Dlaczego tworzą się hemoroidy?

Brak ruchu, siedzący tryb życia oraz nieodpowiednia dieta przyczyniają się do powsta nia hemoroidów. Dolegliwości błony śluzowej odbytu to bolesny, uciążliwy i bardzo powszechny problem. Jak mu zapobiegać i w jaki sposób leczyć?

Reklama

Problem ten dotyczy 30 proc. populacji 30-latków, 40 proc. 40-latków i aż połowy 50-latków. Cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Z hemoroidami zmagało się wielu sławnych ludzi, np. Ernest Hemingway, Jimmy Carter, Gerald Ford, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, George Clooney.

Mimo powszechności tego schorzenia dla wielu z nas nadal stanowi ono temat tabu. Niepotrzebnie – jest bowiem wiele sposobów na to, by hemoroidów się pozbyć szybko i prawie bezboleśnie, praktycznie z dnia na dzień. Najważniejsza jest wczesna diagnoza lekarza proktologa.

Obecny tryb życia sprawia, że choroby odbytu dotyczą coraz większej liczby osób. Przyczyny tych dolegliwości to: spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej, w pracy i w domu, brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej, dieta uboga w błonnik, otyłość oraz genetycznie uwarunkowane osłabienie tkanki łącznej.

Efektem tych zaniedbań są hemoroidy. Te drobne guzki krwawnicze to sploty naczyń krwionośnych przypominające gąbczaste poduszeczki. Tworzą one małe wypukłości w błonie śluzowej odbytu. Ma je każdy z nas, ponieważ pomagają one mięśniom zwieracza uszczelniać ujście jelita grubego i panować nad wypróżnieniami. Nasze jelito grube to swoisty system hydrauliczny.

Gdy działa prawidłowo, podczas rozluźniania mięśni zwieraczy krew z hemoroidów cofa się, co umożliwia wydalanie stolca bez najmniejszych objawów dyskomfortu i bez bólu. Problemy zaczynają się, gdy guzki obejmie stan zapalny. Nabiegają wtedy krwią, która nie cofa się. Guzki stają się mniej elastyczne. Wtedy zaczynamy odczuwać ból. Gdy sytuacja często się powtarza mamy do czynienia ze schorzeniem zwanym żylakiem odbytu.

Na powstawanie hemoroidów narażone są szczególnie osoby cierpiące na zaparcia, spędzający wiele godzin w pozycji siedzącej (kierowcy), kobiety w ciąży (przyczyniają się do tego hormony i ucisk macicy na jelita) oraz osoby zbyt długo wstrzymujące oddanie stolca. Dolegliwości te mogą również pojawiać się u osób uprawiających sporty związane z siedzeniem, np. jazdę konną, kolarstwo.

Pojawiają się też często u osób z nadciśnieniem, niewydolnością serca, a także tych w podeszłym wieku. Ważne, by obserwować nawet najdrobniejsze zmiany, które mogą świadczyć o chorobach odbytu. Odpowiednio wczesna profilaktyka pomoże nie tylko zapobiec, ale też uniknąć nawracających przykrych dolegliwości. Jednym z pierwszych objawów jest pieczenie i świąd odbytu.

W pierwszym stadium choroby guzki krwawią, ale nie bolą. Dopiero potem stają się wyczuwalne, nabrzmiałe, niekiedy wysuwają się z odbytu. W kolejnych etapach – wypadają i nie chcą wracać na miejsce. Hemoroidy nie są groźne, ale za to są bardzo uciążliwe. Metod leczenia jest wiele.

W początkowym stadium wystarczają maści i czopki o działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym ból i świąd, uszczelniającym naczynia i ograniczającym krwawienie. Choć są dostępne bez recepty, warto zapytać lekarza, który środek wybrać.

Przy większych hemoroidach stosuje się leczenie zabiegowe. Gdy hemoroidy znajdują się już na stałe poza odbytem i obficie krwawią, konieczna jest operacja chirurgicznnego usunięcia (tylko ta jest refundowana, za pozostałe zabiegi mało inwazyjne trzeba zapłacić).

Nowocześniejszą alternatywą jest metoda Longo – wycina się pasek błony śluzowej jelita nad guzkiem. Uszkodzone zostają naczynia doprowadzające krew do hemoroidów, a guzki zanikają. Najnowszą metodą jest Morinagi DGHAL – zablokowane tętnice powodują wysychanie żylaków.

Drobne guzki krwawnicze to sploty naczyń krwionośnych, które tworzą małe wypukłości w błonie śluzowej odbytu. Gdy wszystko działa prawidłowo, podczas rozluźniania mięśni zwieraczy krew z hemoroidów cofa się do tętnic, co umożliwia wydalanie stolca.

Problem zaczyna się, gdy fizjologiczne guzki obejmie stan zapalny. Robią się one nabrzmiałe, przekrwione, mniej elastyczne, nie opróżniają się całkowicie z krwi. Wtedy zaczynamy odczuwać symptomy schorzenia zwanego żylakami odbytu.

