Dlaczego skóra jest sucha?

Jej stan świadczy o kondycji organizmu. Dlatego jeśli nagle staje się szorstka, łuszczy się i pęka, trzeba znaleźć przyczynę zmian.

Skóra – jako największy z organów – ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie tylko stanowi barierę dla bakterii i wirusów, które próbują wniknąć w głąb organizmu, ale też utrzymuje równowagę płynów i pomaga w regulacji ciepłoty ciała. Jest też swoistym ekranem, na którym mogą uzewnętrzniać się różne schorzenia. Oto, co mogą sygnalizować kłopoty z jej kondycją.

✔ Reakcja na alergeny

Reklama

Alergia to nadwrażliwość organizmu na kontakt z substancją (np. orzechami, niklem), która wywołuje uczulenie. Zwykle objawia się dolegliwościami trawiennymi, problemami z oddychaniem lub właśnie kłopotami ze skórą.

CO POMOŻE? Aby sprawdzić, czy i na jakie substancje jesteśmy ewentualnie uczuleni, trzeba pójść do alergologa. Specjalista skieruje nas na badanie przeciwciał IgE (wykonuje się je z krwi) i testy skórne. Podstawą leczenia jest wyeliminowanie z bezpośredniego otoczenia uczulających substancji (czyli np. dieta bezglutenowa w przypadku alergii na gluten) i staranna pielęgnacja podrażnionej skóry.

Kilka razy dziennie należy smarować ją emolientami, które nie tylko natłuszczają, ale też regenerują uszkodzony naskórek. Gdy zmiany są bardzo zaognione, lekarz może zalecić preparat sterydowy na receptę i doustne leki antyalergiczne.

Masz suchą, łuszczącą się skórę w zgięciach pod kolanami, przy łokciach, na szyi i policzkach? Być może to wynik alergii kontaktowej lub atopowego zapalenia skóry (AZS).

✔Sygnał złej pracy wątroby

Do uszkodzenia wątroby może dojść z różnych przyczyn. Wśród najczęstszych eksperci wymieniają wirusowe zapalenia wątroby (typu B i C), przyjmowanie w dużych dawkach leków i nadużywanie napojów alkoholowych.

CO POMOŻE? Jeżeli podejrzewasz, że zmiany na skórze mogą mieć związek z nieprawidłową pracą wątroby, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Dostaniesz skierowanie na podstawowe badania (m.in. transaminazy, bilirubina, krzepnięcie krwi). Kluczowe jest rozpoznanie pierwotnej przyczyny uszkodzenia i jej leczenie. Aby wspomóc regenerację wątroby, nie przekraczaj zaleconego dawkowania leków, zrezygnuj z alkoholu i zmień dietę – unikaj produktów tłustych oraz zawierających konserwanty i sztuczne dodatki.

Czasami zdarza się, że nadmierna suchość, złuszczanie się i pękanie naskórka są objawem uszkodzenia wątroby. Wtedy skóra dodatkowo jest podatna na urazy i zasinienia, a także trudno się goi.

✔Objaw grzybicy

Jeżeli zmiany na skórze (zaczerwienienie, pękanie, łuszczenie się oraz świąd) dotyczą stóp, ich przyczyną najprawdopodobniej jest infekcja grzybicza.

Grzybicę stóp wywołują grzyby z rodziny drożdżaków. Najczęściej można się nimi zarazić na basenie, w saunie lub w klubie fitness. Pierwsze objawy zwykle pojawiają się między palcami, potem zmiany obejmują paznokcie i podeszwy stóp. Aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się infekcji, należy zacząć ją leczyć od razu po zauważeniu niepokojących symptomów.

CO POMOŻE? Na początku można sięgnąć po dostępne bez recepty maści, kremy, aerozole i zasypki przeciwgrzybicze. Jeśli to nie pomoże i objawy choroby nie ustąpią lub powrócą po kilku dniach, trzeba pójść do dermatologa, który przepisze preparat działający miejscowo (na receptę) i/lub zaleci doustne środki przeciwgrzybicze.

