włosowych.

Jeśli zażywasz takie leki, zapytaj, czy wypadanie włosów może być ich skutkiem. Jeśli tak, poproś o zmianę na inny preparat.

Utrata włosów może byc spowodowana lekami

Zmień dietę na bardziej urozmaiconą. Powinny się w niej znaleźć: warzywa, owoce, mięso, nabiał, jaja, produkty zbożowe, orzechy, pestki, oleje roślinne.

Gorączka. Kiedy chorujesz i masz wysoką gorączkę, w organizmie powstają toksyny. To one powodują, że włosy nadmiernie wypadają. Gdy wrócisz do zdrowia, włosy zaczną odrastać. Niedobór składników odżywczych wynikający ze złej diety. To co jesz ma decydujący wpływ na to, jak przebiegają procesy przemiany materii, reguluje szybkość regeneracji organizmu i wpływa na twoją kondycję.

Jeśli więc w twoim jadłospisie brakuje pewnych składników (głównie żelaza, kwasu foliowego, witamin z grupy B, a także A, E i C, kwasów tłuszczowych omega, aminokwasów siarkowych), wówczas mogą wypadać ci włosy. Aby twoja fryzura była bez zarzutu, potrzebne są też polifenole roślinne poprawiające ukrwienie mieszków, przeciwzapalna zielona herbata i tauryna chroniąca przed włóknieniem cebulek.

Często przyczyną wypadania włosów jest odchudzanie. Po dwóch tygodniach stosowania diety całkowicie pozbawionej białka (a więc mięsa, nabiału, roślin strączkowych) dochodzi do zmian zanikowych w mieszkach włosowych. Dłuższy niedobór białka powoduje łysienie rozlane.

Trzy fazy wzrostu włosów

Pełny cykl wzrostu włosa trwa kilka lat i obejmuje trzy fazy. Anagen – faza aktywnego wzrostu. Trwa 2-7 lat. Włos kiełkuje z mieszka włosowego, rośnie, staje się coraz dłuższy. U osób zdrowych około 80 proc. wszystkich włosów jest w fazie anagenu. Katagen – faza trwająca od 2 do 4 tygodni, jest to stadium regresji, kiedy dojrzały włos gotowy jest do wypadnięcia. Telogen – faza spoczynkowa. Trwa od 2 do 3 miesięcy. Stary włos wypychany jest na zewnątrz mieszka i wypada.

Metody leczenia

1. Mezoterpia – ta metoda leczenia by- wa pomocna bez względu na przyczynę wypadania włosów. Jest to intensywna kura- cja, która polega na ostrzykiwaniu skóry gło wy preparatem o działaniu pobudzającym wzrost włosów. Zwykle przeprowadza się 2-3 serie po 8-12 zabiegów, które wykonuje się co parę dni, koszt: 100 zł za jeden zabieg. Włosy przestają wypadać, a często (co widać po paru miesiącach) rosną gęstsze.

2. Witaminy do wcierania i łykania – ta metoda wymaga systematyczności i cierpliwości. Najskuteczniejsza jest wówczas, gdy zostało zdiagnozowane łysienie sezonowe lub niedobory mikroelementów.

3. Pomoc psychologa – bardzo częstą, a przy tym bardzo trudną do zdiagnozowania, przyczyną wypadania włosów jest stres. W tym wypadku najbardziej pomagają wizyty u psychologa i psychoterapia. Poleca się też różne metody na wyci szenie i walkę ze stresem: może to być uprawianie jogi lub bieganie – cokolwiek, co pozwoli uporać się z napięciem.

4. Przeszczep – metoda najczęściej stosowana u panów. Pobiera się włosy w całości z miejsc, gdzie są najmocniejsze i wstawia w te miejsca, z których wypadły. Ta metoda jest skuteczna, ale przeszczepem nie można zwiększyć liczby włosów. To ra czej swego rodzaju kamuflaż – z miejsc, gdzie jest włosów więcej, przenosi się je w te, gdzie jest ich mniej (lub ich nie ma). Minusem jest też wysoki koszt tej metody, a także ryzyko, że przeszczepione włosy się nie przyjmą albo że powstaną blizny.

5. Laseroterapia – wykorzystuje się w niej lasery biostymulujące (LLLT, czyli low level laser therapy, laseroterapia małej mocy). W tych zabiegach impuls lasera ma bardzo małą moc. Pobudza komórki cebulek włosowych i wzrost włosa. Zabieg jest bezbolesny, bezpieczny, nie ma po nim powikłań. Laser przynosi poprawę u 60 proc. osób. Minusem jest konieczność codziennego stosowania urządzenia w czasie leczenia.

Ekspert: Jakiego lekarza odwiedzić?

Wypadanie włosów może mieć wiele różnych przyczyn, czasem niełatwo je znaleźć. Dlatego najpierw najlepiej odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu.

Na podstawie objawów i rozmowy z pacjentem lekarz rodzinny zleci odpowiednie badania lub skieruje do specjalisty.

Dermatolog może np. rozpoznać łysienie telogenowe. Jest to masowa utrata włosów przeplatana okresami poprawy. Potwierdzeniem tej diagnozy jest trichogram. Lekarz wyrywa pęsetą włosy i ogląda je pod mikroskopem. Jeśli więcej niż 18 proc. jest w okresie spoczynku (telogenu), to dowód, że to łysienie telogenowe.

Badanie, które warto wykonać: trichogram

Ocena stanu włosów pod mikroskopem nosi nazwę trichogramu.

Aby wykonać badanie, trzeba najpierw wyrwać kępkę włosów (co najmniej 100), z obszaru głowy, w którym występuje przerzedzenie – to, niestety, może być dość nieprzyjemnie.

Jednak badanie pozwala określić, czy wypadanie włosów jest łysieniem (i jakim jego typem), czy też jedynie zmianą sezonową. Badanie pokazuje również, w jakiej fazie znajdują się włosy, a także stan cebulek, które w różnych zaburzeniach i schorzeniach wyglądają inaczej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej