Dlaczego kichamy

Kichasz z trzech powodów. Po pierwsze, robisz to, gdy jesteś przeziębiona i w ten sposób oczyszczasz nos. Po drugie, kichasz w czasie pylenia roślin, czyli jesteś alergikiem. Po trzecie, kichasz, gdy cierpisz na przewlekły nieżyt nosa.

Wtedy ten odruch jest spowodowany nadwrażliwością naczyń krwionośnych na wahania temperatury, wilgotność, a nawet na ostre zapachy.

Reklama

Jeżeli kichasz sporadycznie, nie musisz się niepokoić. W ten sposób organizm pozbywa się substancji drażniących lub ciała obcego. Kichanie w czasie przeziębienia również mija wraz z ustąpieniem choroby.

Natomiast, jeśli kichanie przedłuża się (trwa bez powodu ponad tydzień), idź do lekarza. Prawdopodobnie uczuliłaś się na alergeny, które dotychczas Twój organizm tolerował. A co robić, jeśli czujesz, że zaraz kichniesz, a z jakiegoś powodu nie możesz tego zrobić? Gdy tylko poczujesz niebezpieczne mrowienie, natychmiast jak najmocniej naciśnij czubek nosa.

Staraj się oddychać ustami. Zazwyczaj wystarczą dwie, trzy sekundy, by potrzeba kichnięcia minęła. Możesz też bardzo szybko i z całych sił wypuszczać oddech nosem, natomiast wdech wykonać ustami. Nie pomogło? No to... na zdrowie!

n

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Tak objawia się zaćma

    Jest tak powszechną chorobą, że uważa się ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia. Rozwija się powoli i bezboleśnie przez lata. więcej