✔Symptom łuszczycy

Pojawienie się zaczerwienionych, łuszczących się zmian może mieć związek z zaburzeniami rogowacenia naskórka. W takim przypadku nie warto samemu eksperymentować z różnymi maściami. Źle lub w ogóle nie leczona łuszczyca może bowiem skutkować uszkodzeniem narządów wewnętrznych i stawów (np. łuszczycowe zapalenie stawów).

CO POMOŻE? Dermatolog przepisze specjalne maści i kremy, które leczą stan zapalny oraz eliminują nieestetyczną łuskę (preparaty salicylowe i mocznikowe). Może zalecić także specyfiki dziegciowe, retinoidy i sterydy, które hamują zbyt szybkie dojrzewanie naskórka. Leczenie sterydami ma jednak swoje minusy – skóra, na której je zastosowano, staje się znacznie cieńsza i skłonna do rozstępów. Dlatego leki te trzeba stosować ściśle według wskazań lekarza. W leczeniu łuszczycy dobre rezultaty przynosi również fototerapia. Aby złagodzić objawy choroby, warto zafundować sobie cykl seansów w grocie solnej, a do pielęgnacji skóry używać tzw. emolientów, które nawilżają i natłuszczają skórę. Tego rodzaju preparaty można kupić w aptekach.

Jeśli w różnych miejscach na ciele (a zwłaszcza na łokciach i kolanach) masz czerwone, swędzące zmiany pokryte czymś w rodzaju srebrzystej łuski, nie czekaj, tylko idź do dermatologa.

✔ Znak kłopotów z tarczycą

Często powodem suchości i szorstkości skóry (zwłaszcza na łokciach i kolanach) jest zbyt wolna praca tarczycy. Niedoczynność można podejrzewać, jeśli nieregularnie miesiączkujesz, nagle przytyłaś, czujesz się osłabiona lub bywasz senna.

Znajdująca się w przedniej części szyi tarczyca produkuje hormony ważne dla prawidłowej pracy całego organizmu. Zdarza się jednak, że na skutek zaburzeń układu odpornościowego tarczyca włóknieje i zmniejsza się. Pojawiają się objawy niedoczynności, czyli niedoboru jej hormonów (tzw. choroba Hashimoto).

CO POMOŻE? Idź do lekarza pierwszego kontaktu i poproś o skierowanie na badanie hormonu przysadki mózgowej TSH i oznaczenie stężenia we krwi wolnej tyroksyny (FT4). Jeśli wyniki potwierdzą chorobę Hashimoto,lekarz skieruje cię do endokrynologa, który zaleci kolejne badania (m.in. USG tarczycy) i terapię preparatem tyroksyny. By wspomóc tarczycę, jedz więcej ryb, białka (drób, mleko), warzyw i owoców.

Lecznicze kąpiele przyniosą ulgę

W przypadku skóry alergicznej warto co 2-3 dni kąpać się w siemieniu lnianym. Aby przygotować kąpiel, do 5-litrowego garnka z wodą wsypujemy szklankę siemienia. Gotujemy 15-20 minut, mieszając, a potem pozostawiamy do wystygnięcia. Powstałą na wierzchu galaretkę dodajemy do kąpieli.

Przy kłopotach z grzybicą pomoże kąpiel w odwarze z liści laurowych. Do garnka wlewamy 2 l wody i wsypujemy dwie garści liści laurowych. Gotujemy ok. 10 min pod przykryciem. Następnie przecedzamy i dolewamy wody. Moczymy stopy od 5 do 10 min. Przez pierwszy tydzień kuracji stosujemy codziennie, potem – co 3 dni.

Z kolei leczenie łuszczycy wspomoże kąpiel w naparze z rumianku. Bierzemy 2 garści koszyczków rumianku i zalewamy 2 l wody. Gotujemy pod przykryciem 15 min. Odwar przecedzamy i dolewamy do wody w wannie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Naj

Zobacz również

  • Jak oczyścić zatoki?

    Ta nieprzyjemna dolegliwość lubi powracać. A jesień i zima to jej ulubione pory roku. Dlatego trzeba z nią zrobić porządek. więcej