Ekspert: Nie bagatelizuj nigdy pierwszych symptomów!

Nie należy od razu zakładać najgorszego scenariusza, ale w każdym przypadku już pierwsze ob jawy (gdy np. zobaczysz ślady krwi na bieliźnie czy w stolcu) powinny być po wodem do wizyty u specjalisty. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ mogą one być sygnałem innych, nierzadko znacznie groźniejszych przypadłości, niż tylko hemoroidy.

Krew w kale lub krwawe ślady na bieliźnie bywają niekiedy symptomem na przykład takich chorób, jak wrzody lub zmiany nowotworowe jelita grubego. Ponadto, jeśli okaże się, że przyczyną są hemoroidy, to leczenie ich we wczesnym stadium może ograniczyć się jedynie do przyjmowania odpowiednich leków lub mało inwazyjnego zabiegu.

Gdy masz zespół jelita drażliwego i zaparcia dieta wysokobłonnikowa może ci szkodzić. Wtedy wskazane jest picie dużej ilości wody i spożywanie małych porcji posiłków. Najlepiej jest jeść 5 razy dziennie.

Trudno jest także pogodzić dietę bezglutenową z dietą zalecaną przy hemoroidach. Osoby na diecie bezglutenowej muszą zrezygnować z pszennych, żytnich i owsianych produktów. Mogą dodawać otręby ryżowe, sojowe lub kukurydziane, spożywać pełnoziarnisty ryż oraz kasze: jaglaną i gryczaną.

W przypadku nietolerancji glutenu najlepiej przeciwdziałać hemoroidom pijąc dużo wody, jedząc nabiał, kontrolując wagę oraz uprawiając sport.

Profilaktyka najlepszym lekarzem

Jest kilka prostych zasad, które pomogą zapobiegać stanom zapalnym guzków i w konsekwencji pozwolą też uniknąć tworzenia się żylaków odbytu. Kluczową sprawą jest zmiana menu, która zapobiega powstawaniu zaparć. Dieta powinna być bogata w błonnik, którego dostarczą: pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż, płatki owsiane, owoce i warzywa.

Warto sięgać po nabiał: kefir, maślankę, jogurty, twarogi. Należy unikać słodyczy, czarnej herbaty, kawy, a także czekolady i kakao. Nie służą także potrawy wzdymające, tłuste i pi kantne.

Dotyczy to też alkoholu, który wpływa na rozszerzenie naczyń w układzie pokarmowym, a to sprzyja powstawaniu zapaleń i zatorów krwi. Wskazane jest wypijanie 1,5 litra wody dziennie. Niezbędna jest aktywność: regularne ćwiczenia, bieganie, nordic walking, pływanie.

Mało inwazyjne metody

Najnowsze mało inwazyjne metody chirurgiczne sprawiają, że z problemem z żylakami odbytu można poradzić sobie w zaledwie kilka dni. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesny dla pacjenta.

1. Metoda Barrona – polega na założeniu gumek uciskowych u nasady guzka, co zmniejsza jego ukrwienie. W efekcie hemoroid powoli obumiera i po pewnym czasie odpada. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, trwa od kilku do kilkunastu minut, a pacjent tego samego dnia wraca do domu. Wykonany prywatnie kosztuje od ok. 3500 zł.

2. Laser – małe guzki można zlikwidować laserem. Jego światło niszczy naczynia odżywiające hemoroid. Koszt: ok. 1000 zł.

3. Elektrokoagulacja polega na zastosowaniu prądu o mocy 60W, który uszkadza tkankę u podstawy guzka. Po zabiegu pacjent odczuwa niewielki ból, dyskomfort, któremu towarzyszy plamienie i krwawienie. Zabiegowi poddaje się tylko jeden guzek. Kolejny można dopiero po utworzeniu blizny na poprzednim. Koszt zabiegu wykonanego prywatnie to ok. 3500 zł.

4. Wymrażanie ciekłym azotem (krioterapia) Zabieg hamuje przepływ krwi i powoduje niedokrwienie guzka, co prowadzi do jego martwicy. Zabieg ambulatoryjny. Czas zamrażania to 2-5 sekund, podczas jednego zabiegu mrożeniu poddaje się 1-2 guzki. Metodę stosuje się w leczeniu mniejszych he moroidów. Koszt zabiegu wykonanego prywatnie – ok. 2000 zł.

5. Skleroterapia – zabieg leczy małe hemoroidy. Ostrzykuje się okolicę guzka specjalnym preparatem. Z czasem powstaje zakrzep i hemoroid odpada. Koszt: od 400 zł.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Staw biodrowy do wymiany?

    Wstawienie sztucznych elementów w miejsce naturalnego stawu najczęściej jest konsekwencją rozwoju choroby zwyrodnieniowej biodra (koksartrozy) lub złamania szyjki kości udowej. Ale dlaczego do tego... więcej